Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Znakomite wina z Pogórza na Święcie Polskiego Wina

winnica-zawisza

Tegoroczne Święto Polskiego Wina trwające od 26.11. do 28.11 odbyło się w krainie wygasłych wulkanów na Pogórzu Kaczawskim w m. Sokołowiec leżącej w pobliżu góry Ostrzyca Proboszczowicka -zwanej potocznie Śląską Fudżijamą. W pierwszym dniu pobytu winiarze byli zaproszeni przez kasztelana zamku Grodziec na wspaniałą kolację podczas której panowała iście rodzinna atmosfera.

Drugi dzień rozpoczął się oficjalnym otwarciem Święta Polskiego Wina przez Dionizosa w asyście bachantek. Od godz. 10.00 można było zwiedzać stoiska przygotowane przez winiarzy, miejscowych rzemieślników ludowych jak i firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją sprzętu winiarskiego. W śród stoisk polskich winiarzy było też stoisko winnicy z Gruzji gdzie można było zdegustować wspaniałe wina białe i czerwone. Na terenie wystawowym drugiego dnia odbyło się również szkolenie z dziedziny ochrony winorośli, prezentacja multimedialna winnic biorących udział w Święcie Polskiego Wina oraz prelekcja dotycząca sytuacji prawnej winiarstwa polskiego poprowadzona przez Naczelnika Wydziału Wyrobów Winiarskich, Napojów Spirytusowych i Rejestracji Producentów Wyrobów Akcyzowych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Potockiego.

Wieczorem odbył się bankiet na którym przeprowadzono konkurs win w ocenie publiczności, odczytano wyniki oraz wręczono nagrody konkursów w ocenie sommelierów i dziennikarzy. Po części artystycznej rozpoczęła się zabawa Andrzejkowa i wszyscy świetnie się bawili do późnej godziny.
W tym roku udział w ŚPW wzięły 23 winnice z różnych regionów Polski. Ziemię Tarnowską reprezentowały winnice : "Demeter" Weroniki i Wiktora Zagórskich, "Kuźnia" Joanny i Piotra Zagórskich z Gromnika i "Zawisza" Mariusza Chryka z Wesołowa gmina Zakliczyn n/Dunajcem ( winnica w m. Brzozowa gmina Gromnik). Te trzy winnice są członkami powstałego w tym roku Tarnowskiego Bractwa Winiarskiego.

Winnica Zawisza - Sokołowiec 2010
Wszystkie winnice biorące udział w ŚPW wystawiły do konkursu kilkadziesiąt win w kategoriach: wina młode białe i czerwone, wina dojrzałe białe i wina dojrzałe czerwone, które oceniały dwie komisje - sommelierów i dziennikarzy. Tegoroczny konkurs win był nieco zmieniony ponieważ nie zastosowano podziału na winnice małe i duże. Tak więc małe początkujące winnice musiały konkurować z tymi dużymi z większym doświadczeniem.

Jak się okazało w kategorii młodych win 2010, wina winnic "Demeter" i "Kuźnia" wspaniale poradziły sobie z konkurencją. W komisji sommelierów w tejże kategorii winnica "Demeter" zdobyła pierwsze miejsce za wino Solaris 2010, a winnica "Kużnia" również za wino Solaris 2010 drugie miejsce. W komisji dziennikarzy sytuacja była odwrotna, winnica "Kuźnia" zdobyła pierwsze miejsce za wino Solaris 2010, a winnica "Demeter" drugie miejsce też za wino Solaris 2010.

Winnica "Zawisza" w tym roku wystawiała tylko dojrzałe wina, które również zostały bardzo wysoko ocenione. W kategorii wina dojrzałe białe w komisji sommelierów wino Irys 2009 zdobyło pierwsze miejsce a wino Phoenix 2009 trzecie miejsce. W kategorii wina dojrzałe czerwone w komisji sommelierów , wino Rubin 2009 zdobyło drugie miejsce a wino Monarch 2009 trzecie miejsce. W tej samej kategorii ale w komisji dziennikarzy wino Karmin 2009 zdobyło drugie miejsce. Jak co roku, tak i tym razem również publiczność wybierała najlepsze wina. W tej kategorii drugie miejsce zdobyło wino z winnicy "Zawisza" o nazwie Helios 2009. Warto wspomnieć, że wino Phoenix 2009 podczas Święta Winobrania 2010 w Zielonej Górze zdobyło drugie miejsce w kategorii win białych w konkursie o tytuł Grand Vin Winobranie 2010. Natomiast wino Rubin 2009 podczas trwania targów Enoexpo 2010 w Krakowie zdobyło srebrny medal w konkursie Polskich Win i było najwyżej ocenionym z win czerwonych.

W sumie te trzy winnice zdobyły połowę możliwych nagród co jest wielkim sukcesem potwierdzającym sensowność uprawy winorośli w naszym regionie do produkcji wysokiej jakości win gronowych.

Materiał opracował Mariusz Chryk

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-12-01 16:51

data publikacji:  2010-12-01 16:57

data modyfikacji: 2010-12-10 23:47

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512668 | unique: 1281682 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.84441      min: 0.109354      max: 0.95389      średnia: 0.660594