Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Z Tuchowa do Santiago de Compostela

szlak-swietego-jakuba

5 lipiec 2009
Mimo, że nie wszystkie odcinki szlaku świętego Jakuba w Małopolsce zostały wyznakowane, możemy śmiało powiedzieć, że wędrówka z Tuchowa, Tarnowa, Brzeska czy Wieliczki przez Niemcy, Francję do Santiago de Compostela w Hiszpanii będzie w niedługim czasie możliwa.
Najdłuższy szlak europejski- droga św. Jakuba, przeznaczony jest do wędrówek zarówno pielgrzymich jak i turystycznych. Odcinki Małopolskie wiodą ciekawymi pogórzańskimi trasami, w większości polnymi lub leśnymi drogami. Warto zabrać plecak i 5 lipca 2009r., przejść się nowo wyznakowanym odcinkiem szlaku z Tarnowa do Tuchowa.

Zapraszamy do uczestnictwa w pierwszym pieszym przejściu nowo wyznakowanym odcinkiem szlaku św. Jakuba z Tarnowa do Tuchowa.

1) Spotykamy się 5 lipca 2009 r. w Tarnowie pod katedrą (obok pomnika Jana Pawła II) o godz. 9:20. Stąd wyruszamy na szlak.
(Osoby które przyjadą pociągami do Tarnowa spotykają się o 8:55 przed dworcem PKP, następnie przechodzimy pod katedrę)
2) Przejście Drogą św. Jakuba z Tarnowa do Tuchowa - około 16 km; czas przejścia 4,5 godz. (Tarnów - Góra św. Marcina - Łękawka
- Karwodrza - Tuchów)
3) Zwiedzanie Tuchowa, wizyta w kościele św. Jakuba ok. godz. 14:00
4) Możliwość uczestnictwa we Mszy Św. i uroczystościach odpustowych
w Sanktuarium MB w Tuchowie o godz. 15:00
5) Powroty do Tarnowa pociągiem osobowym o godz. 16:50 lub 17:47

ZAPRASZAJĄ:
Przyjaciele Dróg Św. Jakuba w Małopolsce: Paweł Plezia tel. 502-576-043
KSM Tuchów, Koło 76 PTTK Tuchów: Joanna Marszałek tel. 880-196-548

Dodatkowe informacje: www.jakub-malopolska.itl.pl

Możliwości noclegowe (rezerwacje noclegów we własnym zakresie).

Polecamy Akademik Zgromadzenia Sióstr NSJ w Tarnowie / Zbylitowskiej Górze - specjalne warunki dla pielgrzymów św. Jakuba. Dojazd od centrum Tarnowa autobusem komunikacji miejskiej (linia 24), busami lub dojście pieszo 4 km Drogą św. Jakuba w kierunku Wojnicza.

Tarnów:
1) Akademik Zgromadzenia Sióstr NSJ, ul. Pszenna 3, 33-101 Tarnów, tel. (014) 626 75 32 ; 62673 51 , kom. 505 620 499  
2) Dom Rekolekcyjny przy Domu Zakonnym Księży Sercanów
ul. Główna 45, 33-111 Koszyce Wielkie
tel. (014) 634 01 20 , sknopik@poczta.onet.pl
3) Camping 202 "Pod jabłoniami" ***ul. Piłsudskiego 28 A, 33-100 Tarnów
tel. (014) 621 51 24 , kom. 502 562 005 fax. (014) 621 51 24
www.camping.tarnow.pl, recepcja@camping.tarnow.pl  
4) Klub Sportowy "Błękitni"  
ul. Piłsudskiego 32, 33-100 Tarnów
tel. (014) 630 04 54
5) "Papitar" - pokoje gościnne
ul. Do Huty 33, 33-100 Tarnów
tel. (014) 625 58 01 , kom. 604 277 275    

Tuchów:
(1-9 lipca to okres odpustu, mogą wystąpić problemy z wolnymi miejscami noclegowymi
w Tuchowie)
1) Dom Pielgrzyma ul. Bp. Wałęgi 16, 33-170 Tuchów,  tel. (14) 6524686
2) Karwodrza koło Tuchowa, Maria Fortecka, Karwodrza 62, 33-170 Tuchów
e-mail: fortek2@op.pl, tel. 660-493-314, 608-898-479, www.pieknadolina.karwodrza.pl

Dla osób przyjeżdżających na weekend proponujemy:
1) zwiedzanie Tarnowa
2) wędrówki po Pogórzu Ciężkowickim
3) wędrówki innymi już wyznakowanymi odcinkami Drogi Św. Jakuba Via Regia w Małopolsce

Od kilkunastu lat w wielu krajach Europy pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli: to Drogi św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege).
Służyć one maja pielgrzymom, którzy w samotności lub małej grupie przemierzają Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności. Pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, odkryć pierwotną spójność naszego Kontynentu albo po prostu - zwiedzić ciekawe miejsca czy poznać nowych ludzi.
Szlaki Św. Jakuba od kilku lat tworzone są również w Polsce. Na tereny Małopolski - w okolice Tarnowa i Tuchowa zawitały wiosną 2009 r.
Tradycyjny szlak pątniczy z Tarnowa do Tuchowa przez Łekawkę i Karwodrzę prowadzi wraz z odcinkiem Szlaku Św. Jakuba: Tuchów - Tarnów.
Szlak w kierunku z Tuchowa do Tarnowa wyznaczają tabliczki kierunkowe z żółtą muszlą Św. Jakuba. Jest to podstawowy
przebieg Dróg Św. Jakuba - na północ i zachód w kierunku Santiago de Compostela.
Szlak w kierunku z Tarnowa do Tuchowa wyznaczają białe strzałki i kółka. (Jest to kierunek odwrotny do podstawowego kierunku Szlaku Św. Jakuba).

Odcinek Szlaku Św. Jakuba z Tarnowa do Tuchowa
Tarnów - Zawada kościół (4,2 km)
(0,0 km) Z placu Katedry Tarnowskiej przez Rynek, Wielkie Schody i ul. Panny Marii dochodzimy do kościółka MB Szkaplerznej i Starego Cmentarza.
Za cmentarzem przy ul. Tuchowskiej rozpoczyna się szlak niebieski, którym będziemy podążać do Zawady. Mijamy kolejny zabytek architektury drewnianej - kościół Trójcy Przenajświętszej na Terlikówce (0,9 km). Dalej ulicami Zamkową, Tuwima i Alejami Tarnowskich docieramy do południowej obwodnicy miasta (2,7 km). Teraz już stromo i mozolnie terenem częściowo zadrzewionym
osiągamy szczyt Góry Św. Marcina - rozległe widoki (4,2 km).
Kościół św. Marcina pochodzi z XV w. Jest gotycki, drewniany, konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami, kryty gontem. Wewnątrz godne uwagi: polichromia, obraz św. Marcina, figury św. Wojciecha i św. Stanisława, zabytkowe krucyfiksy, łańcuch wyrzeźbiony z jednego kawałka drewna.
Zawada kościół - Łękawka (4,9 km)
(4,2 km) Kolejny odcinek prowadzi asfaltem "z górki" przez wieś Zawadę; mijamy trzy kapliczki, skręcamy w prawo za szlakiem żółtym, wychodzimy na rozległe tereny pól uprawnych i długo obniżamy się do wsi Łękawka (9,1 km).
Łękawka - Las Czerwony Dół (2,6 km)
Dotąd szliśmy razem z turystycznym szlakiem żółtym. Opuszczamy szlak, skręcamy w lewo. Z rozdroża za szkołą w Łękawce rozpoczynamy łagodne podejście do lasu Czerwony Dół, a w nim leśnymi drogami do kapliczki św. Jana Nepomucena (11,7 km).
Las Czerwony Dół - Tuchów klasztor (3,9 km)
(11,7 km) Stąd schodzimy do skraju lasu (krzyż), a dalej widokowym terenem do wsi Karwodrza. Tu mijamy zabytkowy dwór (13,4 km), liczne okazy pomnikowych drzew, na końcu główną szosą docieramy do położonego na wzniesieniu - klasztoru NMP w Tuchowie (15,6 km).

Tuchów otrzymał prawa miejskie w 1340 r., za czasu panowania tutaj zakonu benedyktynów tynieckich. Położony na szlaku kupieckim na Węgry zasłynął z rzemiosła i handlu; istniała tu także kopalnia soli. Miasto przeżywało klęski wojen i pożarów; odbudowano i rozbudowano je w końcu XVIII w.
Zespół kościelno-klasztorny pochodzi z XVII i XIX w. z barokowym kościołem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i cudownym, łaskami słynącym obrazem Matki Boskiej Tuchowskiej - miejscem kultu i pielgrzymek. Obraz namalowany na desce pochodzi z pocz. XVI w. i dziś jego kopie spotykamy w setkach przydrożnych kapliczek. Przy kościele znajduje się wysoka dzwonnica z pocz. XX w. nakryta hełmem z latarnią. W muzeum przyklasztornym zorganizowano całoroczną, ruchomą szopkę bożonarodzeniową i etnograficzne
zbiory misyjne, szczególnie ludów Afryki, Ameryki, Oceanii.
Oprócz barokowego kościoła i klasztoru oo. Redemptorystów, w Tuchowie warto zobaczyć:
- kościół św. Jakuba z 1794 r., późnobarokowy, bazylikowy,
- rynek i ratusz z pocz. XIX w. z wieżyczką zegarową,
- kamienną figurę św. Floriana z pocz. XIX w.

Dlaczego św. Jakub?
Dla średniowiecznych Europejczyków istniały trzy odległe miejsca, które - jak Bóg da - warto było odwiedzić: Grób Chrystusa w Jerozolimie, Rzym oraz położony na "końcu świata" grób św. Jakuba. W pobliżu bowiem "końca świata" (Finis terrae), najdalej na zachód wysuniętego punktu Kontynentu, w hiszpańskim Santiago de Compostela (co oznacza po hiszpańsku: Święty Jakub na Polu Gwiazd) odnaleziony został grób brata św. Jana Ewangelisty, pierwszego biskupa Jerozolimy i pierwszego z dwunastu Apostołów, który
zginał śmiercią męczeńską (w roku 44) - właśnie św. Jakuba Starszego.
Powracający stamtąd wiele opowiadali o niezwykłym miejscu, o drodze oraz przynosili ze sobą niespotykane w innych miejscach muszle, nazwane - muszlami św. Jakuba. Z czasem motyw muszli stał się symbolem pielgrzymowania i wędrówki. Sam zaś św. Jakub stał się patronem pielgrzymów, wędrowców i wszystkich podróżujących. Stad jego wezwanie otrzymywały liczne kościoły i szpitale, w których opiekę mogli znaleźć wszyscy będący w drodze. Powstawały one zwłaszcza przy drogach, którymi najchętniej szli pątnicy. Szlaki usiane kościołami, kaplicami czy figurami św. Jakuba, symbolami muszli (pełniącymi także role drogowskazów) albo schroniskami dla pielgrzymów stworzyły w Europie późnego średniowiecza gęstą sieć, dzięki czemu jeszcze w końcu XVIII w. J.W. Goethe pisał, iż Europa powstała na szlakach prowadzących do Compostela.
W wyniku przetaczających się przez Europę Zachodnią walk religijnych XVI-XVII wieku rola pielgrzymich szlaków zaczęła się zmniejszać. Bezpieczną drogę do Hiszpanii utrudniła też rewolucja francuska i prowadzone wojny.

Odrodzenie.
Aż wreszcie w roku 1982 Jan Paweł II wygłosił w Santiago do Compostela tzw. "Akt Europejski", w którym mówił m.in.: "Ja, Jan Paweł, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za naród europejski, syn narodu słowiańskiego wśród Latynów i łacińskiego pośród Słowian, z Santiago kieruje do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie sama! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie".
Na efekty tego zaproszenia nie trzeba było długo czekać. Już cztery lata później Rada Europy uznała Drogi św. Jakuba za najważniejszy szlak kulturowy Kontynentu i zachęcała poszczególne osoby, jak i władze regionów do odtwarzania dawnych, pątniczych szlaków. Kilka lat później pierwsi pielgrzymi do Santiago de Compostela wyruszyli z Francji; w 1995 odtworzony został
pierwszy odcinek szlaku w Niemczech, nieco później w Szwajcarii, w krajach Beneluksu. Zaś w cztery miesiące po śmierci Papieża-Pielgrzyma, Jana Pawła II, nastąpiło otwarcie pierwszego odcinka Camino w Polsce.

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2009-06-23 11:03

data publikacji:  2009-06-23 11:46

data modyfikacji: 2009-11-21 23:31

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512012 | unique: 1281387 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.80238      min: 0.104401      max: 0.95605      średnia: 0.557679