Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Z nami nauczysz się jeździć na nartach

Pogoda dopisuje, większość wyciągów już działa. Sprawdź które stacje narciarskie na Pogórzu Karpackim spełniają twoje oczekiwania. Tutejsze stoki nadają się doskonale do nauki jazdy na nartach, trasy nie są strome, a ceny dużo niższe niż w Beskidach i Tatrach. Jeżeli zaczynasz przygodę z narciarstwem dowiedz się o czym musisz pamiętać na początku.

Dlaczego warto uczyć się jeździć na nartach?

* Bo ruch to zdrowie
* Bo spędzamy czas na stoku z rodziną lub przyjaciółmi w miłej atmosferze
* Bo zimowa opalenizna jest wyjątkowa
* Bo jazda w puchu jest wspaniałym doświadczeniem
* Bo szybka jazda to miły dreszcz emocji
* Bo wyjazdy narciarskie to niezapomniane chwile
* Bo... każdy narciarz ma swoje powody...


Tak jak wycieczki piesze wzmagają odczuwanie gór, tak narty istnieją by zbliżać ludzi do zimy i śniegu. To właśnie m.in. poprzez narciarstwo możemy poczuć na policzkach zimny wiatr z kryształkami lodu lub wykorzystać strome stoki i poczuć ten miły dreszcz kiedy prędkość wzrasta, a teren zaskakuje. To narty dają możliwość przedzierania się przez głęboki puch, którego nie sposób przebyć bez nich. Ale kontakt z zimową przyrodą to nie wszystko. Atmosfera panująca na stoku pełnym narciarzy jest niepowtarzalna. Tu w chłodnych promieniach zimowego słońca z przyjaciółmi lub rodziną mijają chwile budujące niezapomniane wspomnienia, które pozostają chociaż do kolejnej zimy.

Zachęcamy do aktywnego spędzania wolnego czasu!

Stacja narciarska w Sieprawiu www.siepraw-ski.pl  
Długość wyciągów 350m, 250m, 180m, 150m, różnica wzniesień 30 - 60 m, wyciąg szkolny: 12 m. Przy kompleksie narciarskim znajdują się parkingi, wypożyczalnia sprzętu, serwis, szkoła narciarska, restauracja, punkt gastronomiczny.
Z Krakowa to tylko 40min. jazdy samochodem.

Stacja narciarska w Lubince www.lubinka.com.pl
Długość wyciągu 645m, szerokość stoku 40m do 100m, różnica wzniesień 135,70m, nachylenie 15', długość tras 750m i 100m (mały dla dzieci). Warunki terenowe zbliżone do beskidzkich.
Z Tarnowa to tylko 30 min. jazdy samochodem.  

Stacja narciarska "Jurasówka" w Siemiechowie www.jurasowka.pl
Długość wyciągu 350m, długość tras 120m - 350m - 600m. Parkingi przy górnej stacji wyciągu, ratrak, oświetlenie stoku, szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, gastronomia. Dojazd od strony Gromnika lub Zakliczyna.
Z Tarnowa to 45min. jazdy samochodem.

Stacja narciarska "Pod Dziedzicem" w Gogołowie www.gogolow-narty.pl
Długość wyciągu 500m i 170m, różnica poziomów 85m. Parkingi, ratrak, oświetlenie stoku, szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, gastronomia przy górnej stacji wyciągu. Dojazd od strony Frysztaka lub Brzostka.
Z Jasła i Krosna to 30min. jazdy samochodem.

Stacja narciarska "Oaza" w Strzyżowie www.oazaski.pl
Długość wyciągów 450m i 150m, różnica poziomów 100m, nartostrada 1200m. Przy kompleksie narciarskim parkingi, wypożyczalnia sprzętu, serwis, szkoła narciarska, restauracja, punkt gastronomiczny. Wyciąg zlokalizowany jest w centrum Strzyżowa.
Z Rzeszowa to 45min. jazdy samochodem.  

Stacja narciarska w Przemyślu www.posir.pl
Dwa wyciągi krzesełkowe: dwuosobowy 270m, trzyosobowy 740m. Trasy sztucznie naśnieżane, ratrakowane, oświetlone. Szkółka narciarska, serwis oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Punkt gastronomiczny, rynna snowboardowa o długości 100m. Wyciąg znajduje się blisko centrum Przemyśla.

Nie wiesz jak się przygotować do pierwszych zjazdów?
Zobacz w tym miejscu, a będzie BEZPIECZNIE NA STOKU.

Wskazówki dla tych, którzy zamierzają założyć narty po raz pierwszy.
* Pierwsze kroki stawiaj pod okiem instruktora, po kilku lekcjach powinieneś panować nad sprzętem, samemu zajmie Ci to dużo więcej czasu i nabierzesz złych nawyków.
* Zrób rozgrzewkę, np: przebiegnij się w butach narciarskich, podskocz kilka razy.
* Zdecyduj się na 1-godzinne jednostki szkoleniowe, a pomiędzy nimi ćwicz sam - nie ma potrzeby marnować lekcji na doskonalenie poznanych, a nie przećwiczonych ruchów.
* Wybierz dobrze przygotowany, niezbyt stromy stok, na nim łatwiej się nauczysz, a kolejnym krokiem będzie jazda w trudniejszych warunkach.
* Dla własnej wygody dobrze dopasuj sprzęt.
* Baw się dobrze, i jeszcze raz baw się dobrze! Nauka jazdy na nartach to nie obowiązek i warto to robić tylko wtedy, gdy masz z tego przyjemność.

Co to jest dobrze przygotowany stok?
Idealna jest płaska, ubita niezbyt twarda śnieżna powierzchnia. Jednak takie warunki zależne są też od pogody. Najlepiej kiedy jest mróz i śnieg nie topnieje. Na stok należy przychodzić rano bo to w nocy najczęściej pracują ratraki.

Jak dobrze dopasować sprzęt?
Różnorodność dostępnych nart, butów i wiązań jest olbrzymia. Choć to opłacalne nie kupuj nart na początek. Większość wypożyczalni dysponuje dobrym sprzętem. Po kilku dniach (jeśli jesteś przeciętnie utalentowany) będziesz całkiem swobodnie poruszał się po stoku i wtedy pożyczając różne rodzaje nart (miękkie i twarde, o małym i dużym promieniu skrętu, dłuższe i krótsze) będziesz mógł zdecydować które najbardziej Ci odpowiadają.
Kiedy pożyczasz narty po raz pierwszy sprawdź czy są taliowane - niektóre punkty mają jeszcze przestarzałe tzw. "proste deski".
Kiedy postawisz narty przed sobą winny sięgać Ci do brody.
Buty nie mogą cisnąć i jak coś Cię uwiera nie daj sobie wmówić, że tak ma być, pamiętaj masz miło spędzić kolejne godziny w tych butach, a z rosnącym odciskiem będzie to trudne. Buty powinny być tak dopasowane, żeby noga nie ruszała się w środku, o to czasem trudno, wybierz więc takie, w których ruch stopy jest najmniejszy.
Poproś wypożyczającego o dopasowanie wiązań, upewnij się, że dostosował je do twojej wagi (to umożliwi narcie wypięcie w razie upadku i przekroczeniu pewnych sił w wiązaniu).
Dobierz kije tak, by kąt zgięcia w łokciu wynosił 90' (ramię przy tułowiu) kiedy kije oparte są o ziemie i trzymane za groty.

Poradnik dla narciarza przygotowała Barbara Czuba - instruktor narciarstwa.
Chcesz skorzystać z usług instruktora, masz pytanie, napisz maila lub zadzwoń:
basiaczuba@wp.pl, tel. 660-387-523.


Zachęcamy do miłego spędzania czasu w zimowej scenerii.
Serwis Pogorza.pl

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-01-02 11:00

data publikacji:  2010-01-02 11:30

data modyfikacji: 2010-04-29 19:31

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512221 | unique: 1281498 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.76643      min: 0.65702      max: 0.90531      średnia: 0.76713