Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Wspinaczka w Rezerwacie Skamieniałe Miasto

W internecie każdy bez problemu odnajdzie sporo materiałów na temat wspinaczki na terenie rezerwatu Skamieniałe Miasto. Możliwości są spore, jednak przepisy zdecydowanie zakazują wspinania się na skały (z wyłączeniem wychodzenia na Skałę z Krzyżem). Można się wspinać czy nie? Jeśli tak to na których skałach? Z tymi wątpliwościami zmaga się większość bulderowców przybywających w to miejsce. Świadomość jednak jest duża, co obrazuje tytuł zamieszczonego w serwisie youtube filmu "Rejony zakazane - Ciężkowice!".

Na stronie www.ciezkowice.pl czytamy:

Drodzy wspinaczkowicze
Cenimy was jako turystów i serdecznie zapraszamy na teren naszej gminy zgłaszajcie się do Informacji Turystycznej w Ratuszu Miejskim, pokażemy wam gdzie możecie urpawiać swój sport nie niszcząc pomników przyrody i Rezerwatu Przyrody Skamieniałe Miasto i przypominam, że w miejscach chronionych wspinanie się jest zabronione.

Wspinaczka na terenie Skamieniałego Miasta jest zabroniona, jedyną skałką na którą dopuszczone jest wchodzenie jest Skałka z Krzyżem.

W ostatnich latach zauważamy zmniejszenie się ilości osób wspinających się z ubezpieczeniem na rzecz tzw builderingu. Obydwie formy wspinaczki odbijają się bardzo niekorzystnie na przedmiotach ochorony rezerwatowej. Wycieranie miejsc występowania mchów i porostów, ślady po magnezji, wygniatanie terenu w otoczeniu skał, wykuwanie miejsc pod zaczepy dla rąk i stóp, zaśmiecanie terenu, napisy naskalne z oznaczeniem tras - to główne grzechy wspinaczkowiczów.


Być może w przyszłości sytuacja ta pozostanie rozstrzygnięta. Tymczasem nikt za wspinanie na terenie rezerwatu nie zostaje ukarany, pozostaje więc napominanie i uświadamianie. Ale czy rzeczywiście, skały są aż tak bardzo niszczone w czasie wspinaczki? Czy tysiące osób odwiedzających to miejsce nie bardziej destrukcyjnie wpływają na środowisko?

Artykuł możesz skomentować w serwisie www.skamienialemiasto.pl.

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2011-11-02 17:25

data publikacji:  2011-11-02 17:32

data modyfikacji: 2011-11-02 17:32

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2517053 | unique: 1282688 | interest: 1.96 (49.04%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.76326      min: 0.136800      max: 0.91933      średnia: 0.743072