Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Wino z Pogórza najlepsze w Polsce!

winnica-najlepsza

22 listopad 2008
Tylko nieliczni stawiali na Niego. Nikt jednak nie spodziewał się tak wielkiego sukcesu wina z Małopolski !!!
Mariusz Chryk z Wesołowa koło Zakliczyna posiadający winnicę w Brzozowej - gmina Gromnik, zdeklasował całą czołówkę winiarzy w czasie odbywającego się 22 listopada we Wrocławiu "Święta Polskiego Wina".

Zdobycie największej ilości nagród w czasie odbywającego się 22 listopada 2008 roku "Święta Polskiego Wina" we Wrocławiu, uznanie wśród najlepszych profesjonalistów w branży to niewątpliwie największe wydarzenie promocyjne roku 2008 dla winiarstwa w Małopolsce!!! Nie od dziś wiadomo, że Dolny Śląsk i Ziemia Lubuska uznawane są za potentatów winiarskich. Jak pokazuje przykład winiarstwo na terenie Pogórza Karpackiego nie pozostaje wcale daleko w tyle.

Podkarpacka Winnica Zawisza
"Warunki klimatyczne panujące na terenie Pogórza, szczególnie dobrze nasłonecznione zbocza o nachyleniu południowym i południowo - zachodnim, przemawiają za zakładaniem winnic. Jeżeli do tego zadbamy o odpowiedni wybór stanowiska, prawidłowe przygotowanie ziemi, dobór odmian i prawidłowe prowadzenie plantacji możemy liczyć na bardzo dobre wyniki", tak sytuację prezentuje Mariusz Chryk w artykule "Winiarskie Eldorado" propagator Pogórzańskiego Szlaku Winnego.

Na konkurs jechał z mieszanymi uczuciami, bo konkurencja była nie byle jaka. Jednak to, co stało się podczas odczytywania wyników przerosło moje nawet najśmielsze marzenia, komentuje w rozmowie z serwisem Pogorza.PL właściciel Szkółki Winorośli i Winnicy "Zawisza" Mariusz Chryk. Jego radość jest tym większa, że w konkursie wystawiały wina nie tylko małe winnice, ale również duże, które już dawno zyskały renomę nie tylko w naszym kraju.

W kategorii młodych białych win w komisji sommelierów (profesjonalistów klasy europejskiej), wygrało tegoroczne "Solaris 2008"!!!  Konkurs był obiektywny, ponieważ komisje nie wiedziały jakie wina oceniają.

Winnica "Zawisza" w klasyfikacji konkursu:

Ocena Komisji Sommelierów Kategoria - Wina białe młode

I miejsce - 41 pkt. wino SOLARIS z winnicy Zawisza (Zakliczyn - Małopolska) II miejsce - 35 pkt. wino PINOT GRIS z winnicy Jaspis (Dłużec - Dolny Śląsk) III miejsce - 34 pkt. wino AURORA z winnicy Stary Wielisław, (k/Bystrzycy Kłodzkiej - Dolny Śląsk)

Kategoria - wina czerwone dojrzałe z winnic o produkcji do 500 litrów
I miejsce - 42 pkt. wino KARON 07` z winnicy Zawisza (Zakliczyn - Małopolska) II miejsce - 37,33 pkt. wino KARMIN 07` z winnicy Zawisza (Zakliczyn - Małopolska) III miejsce - 36,67 pkt. wino REGENT 07` z winnicy Macieja Sierpińskiego Piława Górna (k/Dzierżoniowa - Dolny Śląsk)

Ocena Komisji Dziennikarzy (Zbigniew Pakuła, Magda Orzeł, Filip Marczyński)
Kategoria: wina białe, młode
I miejsce - 38 pkt. wino Solaris z winnicy Zawisza z Zakliczyna II miejsce - 37 pkt. Wino Doral z winnicy Zawisza z Zakliczyna III miejsce - 30 pkt. Wino Pinot Gris z winnicy Jaspis w Dłużcu koło Lwówka Śl.

Kategoria: wina czerwone, dojrzałe, winnice o produkcji do 500 litrów I miejsce - 38 pkt. wino Regent 2007 z winnicy Macieja Sierpińskiego z Piławy, Dolny Śląsk, II miejsce - 37 pkt. wino Karon 2007 z winnicy Zawisza z Zakliczyna III miejsce - 36 pkt. wino Karmin 2007 z winnicy Zawisza z Zakliczyna

Dostałem tyle energii i motywacji do dalszej pracy, że wystarczy na cały następny rok - mówi szczęśliwy zwycięzca. To cudowne, że mój dotychczasowy trud został doceniony. Nawet nie marzyłem o takiej sytuacji jadąc na ten konkurs, ale dzięki temu wiem, że droga jaką sobie obrałem jest właściwa.

Żadna inna winnica nie zebrała tyle nagród co "Zawisza". Sukces Mariusza Chryka potwierdza jego przekonanie, że Małopolskie winnice mogą robić jedne z najlepszych win w Polsce. Władze woj. małopolskiego, powiatu tarnowskiego jednak jeszcze w pełni tego nie doceniają, a warto co pokazuje ten przykład.

Wręczenie nagrody za najlepsze wino roku
Na bankiecie podczas odczytywania wyników zgromadziło się około 200 zaproszonych gości, między innymi przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Naczelnik Wydziału Wina i Napojów Spirytusowych pan Krzysztof Potocki, przedstawiciele władz miasta Wrocławia i Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska, jak również goście z zagranicy.


Wczesnym latem odwiedziliśmy plantację pana Mariusza, wykonaliśmy wówczas serię zdjęć, dojrzewających zwycięskich gron.
Zdjęcia zamieścimy w najbliższych dniach.

Mariusz Chryk jest również autorem artykułu "Winiarskie Eldorado - Pogórzański Szlak Winny", dostępny tylko i wyłącznie na Pogorza.PLŹródła:
- Szkółka Winorośli i Winnica "Zawisza" (www.winorosl-mch.eu)

Materiał opracował i rozmowę przeprowadził:
Piotr Firlej - redakcja serwisu Pogorza.PL

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2008-11-26 23:37

data publikacji:  2008-11-26 23:51

data modyfikacji: 2009-11-22 02:42

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2516837 | unique: 1282556 | interest: 1.96 (49.04%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.113390      min: 0.109590      max: 0.94144      średnia: 0.604412