Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Winiarskie Eldorado

winnice-sadzonki

Po włączeniu Polski do Unii Europejskiej i zaliczeniu naszego kraju do strefy A jako kraju winiarskiego, nastąpił gwałtowny wzrost chętnych do zakładania winnic.
Uległy też zmianie przepisy dotyczące produkcji wina z własnych winogron. Już dzisiaj wiadomo, że właściciel winnicy produkujący wino do 100 hl rocznie nie musi posiadać składu akcyzowego i własnego laboratorium. Do końca roku wszystkie przepisy będą kompletne i najdalej wiosną 2009 możemy spodziewać się pierwszych win z Polskich winogron w sklepach i winiarniach.


Zobacz również: "Najlepsze wino w Polsce"

Warunki klimatyczne panujące na terenie Pogórza, szczególnie dobrze nasłonecznione zbocza o nachyleniu południowym i południowo - zachodnim, przemawiają za zakładaniem winnic. Jeżeli do tego zadbamy o odpowiedni wybór stanowiska, prawidłowe przygotowanie ziemi, dobór odmian i prawidłowe prowadzenie plantacji możemy liczyć na bardzo dobre wyniki.
Dotyczy to winogron przeznaczonych do produkcji wina jak i odmian deserowych przeznaczonych do bezpośredniego spożycia.

Pierwsze kroki:
Musimy pamiętać o tym, że winnicę zakładamy na kilkadziesiąt lat. Prawidłowo prowadzona winorośl owocuje dobrze nawet 45 lat. Dlatego najpierw należy zastanowić się jak dużą chcemy mieć winnicę i jakie winogrona chcemy uprawiać. Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego miejsca pod założenie plantacji. Później odpowiednie przygotowanie ziemi. A następnie wybór odmiany i zakup jak najlepszych jakościowo sadzonek. Nie martwmy się gdy te przygotowania zajmą nam rok. Prawidłowo założona winnica da nam wysokie plony i zyski. Błędy popełnione na samym początku narażą nas na stratę czasu i pieniędzy. Nie zakładamy winnicy byle gdzie, byle jak i z byle jakich sadzonek.

Wybór stanowiska:
Winogron jest rośliną potrzebującą dużo słońca i ciepła. Dlatego miejsce pod założenie winnicy (szczególnie w naszym klimacie) musi być jak najbardziej nasłonecznione. Najlepiej nadają się do tego stoki o niewielkim nachyleniu (większe nachylenie będzie sprawiało dużo kłopotów przy uprawie i zbiorach) południowym ewentualnie południowo-zachodnim, a w ostateczności południowo-wschodnim. W naszym klimacie miejsca na zboczach nie powinny być wyżej położone niż 350m n.p.m. Absolutnie nie należy zakładać winnic na terenie  gdzie  występują zastoiska mrozowe, szczególnie wiosną i na terenach podmokłych.

Gleba:
Gleba nie ma największego znaczenia przy zakładaniu winnicy. Winogron rośnie dobrze na ziemi gorszej klasy (IV,V). Zakup szczepionych sadzonek pozwoli nam dopasować podkładkę na jakiej będą sczepione winogrona do rodzaju ziemi. Jednak najbardziej odpowiednimi ziemiami są ziemie piaszczysto-gliniaste, kamieniste i kamienisto-gliniaste.

Sadzonki:
Zakup odpowiednich sadzonek winogron to warunek powodzenia w uprawie i  uzyskanie dobrej jakości wina. Kiedy już zdecydujemy o tym jaką odmianę winogron posadzimy musimy zadbać o zakup pewnych i kwalifikowanych sadzonek (wymagane przy rejestracji winnicy przeznaczonej do produkcji wina). Dobrej jakości sadzonka powinna być uzyskana z grubej i długiej łozy. Przy sadzonkach szczepionych łoza podkładki powinna mieć 30 - 35cm długości. A sadzonka razem z korzeniami około 50 cm.

Pogórzański Szlak Winny:
Projekt ten przewiduje utworzenie grupy gospodarstw winiarskich na terenie Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego. W założeniach projektu znajduje się również wykorzystanie istniejącego na tym terenie potencjału pozyskiwania miodu. Miód służyłby do produkcji miodów pitnych na bazie moszczu winogronowego jako produktu unikalnego w skali Unii Europejskiej. Wykorzystanie tradycji regionalnych rzemiosła garncarskiego i wikliniarstwa umożliwi stworzenie ciekawych opakowań produktów pochodzących z gospodarstw winiarskich.
Patronat nad realizacją projektu pełnią członkowie Małopolskiego Forum Winnego zamieszkujący te tereny. Osoby chętne do przystąpienia realizacji projektu mogą liczyć na fachową pomoc przy zakładaniu winnic i gospodarstw winiarskich.  
Gospodarstwa winiarskie będą ze sobą współpracowały wymieniając doświadczenia w uprawie winorośli, produkcji wina, miodów pitnych, promocji gospodarstw jak i produktów oferowanych przez nie.  Opracowanie: Mariusz Chryk - producent sadzonek winorośli (www.winorosl-mch.eu)


Od Redakcji Pogorza.PL:
- 24 lutego 2008 roku w czasie Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Małopolskiego Forum Winnego na stanowisko Prezesa Zarządu wybrano Pana Mariusza Chryka.
- Tytuł artykułu "Winiarskie Eldorado" jest twórczą inwencją redakcji Pogorza.PL i nie musi mieć pokrycia w rzeczywistości.


Zobacz również: "Najlepsze wino w Polsce"

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2008-02-01 13:10

data publikacji:  2008-02-04 10:51

data modyfikacji: 2009-11-22 02:44

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2514110 | unique: 1282157 | interest: 1.96 (49%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.80985      min: 0.106554      max: 0.97547      średnia: 0.630313