Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Tradycje ludowe w Paśmie Brzanki

zapusty-zurowskie

W wiejskim życiu codziennym już z rzadka kultywuje się tradycje. Ale jeśli już, to z pietyzmem jak przed dziesiątkami laty. Piękno krajobrazu rozsianych wiosek i ich przysiółków, życie codzienne ludzi tu zamieszkujących, jego zwyczaje i obyczaje, tradycja i głęboka religijność, świat wierzeń i zabobonów stanowi w dzisiejszym świecie wartość tym cenniejszą, bo w dużej części zapomnianą, zatraconą.

Kipiące radością, wesołe, huczne, gwarne i syte. To tradycyjne "Zapusty Ludowe", które po raz kolejny ze splendorem i wystawnością odbyły się 27 stycznia 2008 roku w miejscowości Żurowa (pow. tarnowski). Pogórze Karpackie bogate w obrzędowość ludową dało swój upust w czasie spotkania, było prawdziwym świętem dla ciała i ucztą dla ducha.

Zapusty - ozdoba Światy
"Zapuście, zapuście, jedna noga w grochu a druga w kapuście".
Tymi słowami gospodyni Żurowskich Zapustów pani Zuzanna Jarzębak przywitała gości i rozpoczęła uroczystość tradycyjnych wiejskich ostatków karnawałowych. Pan Mieczysław Solarz - gospodarz spotkania wtórował Pani Zuzannie witając gości konno, racząc zgromadzonych tym co miał w spiżarce najlepszego.

Po hucznym odegraniu kolęd przez zespół miejscowej orkiestry z Żurowej nastąpiła prezentacja tradycyjnego zwyczaju świątecznego, Kobyłki, w składzie: Kobyłka, Dziad, Dziadówka i Żyd. Dawniej kolędnicy z "Kobyłką" chodzili od domostwa do domostwa, od Trzech Króli do Matki Boskiej Gromnicznej. Gospodarzy, których domostwa odwiedzili miał spotkać dostatek i obfitość plonów. Kobyłka zawsze staje się obiektem żartów i psikusów nie inaczej było i tym razem. Dziad w obawie, aby przypominająca krakowskiego lajkonika - Kobyłka nie uciekła, nieustannie jej pilnował. Starał się przy tym sprzedać zwierzę, zachwalając jej pracowitość i posłuszność, nie oszczędzając przy tym bata.

Zapusty - tradycyjny Żyd
Kolejny występ tradycji świątecznych to "Herody". W przedstawieniu brali udział Król Herod, 4 Żołnierzy, Diabeł, Śmierć, Turek, Żyd i Anioł. Występ Herodów obrazował okrutne rządy Króla, a kończył się sceną ścięcia głowy przez Śmierć i porwaniem ciała przez Diabła. Diabeł i Żyd wywoływali salwy śmiechu siadając na kolana miejscowym licznie zgromadzonym kobietom, przymilając się im. Wszyscy wspaniale się bawili. Występ nagrodzony został gromkimi, w pełni zasłużonymi brawami.

Po przedstawieniach gospodyni spotkania zaprosiła wszystkich do komory (kuomory), gdzie raczyła gości produktami regionalnymi przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich. Gospodynie z Czermnej przygotowały gomułki czyli serowe bardzo sycące kulki z dodatkiem ziół, prołziaki (prouzioki) - przaśne placki zbożowe pieczone na blasze kuchennej, kołacze z serem, chrust i pierogi z mąki razowej z kapuścianym nadzieniem, które smakowały każdemu, co widać było po tym z jaką szybkością znikały z półmisków. Szerzyny uraczyły nas smalcem domowej roboty, śledziami przyrządzonymi na kilka sposobów i pysznym sernikiem.

Zapusty - tradycyjne dania ludowe
Gospodynie z Ołpin przywiozły ze sobą ciastka, amoniaczki, strucle z makiem i jabłkami. Bardzo apetyczne jagodzianki przywiozły do Żurowej gospodynie ze Swoszowej. Na stole pojawił się też okrągły chleb pieczony na łopacie. Pączki, chrust, karnawałowe róże jako potrawy typowe dla okresu zapustów zostały przygotowane przez żurowskie gospodynie. Panie z Żurowej przygotowały także gorący posiłek: żur według tradycyjnej receptury oraz gulasz z kaszą i ogórkiem kwaszonym. Bardzo dobra była również kapusta z grochem albo groch z kapustą jak kto woli. Do picia podano kompot z suszonych owoców ( jabłek, śliwek, gruszek ) oraz wodę z cytryną. Na tradycyjnym stoisku wykonanym przez miejscowego stolarza wabiły swym zapachem produkty masarskie przygotowane specjalnie na tę okazję: dorodne kiełbasy, kiszki w "dorotce" i salceson w "maćku", wędzone żeberka i boczek, które wedle życzenia i apetytu gości kroiła i podawała gospodyni.
Biesiadowano, grano i śpiewano do późnych godzin wieczornych.Nie mniejsze tradycje ludowe ma położona po drugiej stronie Pasma Brzanki gmina Ryglice. Bogactwo tradycji Lubeckich prezentowane będą w czasie obchodów dnia św. Walentego.

Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatorów spotkania:

Święty Walenty Tradycje Lubeckie, 14 luty 2008 rok:
godz. 11:00 - Uroczysta Msza Św. odpustowa w kościele parafialnym w Lubczy,
godz. 12:00 - Wystawa twórczości ludowej, wstąpią twórcy z terenu gminy Ryglice.

Nie zabraknie również degustacji miejscowego afrodyzjaku "zupy z lubczykiem" według receptury miejscowych gospodyń. Kocioł zupy gotów będzie uraczyć swoją zawartością wszystkich chcących w tym dniu odwiedzić Lubczę.
Kapela ludowa "Zalasowianie" dedykować będzie zwłaszcza dziewczynom na wydaniu pieśń "Czy ty mnie dziewczyno jeszcze lubisz".

Kolejno zaprezentowane zostaną występy:
  - "Sześciu wspaniałych o miłości" w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego z Lubczy,
  - "Walentynkowe randki" program artystyczny w wykonaniu młodzież z gimnazjum w Lubczy,
  - Koncert "Śpiewam dla Ciebie",
  - Pokaz grupy tanecznej "Opowieści tańcem malowane",
  - "Miłość to też choroba" program kabaretu "Zatrzeszczało",
  - Gwiazdą wieczoru będzie "Ewa i Fan".

Na zakończenie kulig lub przejazd bryczką z pochodniami.Imprezy realizowane są w ramach programu Leader+ "Korzenie Przyszłości Pogórza".
Pod tym adresem można przeglądnąć foto-relacje z "Zapusty w Żurowej".


Opracowanie:
Redakcja Pogorza.PL


Tu poczujesz tradycję regionu: gospodarstwo agroturystyczne "Paryja"
Mieczysław Solarz, tel. 0692-756-540 (sieć GSM Era).

Zachęcamy do udziału w imprezie kultywującej tradycyjne życie na pogórzańskiej wsi:    
Sianokosy w Paśmie Brzanki, lipiec 2009. Do końca kwietnia promocje !!!


Serwis Pogorza.PL zachęca do skorzystania ze swojej oferty usług przewodnickich po terenie Pogórza Karpat Polskich. Więcej informacji na stronie www.cut.travel.pl lub bezpośrednio pod numerem telefonu kontaktowego: 0691-856-577 (sieć GSM Era).

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2008-02-06 14:04

data publikacji:  2008-02-07 01:22

data modyfikacji: 2009-11-21 23:44

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2511984 | unique: 1281387 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.84354      min: 0.108116      max: 0.94478      średnia: 0.593648