Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Sztafeta pamięci z Łowczówka do Zakliczyna

lowczowek-sztafeta

Kolejny raz w Zakliczynie odbyła się "sportowa lekcja historii". W ramach przedsięwzięcia Młodzież Pamięta zorganizowano Sztafetę Pamięci, której uczestnicy poprzez wysiłek i chwile zadumy na odwiedzanych cmentarzach zamanifestowali swe postawy patriotyczne.


foto Fotorelacja z VI Sztafety Pamięci

90 rocznica odzyskania niepodległości skłoniła organizatorów do rozszerzenia programu Sztafety. W dniu 10 listopada grupa członków SKKT wraz z 9 osobową delegacją z Węgier udała się busami do Łużnej, gdzie na wzgórzu Pustki znajduje się jedna z największych nekropolii z okresu I Wojny Światowej w Karpatach i jednocześnie największy cmentarz żołnierzy węgierskich poza granicami Węgier. Po złożeniu wiązanek i zapaleniu symbolicznych zniczy młodzi ludzie z Jaszfenyszaru nie kryli wzruszenia i spontanicznie zaproponowali, że jeśli będą mogli przyjechać tu za rok to chętnie wezmą udział w akcji porządkowania cmentarza. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili ponadto cmentarz w Staszkówce i mijając kilka kolejnych cmentarzy zapoznali się z przebiegiem walk na Pogórzu. Piękna słoneczna pogoda zachęciła wszystkich do zwiedzenia rezerwatu "Skamieniałe Miasto" w Ciężkowicach.

Właściwa część Sztafety rozpoczęła się w dniu święta narodowego. Około godz. 9.00, 24 uczestników wyjechało z zakliczyńskiego Rynku busem udekorowanym biało - czerwonymi flagami. Było trochę ciasno ale tylko w jedną stronę. Na wzgórzu Kopaliny w Łowczówku nieoczekiwanie dołączyło do Sztafety trzech kolegów z PTTK w Tuchowie. Cmentarz nr 171 to miejsce gdzie spoczywa większość z poległych w tamtejszej bitwie żołnierzy I Brygady Legionów.

Po krótkiej odprawie, modlitwach w języku polskim i węgierskim uczestnicy Sztafety zapalili znicze (jeden z nich zabierając) i wyruszyli biegiem w 23 kilometrową trasę na grób jednego z dowodzących w bitwie mjr Kazimierza "Kuby" Bojarskiego. Na trasie Sztafety znalazły się cmentarze: nr 171 w Łowczówku, nr 188  w Rychwałdzie, nr 191 i 192 na Lubince (Lubcza Szczepanowska), nr 190 w Janowicach i nr 294 w Zakliczynie. Na każdym z mijanych cmentarzy zapalono znicze, wysłuchano krótkich gawęd dotyczących walk i modlono się za poległych. Jesienne słońce pozwoliło na podziwianie piękna krajobrazu Pogórza i Beskidów. Około godziny 12.15 wszyscy uczestnicy Sztafety w asyście strażaków z OSP Zakliczyn wbiegli na zakliczyński Rynek, gdzie odbywał się już XVII Uliczny Bieg Niepodległości. Po krótkiej prezentacji uczestników Sztafety zaproszono wszystkich chętnych do pokonania ostatniego odcinka, na cmentarz parafialny. Tam w obecności zgromadzonych mieszkańców i przedstawicieli władz samorządowych, młodzież z ZSPiG w Zakliczynie przypomniała postać naszego bohatera i zapaliła znicze na grobach innych zakliczyńskich Legionistów.

Uczestnicy Sztafety przy dźwiękach strażackich werbli przekazali przyniesiony z Łowczówka ogień, oraz złożyli okolicznościowy wieniec. Wieniec wykonany został przez uczniów klasy III B Gimnazjum w Zakliczynie pod opieką pani Haliny Kochan i nagrodzony I miejscem w konkursie "Żołnierska Pamięć". W godzinach popołudniowych na Rynku w Zakliczynie wręczono wszystkim członkom Sztafety pamiątkowe dyplomy i upominki. W uroczystości uczestniczyli oczekujący na wyniki zawodnicy XVII Ulicznego Biegu Niepodległości (287), ich opiekunowie, rodzice, mieszkańcy Zakliczyna. Nagrody wręczali: Sekretarz UM w Zakliczynie - Janusz Krzyżak, Prezes ZO PTTK "Ziemi Tarnowskiej" - kol Andrzej Łabno i przedstawiciele organizatorów.

W VI Sztafecie Pamięci aktywnie uczestniczyło 27 biegaczy z czego 14 przebiegło cały dystans (23 km) traktując trasę jako półmaraton. Cieszy fakt, iż są tacy którzy w Sztafecie brali udział kilka razy i dalej deklarują chęć uczestnictwa w następnych edycjach. Rok temu dołączyli Węgrzy, w tym roku młodzież z Tuchowa. Datę VII Sztafety Pamięci wszyscy znają, jest nadzieja, że weźmie w niej jeszcze więcej uczestników. Organizatorami Sztafety jak co roku było Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne PTTK "Compass" działające przy Gimnazjum w Zakliczynie oraz współorganizatorzy : RCTiDK w Zakliczynie, OSP w Zakliczynie, PTTK w Tarnowie. Finansowo organizatorów wsparli: Ministerstwo Obrony Narodowej, ROSA w ramach Programu Inicjatyw Społecznych.

foto Fotorelacja z VI Sztafety Pamięci

Opiekunowie SKKT: Irena i Janusz Flakowicz

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2008-11-16 20:40

data publikacji:  2008-11-16 20:55

data modyfikacji: 2009-11-21 23:11

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512153 | unique: 1281472 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.100481      min: 0.106336      max: 0.93012      średnia: 0.635529