Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

"Sądecki Bartnik" w Stróżach dla każdego

3-4 lipiec 2010
Aby otrzymać kilogram miodu, pszczoły muszą odbyć około 60 tysięcy lotów z ula. Królowa matka znosi w ciągu doby do trzech tysięcy jajeczek, które ważą więcej niż ona sama. Jedna rodzina pszczela zużywa na własne potrzeby około 110 kilogramów miodu rocznie - tych i innych ciekawostek można dowiedzieć się odwiedzając Muzeum Pszczelarstwa przy Gospodarstwie Pasiecznym "Sądecki Bartnik". Chcesz wiedzieć więcej o miodzie i zwyczajach pszczelich? Przyjedź 3-4 lipca do Stróż, gdzie na terenie skansenu pszczelarskiego odbędzie się XIX edycja imprezy pt. "Biesiada u Bartnika".

Powstało ono dzięki zbierackiej pasji właścicieli i kolekcji Bogdana Szymusika oraz pamiątkom z pszczelarskich podróży po Polsce i świecie. Od Wielkanocy do Wszystkich Świętych można tu skosztować różnych rodzajów miodu, poznać tajemnice pszczół i wziąć udział w warsztatach równie kształcących, co smakowitych. Cel tej inicjatywy jest jeden: Promować pszczelarstwo w sposób przystępny i atrakcyjny nawet wśród tych, którzy o pszczołach wiedzą tylko tyle, że robią one miód.

Królowie wśród uli.
Barcie, kłody, kószki, ule snozowe, ule ramowe, stare narzędzia, sprzęt i urządzenia pszczelarskie, jak na przykład leziwo, czyli specjalne powrozy do wchodzenia na drzewa bartne, podkurzacze, dłuta, radełka, miodarki, topiarki do wosku, naczynia do przechowywania miodu naturalnego i pitnego - to wszystko można obejrzeć w muzeum.
Zabytkowe ule malowniczo rozmieszczono pośród drzew owocowych. Są tu jedne z najstarszych - kłody z pnia drzewa - i zabawne ule rzeźbiarskie, jak "mnich" z tynieckiego klasztoru, "diabeł" czy "święty Ambroży" (patron pszczelarzy). W pasiece obok muzeum podglądniemy (oczywiście odpowiednio ubrani) żywe pszczoły. Nad wszystkim góruje imponująca, 15-metrowa Karpacka Barć Milenijna, pomnik poświęcony pszczole.
Na szczególną uwagę zasługują: ul kłodowy - stojak dla pięciu rodzin pszczelich, zwany dla swojej rangi "Królem" i ul senozowy - Dzierżona - oba z 1822 roku i oba wpisane do rejestru zabytków. W zbiorach znajduje się także rarytas, zwłaszcza dla pszczelarzy - pierwszy ul ramowy na świecie, zwany od nazwiska konstruktora "Ulem Hubnera". Ule figuralne, zwłaszcza "Św. Ambroży" (patron pszczelarzy) i "Diabeł", bez którego nie można sobie nawet wyobrazić porządnej pasieki (w wierzeniach chronił on bowiem pszczoły i pszczelarzy od zła), budzą niekłamany zachwyt.

Pszczoły interaktywnie.
Ale nie tylko ule można podziwiać w Stróżach. - Pieczenie pierników, robienie świec woskowych, degustacje miodów naturalnych i miodów pitnych, lekcje w pasiece, dyskusje o roli pszczoły w przyrodzie... - wylicza warsztaty, które czekają na turystów, Anna Kasztelewicz, pszczela pasjonatka i - wraz z mężem - założycielka muzeum w Stróżach. - W lipcu organizujemy co roku Biesiadę u Bartnika, jest też coroczne miodobranie, kiermasze produktów pszczelich i rękodzieła oraz degustacje miodowych potraw.
Po muzeum oprowadza zwiedzających przewodnik, opowiadając bardzo ciekawie o historii pszczelarstwa i zastosowaniu poszczególnych przedmiotów przy - jak to się kiedyś mówiło - "chodzeniu wokół pszczół". Wystawy obejmują także inne przedmioty tzw. domowego użytku, bez których trudno byłoby mieć wyobrażenie o funkcjonowaniu gospodarstwa wiejskiego.
Na terenie skansenu znajdują się również: kuźnia, zwierzyniec i plac zabaw, zwany Pszczelą Wioską, a także rzeźby artysty Franciszka Palki. Poza pszczelimi atrakcjami w Stróżach można podziwiać neogotycki kościół z 1923 r. pw. NMP Królowej Polski. Tutaj też zaczyna się zielony szlak wiodący przez Maślaną Górę do Szymbarku.

Bzycząca Małopolska.
Nie tylko Stróże skupiają miłośników miodu i pszczół. W Alwerni od blisko 30 lat funkcjonuje koło pszczelarskie Nektar. Skupia 41 osób i 450 rodzin pszczelich w ulach typu wielkopolskiego, warszawskiego i Dadana. Kolejnych 25 pszczelarzy i 200 bzyczących rodzin mieszka w Babicach. Tam co roku odbywają się festyny promujące pszczelarstwo, podczas których gospodarze uświadamiają mieszkańcom znaczenie hodowli pszczół dla prawidłowego funkcjonowania środowiska naturalnego. W Niepołomicach, gdzie co roku również odbywają się kiermasze pszczelich produktów i biesiady pszczelarskie, jest blisko 40 pszczelarzy i aż 700 pszczelich rodzin.
Jedno z najstarszych w regionie - Powiatowe Towarzystwo Pszczelarsko-Sadownicze w Krzeszowicach - powstało w 1907 roku, skupia miłośników pszczół z 25 okolicznych miejscowości. W latach okupacji niemieckiej wielu z nich było członkami ruchu oporu. Od 1982 roku organizowany jest coroczny Krzeszowicki Dzień Pszczelarza z kiermaszem pszczelarskim i wystawą zabytkowych uli figuralnych.

Aneta Zadroga

Źródło: www.turystycznamalopolska.pl

Tutaj przeczytasz więcej o "Sądeckim Bartniku" w Stróżach.

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-05-19 13:39

data publikacji:  2010-05-19 13:51

data modyfikacji: 2010-05-20 12:58

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2516898 | unique: 1282597 | interest: 1.96 (49.04%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.85469      min: 0.133925      max: 0.91040      średnia: 0.736979