Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Republika Dominikańska na Jamnej

Dla tych którzy tutaj przybywają to nie tylko góra Góry, o. Jana Góry Dominikanina z Poznania ale przede wszystkim miejsce zaciszne, w której to ciszy najlepiej przemawia Matka Boska Niezawodnej Nadziei. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie uwierzyłby w sukces tej najdalej od cywilizacji oddalonej miejscowosci ziemi tarnowskiej. Sukces Jamnej to również sukces dominikania z Poznania.

"Na Jamną doszedłem po latach. Nie zapomnę tej drogi. Była ciemna, zimowa noc, kiedy dotarliśmy autobusem z Tarnowa do Paleśnicy. Wyszła po nas Magda z latarką i pochodnią. Latarka zgasła od razu. Pochodnia wypaliła się w połowie drogi. Szliśmy więc zdenerwowani po ciemku Doszliśmy przecież. I Odnalazłem ten dom. Bo stara szkoła jakby na mnie czekała. Lecz nie na mnie samego, ale na wszystkich tych, z którymi jestem związany" Tak wspomina pierwszą wizytę na Jamnej ojciec Jan Góra - duszpasterz akademicki z Poznania w książce "Matka Niezawodnej Nadziei". Od 1991 roku wiele się zmieniło. Jamna dzięki ciągle rozrastającej się Republice Dominikańskiej staje się ważnym miejscem na szlaku sanktuaryjnym południowej Polski.
Pokrzywdzona okrutnie w czasie II wojny światowej, zapomniana przez lata,
odkryta została na nowo przez ojca Jana Górę który tutaj zapragnął wybudować "szkołę wiary".
W kwietniu 1992r. nastąpiło przekazanie na cele duszpasterstwa akademickiego przez gminę Zakliczyn starej szkoły wraz z dużym areałem ziemi. Po latach starań, z pomocą wielu przychylnych mu ludzi udało się stworzyć Republikę Dominikańską - miejsce gdzie młodzież z całej Polski ubogaca się w wierze.
Ukoronowanie obrazu Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w dniu 3 czerwca 1998r. przez Jana Pawła II, stało się natchnieniem do budowy kościoła na wzgórzu Jamneńskim. W ciągu kilkunastu miesięcy wybudowano kościół. Dawną szkołę zaadaptowano na Dom św. Jacka w którym oprócz reflektarza, znajduje się pokój papieski z pamiątkami po Janie Pawle II, kaplica, czytelnia i biblioteka - Pokój Romana Brandstaettera oraz Lotnisko - największa jamneńska sala noclegowa. Wokół domu św. Jacka powstało szereg innych budynków. Dom bł. Czesława mieści w przyziemiu nową kuchnię, na parterze natomiast drugą bibliotekę i pokoje mieszkalne. Znajdują się tutaj
również Furta, Wieczernik, Pustelnia św. Marii Magdaleny oraz Dom św. Józefa.

W okresie wakacyjnym przybywają tutaj całe rzesze pielgrzymujących, czujących duchową więź ze wzgórzem Jamieńskim. W ciągu roku młodzież uczestniczy w rekolekcjach, dniach skupienia, spędza tutaj sylwestra czy ferie.
15 sierpnia to czas odpustu jamieńskiego. W tym dniu w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej) odbywa się Święto Pojednania i Radosny Pogrzeb Matki Bożej.  
Na wzgórze przybywają zaproszeni goście z całej Polski i z zagranicy.

Dominikanie z otwartością witają wszystkich którzy przybywają do Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei.

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2008-09-15 21:45

data publikacji:  2008-09-15 22:00

data modyfikacji: 2009-11-22 02:14

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512174 | unique: 1281474 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.121965      min: 0.123033      max: 0.91344      średnia: 0.717002