Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Rakiety śnieżne również na Pogórzu Karpackim

rakiety-sniezne-pogorze

Rakiety śnieżne służą człowiekowi od ponad 10 tys. lat. Ich forma przechodziła wiele ewolucji, jednak były wcześniej i częściej używane niż narty czy inny sprzęt zimowy. Aby móc z nich korzystać nie jest konieczna umiejętność jazdy na nartach, żadne specjalistyczne buty czy inne akcesoria.

Rakiety są szczególnie przydatne w górach średnich i wysokich. Turyści na Pogórzu Karpackim bez problemu poradzą sobie bez nich, jednak wycieczki z udziałem dzieci i młodzieży na rakietach to bardzo fajna zabawa i sposób na przebycie trasy po głębszym śniegu również przez młodych adeptów turystyki.
Poruszanie się bez rakiet śnieżnychWędrowanie zimą po górach często uważane jest za uciążliwe, ze względu na konieczność pokonywania podczas krótkiego dnia zasypanych tras, a także za niebezpieczne. Niedoświadczony turysta ma większe trudności zimą niż latem z orientacją w terenie i poszukiwaniem właściwej drogi. Nie każdy wie jak odpowiednio się ubrać, czy jaki sprzęt jest na wycieczce niezbędny. Rozwiązanie problemu jest tyleż nowatorskie co tradycyjne. Rakiety śnieżne służą ludziom od ponad 10 tys. lat. Ich forma przechodziła wiele ewolucji, jednak były wcześniej i częściej używane niż narty czy inny sprzęt zimowy. Coraz częściej możemy spotkać ludzi wędrujących na rakietach śnieżnych, sprzęcie bardzo popularnym w zachodnich krajach, a w Polsce dopiero rozpowszechnianym.

Rakiety śnieżne są bardzo proste w obsłudze i nie wymagają żadnych dodatkowych umiejętności ani dodatkowego sprzętu. Korzystać z nich może każdy, nie trzeba umieć jeździć na nartach, wystarczy mieć buty turystyczne i już można zacząć przygodę. Rakieta pasuje do każdego obuwia - dostosowuje się rozmiar stopki i zaciska paski, które przytrzymują but. Różne modele będą odpowiadać zarówno sportowcom jak i amatorom, pomogą pokonywać trasy każdemu kto lubi zimową aktywność.

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej, promujący turystykę, od kilku lat popularyzuje także rakiety śnieżne. W 2007 r. powstała trzystopniowa Zimowa Odznaka Górska, właśnie dla tych którzy wędrują na rakietach. Zdobywać ją można na zasadach analogicznych do zdobywania Górskiej Odznaki Turystycznej. Aby zdobyć odznakę brązową wystarczy uzbierać 80 punktów, co odpowiada pokonaniu trzech lub czterech średniej długości tras. To doskonała pamiątka zimowych wędrówek. Aby bezpiecznie wędrować po górach, oznakowano wzdłuż pieszych szlaków PTTK serię szlaków rakietowych, które są oznaczone na rozdrożach odpowiednimi tabliczkami informacyjnymi. Na mapach są zaznaczone propozycje tras, które są widokowe i doprowadzą turystę do schroniska.

Charlie Chaplin z rakietami śnieżnymi (Kanada styczeń 1931 rok)Charlie Chaplin z rakietami śnieżnymi. Fotografia wykonana w styczniu 1931 rok w Kanadzie.
źródło: Bundesarchiv www.bundesarchiv.de

Jeżeli nie znamy jeszcze rakiet, to jest możliwość ich wypróbowania dzięki sieci wypożyczalni w Krakowie, oraz schroniskach górskich PTTK. Salon Turystyki Aktywnej PTTK Wierchy wraz z COTG PTTK oraz firmą Rakiety.PL od kilku sezonów organizuje także biegi w rakietach śnieżnych - zabawę dla każdego. Impreza polega na zapoznaniu uczestników z rakietami oraz górami w zimowej szacie - pod opieką wykwalifikowanej kadry. Równolegle organizowane są raz w roku biegi na orientację dla profesjonalistów, w której uczestnicy mają zdobyć określone punkty w terenie i pokonują dystans około 30km. Głównym organizatorem jest wydawnictwo kartograficzne Compass.Krakow.PL

W sezonie 2009 proponujemy także "Śnieżne Weekendy" oraz "Obozy Zimowe" - wędrówki między schroniskami na rakietach śnieżnych. To wyjazdy dla osób, które mają ochotę na aktywny i zdrowy wypoczynek. Wyjazdy są prowadzone przez przewodników SKPG Kraków, którzy zapewniają bezpieczną i atrakcyjną wędrówkę. Podczas "Śnieżnego weekendu" uczestnicy przez dwa dni wędrują z przewodnikiem po często mniej uczęszczanych trasach - tam gdzie jest śnieg i możliwość wypróbowania sprzętu. Nocleg jest w schronisku PTTK. Podczas "Obozów Zimowych", uczestnicy wędrują z plecakami, odwiedzają muzea, widokowe polany, odpoczywają z "panoramką" na Tatry i Beskidy. To wypoczynek i przygoda - zabawa dla tych, którzy lubią ciszę, góry i chcą odpocząć od zgiełku miasta. Na wszystkich uczestników imprez czeka wiele atrakcji i niespodzianek. Zimą góry są piękne, a powietrze nieraz bardziej przejrzyste niż latem - panoramy zachwycą każdego, a aura bieli doda im uroku i magii.

Chcesz wyruszyć z nami na rakietach zaglądnij do Salonu Turystyki Aktywnej


  Historia artykułu:

data utworzenia:  2009-01-27 16:51

data publikacji:  2009-01-27 18:42

data modyfikacji: 2011-01-10 18:23

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512226 | unique: 1281498 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.75997      min: 0.113298      max: 0.95860      średnia: 0.686285