Pola malowane na Pogórzu Ciężkowickim
|
"W dobie internetu, w czasach, gdy każdy skrawek Ziemi został już odwiedzony, opisany i umieszczony na Google Maps, są jeszcze miejsca czekające na odkrycie. Jednym z nich jest Pogórze Ciężkowickie. Konia z rzędem temu, kto o nim słyszał. A na Pogórzu koń naprawdę się przyda". Artykuł Agnieszki Rodowicz do sentymentalna podróż po miejscach które odchodzą w zapomnienie, to jeden z najlepszych artykułów opisujących Pogórze Ciężkowickie, który ukazał się na łamach internetu. Polecamy serdecznie! Czytaj więcej w serwisie Vayage.pl.
|
Mają wszelkiego rodzaju kształty: niektóre są wąziutkimi paskami, inne układają się w większe i mniejsze prostokąty czy kwadraty. Są trójkąty, koła i trapezy. Pola, które mija się, jadąc drogą z Tarnowa przez Biecz do Jasła, mają nie tylko mnóstwo form, ale i kolorów.
Te ze skibami świeżo zaoranej ziemi są ciemnobrązowe, tłuste i błyszczące w niskim jesiennym słońcu. Inne mają kolor ugru albo sieny palonej. Są pola bakłażanowe, płowe i niemal czarne. Do tej symfonii barw dołączają się ułożone na polach złote stogi kukurydzianych łodyg, paski jasnozielonych pastwisk, przecinki miedz, wzdłuż których żółcą się grusze i czerwienią jabłonie pełne owoców.
Pogórze Ciężkowickie to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć krajobraz jak z wiersza Juliana Tuwima W Aeroplanie: "rzeki - srebrne wstążeczki, łąki - zielone chusteczki, domy - klocki...".
Więcej przeczytasz w serwisie Voyage.pl.
|
Historia artykułu:
data utworzenia: 2012-06-24 19:07
data publikacji: 2012-06-24 19:11
data modyfikacji: 2012-06-24 19:11
|
|