Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Pogórze Wiśnickie i zamek w Nowym Wiśniczu

Korona Pogórzy już za nami. Na wiśnickim zamku licznie zebrani goście mieli okazję bliżej poznać podkowca małego, a także laureatów wyróżnień, przyznanych tym, którzy do jego ochrony się przyczyniają. Lokalizacja wydarzenia w pełni potwierdziła hasło "Podkowiec ma gust!" We wspaniałej Sali Balowej odbyły się prelekcje na temat podkowca małego i programu jego ochrony, tj. LIFE Podkowiec+. Była to okazja do poinformowania o przypadającym, w tym roku 25-leciu programu LIFE, mechanizmu Unii Europejskiej finansującego programy ochrony elementów przyrody mających znaczenie w skali Wspólnoty.

Podczas wydarzenia po raz pierwszy można było doświadczyć zwiedzania Zamku oczami podkowca. Specjalne okulary stereoskopowe wyświetlające użytkownikowi trójwymiarowy film nakręcony w zamkowych wnętrzach dawały wrażenie spaceru po zamku. W trakcie prezentacji, nagle następowała zmiana perspektywy i widz odnosił wrażenie, że leci zamkowymi korytarzami niczym nietoperz.


Fot. Piotr Sekuła

Atrakcji różnego rodzaju było więcej, stoiska prezentujące produkty regionalne, prezentacje na temat Pogórza Wiśnickiego i jego atrakcji. Przyrodnicze prelekcje odpowiadały na pytania skąd wzięły się uprzedzenia w stosunku do nietoperzy, oraz czy podkowiec, który wszak ma gust, woli zamki, czy pałace, a także dlaczego zimą nie wchodzimy do jaskiń. Osoby mające dostęp do Internetu same mogły odpowiadać na wiele pytań w konkursie wiedzy o podkowcach, prowadzonym z użyciem własnych smartfonów lub laptopów.Rozstrzygnięte też zostało bardzo ważne pytanie o laureatów wyróżnień dla osób i instytucji zasłużonych dla nietoperzy. W trakcie imprezy medale "Złoty Podkowiec" odebrali Pani Bożena Kotońska - Regionalny Konserwator Przyrody w Krakowie, Ksiądz Jan Pipka z greckokatolickiej parafii w Krynicy Zdroju, Państwo Andrzej i Jolanta Węglowie mający wieloletnie zasługi w ochronie podkowca.Znak Jakości "Kraina Podkowca" przyznany został; Diecezji Tarnowskiej, Pienińskiemu Parkowi Narodowemu, Opactwu OO. Cystersów w Szczyrzycu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie oraz gospodarzowi imprezy Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

Organizatorzy wydarzenia:
Studenckie Koło Przewodników Górskich przy Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie www.skpg.krakow.pl
Zamek w Nowym Wiśniczu www.zamekwisnik.pl
Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" www.podkowiecplus.pl w ramach projektu ochrony podkowca małego LIFE Podkowiec+

Fot. Karol Gut
Zdjęcia: Zdjęcia Kraina Podkowca na Pogórzu Wiśnickim.

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2017-04-10 19:23

data publikacji:  2017-04-10 19:28

data modyfikacji: 2019-12-18 19:49

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2514162 | unique: 1282194 | interest: 1.96 (49%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.72480      min: 0.64971      max: 0.93331      średnia: 0.779795