Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Obóz wędrowny z plecakiem przez Pogórza i Beskidy

3-10 sierpień 2010
To już ostatnia chwila aby zapisać się na obóz wędrowny "Przez Magiczną Krainę Łemków i Pogórzan". Wyrusz z nami na wędrówkę fragmentami Pogórza Karpackiego, Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego, gdzie przez wieki zamieszkiwali Pogórzanie i Łemkowie. Obóz przeznaczony jest dla studentów i młodzieży powyżej 16 roku życia, kochających górskie wędrowanie, muzykę turystyczną, rozległe krajobrazy, klimat baz studenckich i zacisznych schronisk. Odwiedzimy niezwykłe miejsca, poznamy wielu ciekawych ludzi, wędrować będziemy utartymi jak i w ogóle nie znanymi szlakami.

Obóz wędrowny: Przez Magiczną Krainę Łemków i Pogórzan
Przewodnik: Piotr Firlej, SKPG Kraków
Termin: 3-10.08.2010, 8 dni

Cena podstawowa : 499 zł.

Charakter imprezy:
Górski obóz wędrowny "Przez Magiczną Krainę Łemków i Pogórzan", realizowany będzie fragmentami Pogórza Karpackiego, Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego, gdzie przez wieki zamieszkiwali Pogórzanie i Łemkowie. Obóz przeznaczony jest dla studentów i młodzieży powyżej 16 roku życia, kochających górskie wędrowanie, muzykę turystyczną, rozległe krajobrazy, klimat baz studenckich i zacisznych schronisk. Odwiedzimy niezwykłe miejsca, poznamy wielu ciekawych ludzi, wędrować będziemy utartymi jak i w ogóle nie znanymi szlakami. Przez cały czas trwania obozu będziemy nosić cały ekwipunek na plecach. Zawitamy do baz namiotowych, bacówki turystyki kwalifikowanej, pogórzańskiej chałupy. Dowiemy się gdzie znajduje się jedyna w Karpatach wieża widokowa z której widać mniej niż z polany na której stoi, znajdziemy części wozu pancernego z czasu II wojny światowej.

Wyjątkową atrakcją pierwszej części obozu będzie bez wątpienia udział w tradycyjnych pogórzańskich żniwach  warsztatach szkoleniowych i pokazach tradycyjnego bednarstwa. Drugiego dnia zaproponujemy integracyjną wieczerzę z prołziokami w gospodarstwie Paryja. Dowiemy się czy Operacja Gorlicka to ta z użyciem pierwszej na świecie lampy naftowej, zagrodzą nam szlak Piramidy, Pustynia, Sfinks, Aligator, usłyszymy co to jest właściwie paryja, magierka, czuha, krywulka, hreczanyki, czeremcha, serencza...

Niezwykłą atrakcją wyjazdu i dodatkowym, niezaprzeczalnym powodem dla którego warto wybrać się z nami jest udział we wspaniałej imprezie muzycznej - śpiewankach w bazie namiotowej Muszyna-Złockie. Będziemy tutaj w piątkowy i sobotni wieczór!

Warto skorzystać z oferty i wybrać się na wędrówkę!

Krótka charakterystyka regionu i trasy:
Pierwsza część obozu to wędrówka fragmentami Pogórza Ciężkowickiego. Teren o mniejszych od beskidzkich deniwelacjach  różnicach wysokości, nie mniej interesujący z wieloma ciekawostkami na trasie stanowić będzie preludium do dalszej części. Wędrówka przez Pogórze Ciężkowickie  historyczną krainę Pogórzan obfitować będzie w piękne widoki i poznawanie kultury tego regionu. Odcinki w tej części nie są długie, a miejsca noclegów (Brzanka, Paryja, Ciężkowice) niezwykle atrakcyjne.

W trakcie przejazdu pociągiem z Ciężkowic do Muszyny oglądać będziemy krajobrazy Pogórza, Beskidu Niskiego - poznając okolicę w nieco inny sposób.

W drugiej części przewędrujemy zachodnimi krańcami łemkowszczyzny, zwiedzać będziemy cerkwie, poznamy historię Łemków oraz ich najwybitniejszych przedstawicieli. Zdobędziemy Pustą Wielką 1061m n.p.m oraz Wierch nad Kamieniem 1084m n.p.m.

Trasy nie należą do szczególnie długich, będzie również więcej czasu na odpoczynek.


Noclegi:
w schroniskach PTTK - 2 noce - pokoje wieloosobowe, łazienka w korytarzu,
w studenckich bazach namiotowych - 2 noce - wieloosobowe namioty, polowa łazienka - strumyk;  w schronisku prywatnym (pokoje wieloosobowe, łazienka na korytarzu, bufet) - 1 noc;
w gospodarstwie agroturystycznym  1 noc;
w schronisku PTSM  1 noc.


Wyżywienie:
Na pierwszy dzień należy zabrać kanapki, butelkę wody oraz coś słodkiego. Każdy uczestnik na zbiórce wpłaca przewodnikowi 120zł składki żywieniowej.
Na każdy dzień będziemy robić zakupy i wspólnie przygotowywać kanapki na drogę oraz ciepłą kolację (ryż, makaron, warzywa), niekiedy rozpalimy ognisko. Inne posiłki (np. podczas postojów w schroniskach) we własnym zakresie. Składka obejmuje trzy posiłki dziennie: śniadanie, oparte na kanapkach, posiłek w drodze - również kanapki i obiadokolacja - posiłek na ciepło (ryż, makaron, ziemniaki, sosy etc.), w oparciu o zaplecze kuchenne miejsc noclegowych. Posiłki przygotowujemy i spożywamy wspólnie.


Produkty do zabrania przez każdego uczestnika na obóz:
kanapki na pierwszy dzień, zupki w proszku(do rozrobienia w gorącej wodzie, bez gotowania), 1-2 czekolady, słodycze , owoce kandyzowane, orzechy, rodzynki itp.;
1-2 opakowania preparatu witaminowego do rozpuszczania w wodzie (np. "Plusssz" itp.);
inne artykuły wg uznania (pamiętając jednak, że wszystko nosimy sami).


Plan wyjazdu:

Dzień 1: wtorek, 03.08.2010 Zbiórka Kraków PKP, godz. 10:20, o godz. 10:40 przejazd do Lubaszowej - Morgi - Brzanka 536m n.p.m.
Czas przejścia  3h. 9 pkt. GOT

Dzień 2: środa, 04.08.2010 Brzanka - Liwecka Paryja - Ostry Kamień (Pasia) 528m n.p.m. - Gospodarstwo Paryja - na lekko po okolicy (Dolina Czerniway, Skała Ambona, Skała Borówka)
Czas przejścia  6h. 15 pkt. GOT

Dzień 3: czwartek, 05.08.2010 Ołpiny - przejazd do Jodłówki Tuchowskiej - wizyta w prywatnej izbie regionalnej - Rzepiennik Strzyżewski  kirkut (cmentarz żydowski) - Dąbry - Ostrusza  Cieżkowice
Czas przejścia  7h. 20 pkt. GOT

Dzień 4: piątek, 06.08.2010 Ciężkowice - zwiedzanie Skamieniałego Miasta - przejazd pociągiem do Muszyny - baza Muszyna -Złockie - wieczorne koncerty
Czas przejścia  4h. 11 pkt. GOT

Dzień 5: sobota, 07.08.2010
Muszyna Złockie - Czarna Młaka - Czarne Garby 830m n.p.m. - Powroźnik - Bradowiec - Szalone 832m n.p.m. - Krynica - przejazd PKS - Muszyna-Złockie - wieczorne koncerty
Czas przejścia  8h. 27 pkt. GOT

Dzień 6: niedziela, 08.08.2010
Muszyna - Złockie, cerkiew, Msza św. - Szczawnik, cerkiew - Pusta Wielka 1061m n.p.m. - Jaworzynka - Bacówka nad Wierchomlą 880m n.p.m.
Czas przejścia  6h. 18 pkt. GOT

Dzień 7: poniedziałek, 09.08.2010 Bacówka nad Wierchomlą - Runek 1080m n.p.m. - schronisko na Hali Łabowskiej 1061m n.p.m. - na lekko Wierch nad Kamieniem 1084m n.p.m. - Czarci Kamień (Składziszczańska Skała) - Hala Łabowska
Czas przejścia  5h. 16 pkt. GOT

Dzień 8: wtorek, 10.08.2010
Hala Łabowska - Hala Groń - Łomnica - Bucznik 602m n.p.m. - Piwniczna
Czas przejścia  4h. 11pkt. GOT


Zbiórka:
Godz. 10:20 na dworcu PKP w Krakowie, hol główny starej części dworca, pomiędzy tablicami świetlnymi. Miejsce zakończenia imprezy: PKP Kraków Główny, godz. 15:00.


Cena zawiera:
7 noclegów: 2 w obiektach PTTK, 2 w bazie namiotowej, 1 w schronisku prywatnym, 1 gospodarstwie agroturystycznym, 1 w schronisku PTSM;
opiekę przewodnika beskidzkiego przez 8 dni;
przejazdy podczas trwania obozu;
koszulkę "obozową".


Cena nie zawiera:
ubezpieczenia NNW  możliwość dokupienia w cenie 2zł/dzień;
obligatoryjnej składki na wyżywienie - 160zł/os. - wpłacanej przy rozpoczęciu obozu przewodnikowi;


Ekwipunek:
śpiwór,
turystyczne buty powyżej kostki  najlepiej rozchodzone,
buty na zmianę / do chodzenia po schronisku  np. sandały,
kurtka przeciwdeszczowa,
ubranie  bielizna na zmianę, skarpety, długie/krótkie spodnie, podkoszulki, ciepła odzież  polar/sweter,
okrycie głowy od słońca (czapka/chustka), krem ochronny UV,
przybory higieny osobistej (mydło, szczoteczka i pasta do zębów, ręcznik), chusteczki higieniczne, papier toaletowy,
kubek, menażka, nóż, łyżka, widelec,
latarka (najlepiej czołówka)
apteczka  przede wszystkim: środki opatrunkowe, plastry na odciski, bandaż elastyczny, lekarstwa które stosuje się na codzień
dokumenty  dowód osobisty, legitymacja szkolna/studencka, ew. legitymacja PTTK.


Zanim wyruszysz na wycieczkę po górach Słowacji, Rumunii, Ukrainy postaraj się
poznać nasze polskie, bo jak mówił Zygmunt Gloger "Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest,
swoje - obowiązek".

Tytuł obozu nawiązuje do projektu realizowanego przez LOT Beskid Zielony w Gorlicach "Magiczna Kraina Łemków i Pogórzan".

Obóz powstaje przy współpracy z Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości www.cut.travel.pl

Więcej na temat obozów wędrownych na stronie organizatora: www.wierchy.pttk.pl.

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-07-28 18:55

data publikacji:  2010-07-28 19:04

data modyfikacji: 2010-08-15 18:49

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512711 | unique: 1281688 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.81096      min: 0.148346      max: 0.92525      średnia: 0.748629