Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

O początkach Korony Pogórzy

Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie ma swoją filozofię górską, zwyczaje, tradycje, ale również niekonwencjonalne imprezy. Do takich właśnie należy "Korona Pogórzy". Kto dzisiaj pamięta, że "Korona Pogórzy" i "Weekendy w Górach" powstały w tym samym czasie i zainicjowały je te same osoby? Dowiedz się jak to było naprawdę!

Pomysłodawcami "Korony Pogórzy" i "Weekendów w Górach" byli ówcześnie urzędująca Prezes SKPG Kraków - Bernadetta Zawilińska (popularna Benia), oraz ówczesny Skarbnik i obecny Wiceprezes SKPG Kraków Paweł Miśkowiec (popularniej Misiek).
- Konwencja obydwu wyjazdów podobna. "Korona" bardziej skierowana do "koneserów", nieco bardziej z przymrużeniem oka - mówi Bernadetta Zawilińska.

Impreza ta miała swoje niezwykłe zwroty akcji. Zapoczątkowana w 2003, miała zostać zakończona już w maju 2004r. A jednak stało się inaczej. Zachęcamy do przeczytania pierwszej - historycznej już informacji, która ukazała się na temat Korony Pogórzy w mediach w 2003 roku. Autorami tekstu są wyżej przytoczeni.Archiwalna już wzmianka z 2003 roku o planowanych
wyjazdach turystycznych z cyklu "Koronia Pogórzy":


Była już Korona Ziemi,
Himalajów, Polski...
Czas na Koronę Pogórzy!


"Korona Pogórzy" to nowy cykl imprez organizowanych przez Studenckie Koło Przewodników Górskich. Adresowany jest do wszystkich chcących podczas weekendu odetchnąć od codzienności, a przy okazji poznać wiele ciekawych, niekiedy mało znanych miejsc, z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Pogórza Karpackie to najbardziej na północ wysunięta część Polskich Karpat. Od północy graniczą z równinnymi: Kotliną Oświęcimską, Bramą Krakowską i Kotliną Sandomierską. Od południa ograniczają je Beskidy o typowo już górskim charakterze (duże wysokości względne, zmiana szaty roślinnej wraz z wysokością etc.). Pogórza mają pośredni charakter rzeźby. Oprócz obszarów prawie równinnych, można wyróżnić szereg nieraz widokowych pasm wzniesień, stosunkowo jednak niskich i łatwo dostępnych.

Może właśnie przez to tereny te są często pomijane przez turystów szukających wrażeń, a przy tym ciszy i odpoczynku w Beskidach, czy (o zgrozo!) w Tatrach. A na pogórzach przecież każdy może znaleźć coś dla siebie - ciszę na rzadko uczęszczanych leśnych szlakach, jak również wiele miejsc widokowych oraz interesujących ciekawostek przyrodniczych. Zainteresowani historią odnajdą tu zarówno znane jak i nieco zapomniane zabytki przeszłości, a każdy znajdzie szereg miejsc nie zepsutych turystyką masową i "nieskomercjalizowanych", a przez to jakże naturalnych, a nie na pokaz...

Cykl wycieczek pod nieco przekornym tytułem "Korona Pogórzy" ma za zadanie, pod etykietą zdobywania najwyższych "szczytów" każdego z pogórzy, zapoznać uczestników z najatrakcyjniejszymi miejscami odwiedzanych terenów. Chcemy też zachęcić was do odwiedzania pogórzy w przyszłości - być może już na własną rękę.

Polskie Pogórza możemy generalnie podzielić na osiem grup, których to najwyższe wzniesienia będziemy zdobywać. Patrząc od zachodu są to: Pogórze Śląskie (Hałcnowska Góra 407m n.p.m.), Wielickie (Wierchy ok. 460m n.p.m.), Wiśnickie (Rogozowa 536m n.p.m.), Rożnowskie (Dąbrowska Góra 580m n.p.m.), Ciężkowickie (Liwocz 562m n.p.m.), Strzyżowskie (Bardo 534m n.p.m.), Dynowskie (Sucha Góra 585m n.p.m.), Przemyskie (Kopystańka 534m n.p.m.).

Wobec powyższego planujemy w bieżącym roku akademickim począwszy od października siedem wycieczek (Korony pogórzy Strzyżowskiego i Dynowskiego zaatakujemy za jednym razem) mniej więcej co miesiąc, z Wielkim Finałem w maju 2004! Chcemy Was bardzo zachęcić do wzięcia udziału w tej jedynej w swoim rodzaju przygodzie zwłaszcza, że tereny pogórzy są raczej łatwo dostępne a nasze wycieczki będą tak planowane aby nawet osoby o z małym doświadczeniem turystycznym, czy nieco słabsze kondycyjnie nie miały większych problemów w drodze.

Tekst pochodzi z archiwum SKPG w Krakowie.
Fotorelacje z minionych wyjazdów z cyklu "Korona Pogórzy":
  2003 - Pogórze Przemyskie
  2003 - Pogórze Śląskie
  2005 - Pogórze Ciężkowickie
  2006 - Pogórze Wiśnickie
  2007 - Pogórze Dynowskie
  2008 - Pogórze Rożnowskie
  2009 - Pogórze Wielickie

Zaproszenie na najbliższą "Koronę Pogórzy 2010":
  2010 - Korona Pogórzy na Pogórzu Strzyżowskim edycja 2010

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2009-12-07 14:18

data publikacji:  2009-12-07 14:38

data modyfikacji: 2009-12-17 13:41

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2514074 | unique: 1282131 | interest: 1.96 (49%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.79372      min: 0.129306      max: 0.90962      średnia: 0.724697