Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Nowe wystawy w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

Na początku października w odrestaurowanej kamienicy usytuowanej w zachodniej części tarnowskiego rynku - Rynek 3, Muzeum Okręgowe w Tarnowie udostępniło trzy nowe wystawy. Ciekawa i nowoczesna aranżacja wystaw, interesująca tematyka jak i bogactwo prezentowanych zbiorów - sprawiają iż cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających osób.

Pierwsza z prezentowanych wystaw poświęcona jest grodowi Leliwitów, czyli Tarnowowi. Ekspozycja ta nosi tytuł "To właśnie Tarnów - Wielcy Tarnowianie" i przybliża historię miasta od czasów prehistorycznych do współczesnych, oraz obejmuje sylwetki wybitnych postaci związanymi z miastem. Do grona tych osób należą: hetman Jan Tarnowski, generał Józef Bem oraz burmistrz Tarnowa - Tadeusz Tertil.

Znajdziemy tu liczne przykłady ceramiki, przedmiotów codziennego użytku jak i elementy broni. Przedmioty te jak i rekonstrukcje grobu ciałopalnego czy też popielnicowego przenoszą widzów w odległe czasy, które możemy poznać tylko dzięki pracy archeologów, wydzierających  ziemi prezentowane artefakty.

Natomiast o dalszej części historii miasta, którego istnienie datuje się od 1330 roku, opowiadają liczne dokumenty oraz eksponaty, związane z działalnością cechów rzemieślniczych funkcjonujących w Tarnowie, a także powiązane z życiem i pracą tarnowskich Żydów.

Całość wystawy dopełnia makieta dawnego Tarnowa, która daje widzom wyobrażenie jak miasto wyglądało przed wiekami oraz umożliwia porównanie topografii Tarnowa tej sprzed kilku stuleci z obecną.

Kolejna ekspozycja nosi wdzięczny tytuł "Klejnoty archeologiczne Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach". Powstała przy współpracy Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach, Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Konsulatu Republiki Słowacji w Krakowie, przy osobistym zaangażowaniu Pana Konsula Marka Lisanskiego. Tarnowskie muzeum jako drugie w Małopolsce ma zaszczyt prezentować ową ekspozycję swoim mieszkańcom i przybyłym turystom. Dlatego też tym bardziej zachęcamy Państwa do jej zobaczenia, zwłaszcza iż cieszyć się nią będziemy tylko do końca grudnia tego roku.

Ekspozycję tworzą unikatowe zabytki archeologiczne, głównie z terenu Słowacji i Węgier. W muzealnych gablotach prezentowane są narzędzia, ozdoby i broń, wykonane z gliny, brązu, żelaza, srebra i złota. Najstarsze z nich datowane są na czasy neolitu (około 7000 lat temu), natomiast te młodsze to już okres średniowiecza (1000 lat temu).

Trzecia wystawa prezentuje fragmenty obrazu znanego jako "Panorama siedmiogrodzka" (inne tytuły to: Bem w Siedmiogrodzie, Bem i Petfi, Bitwa po Sybinem). Obraz ten posiada bardzo ciekawą historię. Został namalowany w 50-tą rocznicę Powstania węgierskiego przeciw Habsburgom (1848-49). Tematem dzieła jest jedna z ważniejszych bitew powstania, która rozegrała się 11 marca 1849 r. pod Sybinem. Dzięki tej batalii powstańcza armia węgierska pod dowództwem gen. Józefa Bema zdołała pokonać połączone wojska austriacko - rosyjskie. Zwycięstwo to umożliwiło opanowanie przez Węgrów całego Siedmiogrodu. Głównym twórcą tego monumentalnego dzieła /120x15m/ był Jan Styka. Niestety, obraz nie przetrwał do naszych czasów. Został pocięty na liczne kawałki, które rozproszyły się po świecie. Dzięki staraniom Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które pielęgnuje pamięć gen. J. Bema możemy zobaczyć 16 z 37 zidentyfikowanych kawałków Panoramy.

Mamy nadzieję, że powyższy opis zachęci Państwa do odwiedzenia Muzeum i zapoznania się ze zgromadzonymi zabytkami. Nowoczesne wnętrza i ciekawa kompozycja wystaw są zachętą i miejscem dla rodzinnych wycieczek, z których każdy bez względu na wiek może czerpać wiedzę.

Poniżej umieściliśmy dla Państwa kilka pomocnych informacji.

Godziny otwarcia i ceny obowiązujące w Rynku 3

(godz. otwarcia obowiązujące w sezonie zimowym od X-IV)
NIEDZIELA WSTĘP WOLNY !!!
Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - 9.00 - 17.00
Środa, czwartek, piątek - 9.00 - 15.00
Sobota  - 10.00 - 14.00
                            
Bilet rodzinny - 15 zł - do 5 osób   
Bilet normalny - 8 zł                                 
Bilet ulgowy - 5 zł

(godz. otwarcia obowiązujące w sezonie letnim od V-IX)
NIEDZIELA WSTĘP WOLNY !!!
Poniedziałek - nieczynne                                         
Wtorek - 9.00 - 17.00
Środa, czwartek, piątek - 9.00 - 15.00
Sobota  - 10.00 - 14.00

Karnet normalny - 12 zł
Karnet ulgowy - 7 zł - uprawniają do jednorazowego wejścia do 3 oddziałów muzeum na terenie Tarnowa.

Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie www.muzeum.tarnow.pl i na profilu na facebook`u.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie - serdecznie zaprasza !!!

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2013-10-04 11:08

data publikacji:  2013-11-04 14:22

data modyfikacji: 2013-11-04 14:45

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2516911 | unique: 1282604 | interest: 1.96 (49.04%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.82855      min: 0.119705      max: 0.91364      średnia: 0.737044