Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Największe prywatne obserwatorium astronomiczne

W Rzepienniku Biskupim powstaje obserwatorium astronomiczne, które docelowo ma szansę stać się najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Niewykluczone, że niebo będzie można obserwować w nim przez "teleskop papieski", sprowadzony specjalnie z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo.

Wybór oddalonego od Tarnowa o około 30 kilometrów Rzepiennika Biskupiego pod obserwatorium nie był przypadkowy. - Za tą lokalizacją przemawia przede wszystkim piękne, pogodne przez sporą część roku, niebo, którego dodatkowo nie zakłócają sztuczne światła miast i stwarzające coraz większe kłopoty badaczom fale elektromagnetyczne - mówi dr Bogdan Wszołek, który współtworzył m.in. najnowocześniejsze w tym momencie w Polsce planetarium w Częstochowie.

Słabe łuny z pobliskich miasteczek (Biecz, Ciężkowice, Gorlice, Jasło, Tuchów) są skutecznie zasłaniane przez okoliczne góry. Astronom dobrze wie, co mówi. W Rzepienniku Biskupim spędził całe dzieciństwo. Tutaj dorastał i niejeden raz obserwował niebo. Dziecięca fascynacja Kosmosem zawiodła go najpierw na studia, a potem na stałe związała jego życie z astronomią. Swoje aspiracje naukowe zaspokaja obecnie na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ale do Rzepiennika przyjeżdża tak często, jak tylko praca mu na to pozwala.

Obserwatorium na rodzinnych włościach buduje od 1998 roku. - Kiedy zaczynałem myślałem, że zajmie mi to co najmniej 20 lat. W tym momencie jestem jednak już blisko realizacji mojego dzieła - mówi Bogdan Wszołek zdradzając, że oficjalne otwarcie rzepiennickiego obserwatorium nastąpi najprawdopodobniej w 2012 roku. Budynki - gmach główny i dwie kopuły dla teleskopów już stoją na polanie pośród lasów. - Na początek na wyposażeniu będą to teleskopy półprofesjonalne, które jednak w pełni zaspokajać będą potrzeby dydaktyczne - twierdzi astronom, który buduje obserwatorium przede wszystkim zmyślą o tym, aby szeroko udostępniać je młodzieży i turystom. - Polska pozostaje niestety w tyle za innymi krajami pod względem edukacji astronomicznej. A bez znajomości Kosmosu człowiek nie jest w stanie właściwie rozumieć swojego miejsca w świecie ani swojego powołania - przekonuje Bogdan Wszołek.

W swoim obserwatorium chce organizować obozy astronomiczne, kursy dla nauczycieli, szkoły letnie i pokazy dla grup szkolnych i turystycznych oraz indywidualnych gości. Nie zamierza jednak poprzestać jedynie na dydaktyce. Równocześnie chce bowiem rozbudowywać obserwatorium o bazę pod działalność ściśle naukową. - Z czasem, być może, funkcja naukowa obserwatorium przerośnie dydaktyczną, To zależy od tego, jak wiele osób i instytucji zechce włączyć sie w rozwój placówki - wyjaśnia. W tym momencie ma oficjalny patronat Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ale jest w stałym kontakcie z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju.

W ubiegłym roku założył stowarzyszenie Astronomia Nova, zrzeszające zawodowych astronomów i sympatyków tej dziedziny nauki, które za cel wzięło sobie sprowadzenie do powstającego obserwatorium metrowego teleskopu z Watykanu. Jeżeli starania się powiodą, a jak przekonuje dr Wszołek rozmowy w tej sprawie są mocno zaawansowane, ośrodek w Rzepienniku dysponowałby największym teleskopem optycznym w Polsce. -Moim marzeniem jest, aby wybudować takie obserwatorium, które będzie otwarte dla szerokiego odbiorcy. Gdzie każdy, bez względu na porę dnia i nocy, będzie mógł przyjść po to, aby śledzić niebo - zapowiada Bogdan Wszołek.

Paweł Chwał, Gazeta Krakowska

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-05-19 16:44

data publikacji:  2010-05-19 17:03

data modyfikacji: 2010-05-19 17:03

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512706 | unique: 1281688 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.71532      min: 0.65668      max: 0.90848      średnia: 0.767397