Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Nad starożytną Belą rozsiadła się Iwkowa

Gmina Iwkowa to wyjątkowe miejsce na Ziemi, okolica niezwykle malownicza, zachwycająca pięknem krajobrazu, zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, pejzażami jak z płócien impresjonistów. Zamieszkuje ją ponad 6308 mieszkańców w 7 miejscowościach takich jak: Iwkowa, Porąbka Iwkowska, Kąty, Drużków Pusty, Dobrociesz, Połom Mały i Wojakowa. Obszar gminy liczy 47 km2. I daleko i blisko jej do świata: daleko do wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu, ale równocześnie dostatecznie blisko do kilku miast: Brzeska (25 km), Limanowej (25 km), Nowego Sącza (25 km), a nawet Tarnowa (50 km) i Krakowa (78 km). Krótko mówiąc: wszystkie drogi prowadzą do Iwkowej, z której następnie wyruszyć można w cztery świata strony.

Rys historyczny.

Równie bogata i barwna, jak cała okolica, jest historia gminy. Osadnictwo na jej terenach sięga okresu neolitu (ok. 4000-1700 r. p.n.e.), kiedy pojawiła się tutaj ludność rolnicza, prowadząca osiadły tryb życia. Okolica obfituje w podania i legendy, które trwają w pamięci pokoleń i decydują o niepowtarzalności, uroku i specyfice tej gminy, jak chociażby opowieść o świętych pustelnikach Urbanie, Juście i Świeradzie, chrystianizujących tereny nad Belą
i Białką na przełomie X i XI w., czy o św. Wojciechu wędrującym z Czech do Polski właśnie przez Iwkową. Znaczenia obecnej gminy Iwkowa w dawnej Polsce dowodzi także handlowy szlak węgierski, jeden z dziesięciu ważnych traktów drogowych w czasach Piastów i Jagiellonów, którego istniejący do dziś odcinek zwany jest przez mieszkańców "Starą Drogą" albo "Starym Gościńcem". Świadkami dawnych lat i stuleci są również zabytki. Szczególnie
warto zobaczyć średniowieczny kościółek z XV w. pod wezwaniem Nawiedzenia NMP na starym cmentarzu w Iwkowej, starą część kościoła parafialnego w Wojakowej (gotyckie prezbiterium, XV-wieczne ostrołukowe portale i chrzcielnica) uratowaną w czasie remontu w latach 30. XX w., dwór z ruinami spichlerza i figurą św. Floriana w Kątach, stare suszarnie owoców w Dobrocieszu, pustelnię św. Urbana na stoku Bukowca, Źródełko Powstańców z 1863 r., stare cmentarze w Iwkowej i Wojakowej. Uwagę turystów powinny też przykuć zbiory regionalne Muzeum Parafialnego w Iwkowej, miejscowej biblioteki oraz miniskansen przy bacówce "Biały Jeleń". Oprócz tego, o swojskim i polskim charakterze tej ziemi decydują liczne przydrożne i leśne kapliczki, budowane niegdyś często jako dziękczynne wota oraz miejsca religijnego kultu przez prosty pobożny wiejski lud. A nad całą gminą
góruje Krzyż Milenijny, usytuowany na jednym ze wzgórz Połomia Małego wraz ze stacjami Drogi Krzyżowej, miejsce modlitwy, zadumy i wspaniałych widoków. No i jest jeszcze słynny szlak iwkowskich ról, fenomen w skali kraju, czyli wykarczowane niegdyś połacie lasów zamienione na pola i łąki, nazwane od nazwiska lub przydomka gospodarza, np. Kaczmarskie, Bodkowo, Pańskie (w sumie 64 role).


Kultura.

Cykliczne imprezy, wpisane na stałe w kalendarz imprez gminnych, to: Powitanie Lata wraz z Rodzinnym Rajdem Rowerowym o Puchar Złotego Bicykla, Święto Suszonej Śliwki i Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Józefa Kosakowskiego. Piękno folkloru i trwanie tradycji pielęgnują zespoły pieśni i tańca "Iwkowianie" i"Mali Iwkowianie". Od 1911 r. działa nieprzerwanie Iwkowska Orkiestra Dęta, a od 1985 r. dziecięcy zespół taneczno-wokalny "Malwinki" oraz, od kilku lat, chór "Cantare Mariae" przy kościele parafialnym w Wojakowej.
Turystyka

Parafrazując słowa Jana Kochanowskiego, można powiedzieć: Gościu przybądź do gminy tej, a odpoczni sobie. Bo jest tu gdzie odpoczywać! Zarówno w pensjonatach, jak i w gospodarstwach agroturystycznych, może nie pięciogwiazdkowych, ale przytulnych i cichych, kameralnie, ze smacznym jadłem i napitkiem, wśród gościnnych ludzi i domowych zwierząt. A jeśli ktoś chce, może sobie nawet rozbić namiot na leśnej polanie nad brzegiem strumyka.
Co warto zobaczyć, gdzie się wybrać, jak wypocząć? Już służymy radą!
Kto lubi wędrować, niech wybierze się na szlaki turystyczne PTTK - czarny i zielony - niewielki wysiłek, mnóstwo relaksu i świeżego powietrza, o walorach estetyczno - przyrodniczych nie wspominając.
Kto lubi rower - mała i duża pętla rowerowa oraz Karpacki Szlak Rowerowy zapraszają! Trasy bardzo zróżnicowane, w dużej mierze leśno-polne. Wrażenia sportowe i inne gwarantowane! Adrenalina też!
Kto lubi spacerować - polecamy piesze wycieczki: do pustelni św. Urbana (wręcz obowiązek podczas pobytu w Iwkowej) oraz 3 punktów widokowych w: Iwkowej, Kątach i Wojakowej. Świat ma się wówczas u stóp (a na pewno całą gminę Iwkowa).
Kto kocha przyrodę - w Iwkowej pokocha ją jeszcze bardziej! Bo czego tu nie ma: brzozy, buki, jodły, czeremchy, grzyby, owoce leśne, macierzanka, maciejka, dzika róża, słoneczniki i czego dusza i oczy zapragną. Cuda, cuda...
Kto lubi konie - bacówka "Biały Jeleń" czeka, a tam hucuły i araby, na których pojeździć można nie tylko na padoku, ale i w terenie.

Kto lubi sport - ma do wyboru 2 stadiony - IVY Iwkowa i Olimpii Kąty, salę gimnastyczną, boiska i place zabaw - aktywny wypoczynek będzie naprawdę aktywny.
Kto lubi owoce - niech wyruszy na wyprawę szlakiem suszonej śliwki w Dobrocieszu i Wojakowej i zakosztuje owoców zarówno prosto z drzewa, jak i w innej postaci: w cieście, kompocie, mięsie i...
Kto lubi dobrze zjeść i ceni zdrową, smaczną żywność - z pewnością doceni prawdziwe, pachnące dymem jałowcowym wędliny z miejscowych rodzinnych masarni.
Wreszcie - kto szuka osobliwości, koniecznie odbyć musi wyprawę szlakiem iwkowskich ról sięgnąwszy wcześniej po książkę ks. Jana Piechoty Dzieje Iwkowej (warto również przeczytać Komedyje iwkowskie i Gawędy iwkowskie tegoż samego autora).

Przydatne adresy:

Gmina Iwkowa - www.iwkowa.pl
Gminna Biblioteka Publiczna - www.biblioteka.iwkowa.pl
Gminny Ośrodek Kultury - tel. 14 684 43 07
Bacówka "Biały Jeleń" - www.bacowka.com.pl
Zajazd "Zyga" - www.zajazdzyga.rix.pl
Domy Weselne: "Perła", "Strumyk", "Karolina"
Gospodarstwa agroturystyczne - www.agroturystyka.iwkowa.pl
Ważniejsze publikacje:

1. Cz. Anioł, Nad Belą i Białką, GOK Iwkowa 2006
2. J. Kosakowski, Fraszki, GBP Iwkowa 2001
3. S. Szot, Iwkowskie kuseryje, GBP Iwkowa 2008
4. ks. Stanisław Tokarski, Dzieje Parafii Wojakowa 1335-1772, Wojakowa 2002
5. Czasopisma: "Echo znad Beli", "W Naszej Parafii"

Źródło informacji:
www.nasliwowymszlaku.pl

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-04-24 01:32

data publikacji:  2010-04-24 01:41

data modyfikacji: 2010-05-10 17:27

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512020 | unique: 1281387 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.71270      min: 0.146702      max: 0.86501      średnia: 0.722862