Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Muzeum Drukarstwa na Szlaku Zabytków Techniki

Spośród 26 obiektów, które chciały znaleźć się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego tylko sześć znalazło uznanie. Wśród nich cieszyńskie Muzeum Drukarstwa, które posiada unikatowe zbiory i jest perełką nie tylko Śląska Cieszyńskiego.

Unikalny charakter muzeum.
Aby znaleźć się na szlaku placówka musiała spełnić kilka warunków. M.in. posiadać trwałość finansowania, wartość historyczną, dostosować obiekt do obsługi ruchu turystycznego (wprowadzono codzienne dyżury od poniedziałku do piątku), a przede wszystkim dostępność i unikalny charakter.
 To ostatnie kryterium cieszyńskie muzeum spełnia z nawiązką. Pasjonatom z Cieszyna udało się zachować bowiem typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, a także maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich. Wszystkie, nawet te najstarsze maszyny, nadal są sprawne i działają. "Nie znajdziesz tu nieboszczyków pod ścianą" - w tak oryginalny sposób zachęcają do odwiedzenia muzeum jego prowadzący na stronie internetowej, poświęconej działalności placówki.

Nie tylko lekcje historyczne.
Zwiedzający cieszyńskie muzeum (zawsze z przewodnikiem) jest świadkiem powstawania druku archaiczną metodą typograficzną. Oprócz lekcji historycznych placówka proponuje warsztaty graficzne, gdzie uczestnik własnoręcznie wykonuje formę, z której po wydrukowaniu uzyskuje odbitkę.
Obok cieszyńskiego Muzeum na Szlaku Zabytków Techniki znalazły się także Wieża Wyciągowa Szybu Prezydent w Chorzowie, Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi, Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła w Zawierciu i Elektrociepłownia Szombierki z Bytomia. Z dotychczasowej listy zostały wyłączone dworzec PKP w Rudzie Śląskiej, którego postępująca dewastacja niekorzystnie wpływa na wizerunek produktu oraz zakład "Porcelana Śląska" w Katowicach, który jest niedostępnego dla turystów z powodu upadłości.


Szlak Zabytków Techniki liczy obecnie 36 obiektów zlokalizowanych na terenie Śląska i związanych z różnymi gałęziami przemysłu. Dzięki różnorodności i unikalności poszczególnych propozycji stanowi oryginalny produkt turystyczny nie tylko w skali krajowej, ale i europejskiej.

Autor: Łukasz Klimaniec/Dziennik Zachodni  
Źródło informacji: www.e-beskidy.com

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-11-16 19:22

data publikacji:  2010-11-16 19:29

data modyfikacji: 2010-11-22 17:22

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512216 | unique: 1281498 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.74209      min: 0.66639      max: 0.89475      średnia: 0.764309