Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Miasteczko Galicyjskie otwarte

Miasteczko Galicyjskie to innowacyjny projekt turystyki kulturowej. Założeniem twórców było "przeniesienie" do współczesności prowincjonalnego miasteczko z zachodniej Galicji z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkie budynki znajdujące się w miasteczku są  replikami nieistniejących lub zachowanych do dziś domów i budowli z terenów dawnej Galicji m.in. ze Starego Sącza, Krościenka nad Dunajcem, Piwnicznej, Lanckorony.

Razem tworzą wyjątkowe miasteczko. Na powierzchni 1,76 ha znajduje się 17 budynków m.in.: ratusz staromiejski, dwór szlachecki, remiza strażacka oraz domy, w których zaaranżowano m.in. atelier fotograficzne, warsztat zegarmistrza, pracownię garncarza, sklep, pocztę, aptekę. Jednym z ciekawszych obiektów jest remiza strażacka, gdzie oglądać można dawne wyposażenie: wozy, hełmy, bosaki, węże gaśnicze. Odtworzono również elementy małej architektury w postaci dwóch kapliczek - św. Jana Nepomucena i św. Floriana z Zakliczyna oraz studni miejskiej.

Istotą muzeum jest jego oryginalna forma. To kolejne w Małopolsce "Muzeum bez gablot". Kolonialny sklepik, warsztat szewca - wszystkiego można tu dotknąć, a w regionalnej gospodzie skosztować potraw sprzed stu lat. Na rynku odbywać się będą plenerowe imprezy, jarmarki i inscenizacje.

Miasteczko będzie świadczyć usługi konferencyjno - hotelarskie. W budynku ratusza, który jest repliką obiektu ze Starego Sącza, którego budowę rozpoczęto w na początku XIX wieku, ale z powodu pożaru nigdy nie ukończono, znajduje się 15 komfortowych, stylowo umeblowanych pokoi gościnnych z łazienkami, w których mogą zamieszkać 32 osoby. Ratusz może być również miejscem organizacji konferencji i szkoleń. W tym celu przygotowano stylowo urządzoną salę reprezentacyjną na 100 miejsc. Miasteczko dysponuje także trzema mniejszymi salkami: odczytową, wystawienniczą  i kameralnym salonem.

Funkcje  hotelarską pełni również Dwór Szlachecki, przeniesiony z Łososiny Górnej. Klasycystyczna budowla, będąca rekonstrukcją oryginału, który uległ całkowitemu zniszczeniu w latach siedemdziesiątych XX wieku jest siedzibą Domu Pisarzy Europy im. Cypriana Norwida. Ten nowatorski projekt zakłada, że spotykać się i tworzyć będą tu pisarze-rezydenci z całej Europy.

Co istotne, wszystkie budynki w Miasteczku Galicyjskim są przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Ceny nie są wygórowane: wynajęcie Sali to 50 zł netto, za godzinę, miejsce w pokoju 50-60 zł netto, w apartamencie 85 zł. Wejściówka to koszt jedynie 4 zł bilet normalny i bilet ulgowy - 2 zł.

Budowa Miasteczka Galicyjskiego realizowana była w dwóch etapach. W latach 2005-2007, w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, na zadanie przeznaczono ponad 12,3 mln zł, w tym 7,84 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Etap drugi wykonany został w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jego całkowity koszt to prawie 9,2 mln zł, przy dofinansowaniu ze środków europejskich w wysokości ponad 5,5 mln zł. Budowa została ukończona, ale urządzanie miasteczka ma potrwać nawet kilka lat. Ważne jest też zabezpieczenie przed wylewami rzeki Łubinki. Tegoroczna powódź całkowicie zatopiła miasteczko, a straty Muzeum oszacowało na blisko 600 tyś zł.

Źródło informacji: www.turystykamalopolska.pl


  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-11-16 19:33

data publikacji:  2010-11-16 19:41

data modyfikacji: 2010-11-22 17:21

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2517423 | unique: 1282713 | interest: 1.96 (49.05%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.74571      min: 0.140707      max: 0.90206      średnia: 0.747744