Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Małopolskie wina coraz doskonalsze

4-5 grudzień 2009
To właśnie dogodne warunki klimatyczne, glebowe, ekspozycja stoków Pogórzy Karpackich i indywidualne umiejętności poszczgólnych winiarzy sprawiają, że wino udaje się tutaj wyśmienicie. Walory te potwierdzone zostały podobnie jak w roku 2008 w czasie Święta Polskiego Wina.
GRAND VIN POLONAIS 2009 dla winnicy "Zawisza" z Brzozowej i właściciela Mariusza Chryka, to wyróżnienie przyznane przez wszystkich uczestników spotkania z pośród wszystkich kilkudziesięciu win startujących z konkursie.

20 winnic z całego kraju uczestniczyło 4 i 5 grudnia 2009r. w III Święcie Polskiego Wina. Do Zielonej Góry przyjechali przedstawiciele winnic z woj. lubuskiego (8), woj. dolnośląskiego (7), woj. małopolskiego (3), woj. wielkopolskiego (1) i woj. podlaskiego (1). Ponadto w imprezie brały udział winnice z Brandenburgii (Niemcy), Gruzji i Węgier.

Małopolskę reprezentowały winnice "Demeter" - Wiktora Zagórskiego z Gromnika, "Kuźnia" - Janiny i Piotra Zagórskich z Gromnika i winnica "Zawisza" Mariusza Chryka z Brzozowej.

Winnica "Demeter" (według komisji sommelierów) w kategorii wina młode białe i czerwone, wśród winnic produkujących do 500 litrów wina rocznie, zdobyła III miejsce za wino SOLARIUS. Komisja nagrodziła czerwone wina winnicy "Demeter" - CABERNETUS i MONARCHUS przyznając VIII i IX miejsce. Wino czerwone CABERNET winnicy "Kuźnia" - J.P. Zagórskich zdobyło VII miejsce. Należy podkreślić, że obie winnice po raz pierwszy brały udział w takim konkursie. Sukcesy cieszą więc tym bardziej.

Winnica "Zawisza" startowała w tym roku w silniejszej grupie winnic produkujących powyżej 500 litrów wina rocznie. Sprostała jednak mocnej konkurencji. Wino białe półwytrawne SOLARIS - 2009 w kategorii wina młode białe i czerwone w komisji sommelierów zdobyło III miejsce.
Wino białe półsłodkie z odmiany Solaris o nazwie roboczej POUR DEUX zostało wybrane przez uczestników III Święta Polskiego Wina z pośród kilkudziesięciu win najlepszym winem i zdobyło tytuł GRAND VIN POLONAIS.
Dla winiarza jest to największe wyróżnienie i bardzo się z tego cieszę bo to oznacza, że trafiłem w gusta potencjalnych klientów - mówi Mariusz Chryk - prezes Małopolskiego Forum Winnego. Każda winnica mogła wystawić do konkursu najwyżej trzy wina. Tak więc trudno było wybrać z pośród kilkunastu młodych i dojrzałych te najlepsze.

W piątek (4 grudnia) winiarze zostali zaproszeni przez Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie na wieczór "młodego wina". Spotkanie odbyło się w Zielonogórskim Muzeum Wina. Podczas degustacji prowadzono rozmowy na temat win, winiarstwa i utrudnień w rejestracji małych winiarni. Miła atmosfera, wspólne śpiewy pokazały jak wspaniale potrafi integrować się brać winiarska w Polsce.
W sobotę (5 grudnia) od wczesnych godzin porannych winiarze rozpoczęli przygotowywanie stoisk w Zielonogórskiej Palmiarni. Frekwencja zwiedzających świadczyła o dużym zainteresowaniu winiarstwem w grodzie Bachusa. W czasie prezentacji odbywały się występy artystyczne, wykłady z dziedziny uprawy i ochrony winorośli, wykłady sommelierów na temat doboru win do potraw i ich prozdrowotnym znaczeniu.
Stoiska winnic "Demeter", "Kuźnia" i "Zawisza" cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Atrakcyjność przygotowanej prezentacji podnosiła możliwość degustacji win czerwonych prosto z dębowych beczek. Przy okazji nawiązaliśmy wiele kontaktów również z gośćmi z zagranicy. Zwiedzający bardzo wysoko oceniali nasze produkty i chętnie do nas wracali po obejrzeniu wszystkich stoisk - podkreślają wystawcy z Małopolski. Od tego roku Święto Wina obchodzone będzie naprzemiennie w Zielonej Górze i we Wrocławiu. Bardzo bym chciał by kiedyś (oby jak najszybciej) do tych miast dołączył Tarnów - mówi Mariusz Chryk.

Sukces winnic z Małopolski po raz kolejny udowodnił, że Małopolska ma wspaniałe warunki do uprawy winorośli i może w przyszłości stać się jednym z najważniejszych regionów uprawy tego szlachetnego krzewu i produkcji wysokiej klasy win gronowych.


Materiał opracował Piotr Firlej - Centrum Usług Turystycznych, www.cut.travel.pl

Polecamy również w naszym serwisie artykuły:
Winiarskie Eldorado
Wino z Pogórza najlepsze w Polsce!

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2009-12-11 23:20

data publikacji:  2009-12-11 23:51

data modyfikacji: 2010-01-04 15:23

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512169 | unique: 1281474 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.80136      min: 0.118170      max: 0.91424      średnia: 0.724216