Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Łososina Dolna - kraina kwitnących sadów

Łososina Dolna to gmina "na trasie". Na trasie z Krakowa (80 km) do Nowego Sącza (20 km). Stąd właśnie zna ją wielu ludzi, którzy tędy przejeżdżają. Zróżnicowane ukształtowanie terenu to jej cecha charakterystyczna. Obszar gminy to 85 km2, liczba ludności - 9992. Gminę tworzą: Białawoda, Bilsko, Łęki, Łyczanka, Michalczowa, Rąbkowa, Rojówka, Skrzętla, Świdnik, Stańkowa, Tabaszowa, Tęgoborze, Witowice Dolne, Witowice Górne, Wronowice, Zawadka, Znamirowice, Żbikowice i, rzecz jasna Łososina Dolna. Uff... aż 19 miejscowości. Konia z rzędem temu, kto wymieni je wszystkie bez zająknięcia!

Rys historyczny.

Na początku XIV w. na miejscu dzisiejszej Łososiny istniała wieś Jakubkowice, którą kilka wieków później przemianowano na Łososinę Dolną. Jest to kolejna gmina leżąca na wspomnianym już kilkakrotnie szlaku węgierskim. Jej znaczenie wzrosło w XV w. dzięki nadaniu licznych przywilejów przez królową Jadwigę, żonę Władysława Jagiełły.
O wielkości tej ziemi świadczą liczne zabytki architektury i sztuki, które każdy szanujący się turysta powinien zobaczyć. Co jest zatem godne obejrzenia? Przede wszystkim: kościół pw. Narodzenia NMP z przełomu XVII i XVIII w., usytuowany na tzw. Juście (Górze św. Justa), tuż przy głównej trasie (serpentynach); kościół św. Mikołaja z XVIII w. w Tabaszowej, przeniesiony tam w 1982 r. z Tęgoborza; XIX-wieczny pałac klasycystyczny w Tęgoborzu;
XIX-wieczne: pałac w Łososinie Dolnej oraz dwór murowany w Witowicach Dolnych; 250-letni zabytkowy kościół parafialny przeniesiony w 2003 r. do skansenu w Nowym Sączu, uratowany od zniszczenia obiekt sztuki sakralnej; liczne kapliczki polne i przydrożne wpisane na stałe w lokalny pejzaż; stary, ocalony od zniszczenia dom wiejski państwa Kmiecików
w Łyczance z zachowanym oryginalnym wystrojem i bogactwem eksponatów, gdzie podziwiać również można rzeźby w drewnie Stanisławy Kmiecik, którymi ozdobione jest całe obejście oraz, absolutnie unikatowy, most Stacha w Znamirowicach, niezwykłe dzieło niezwykłego gospodarza, który własnoręcznie wybudował 500 metrów drogi oraz kamienny most nad strumieniem (długość mostu 12 metrów, wysokość 15 metrów). Praca przy budowie (...) trwała kilka lat, a efekt końcowy zadziwił wszystkich. A wszystko dlatego, że uparty sąsiad nie pozwolił Janowi Stachowi na przejazd przez swoje pole...


Kultura.

Najbardziej znaną cykliczną imprezą w gminie jest Święto Kwitnących Sadów obchodzone w maju, zaś najbardziej widowiskową wakacyjny festyn lotniczy, w czasie którego można skorzystać z podniebnej oferty Aeroklubu Podhalańskiego i wznieść się w przestworza na pokładzie samolotu, by móc podziwiać z lotu ptaka wspaniałe okolice Doliny Dunajca.
Inne, wpisane na stałe w kalendarz imprez wydarzenia kulturalne w gminie to: Koncert Noworoczny w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP z Tęgoborzy; Konkurs Grup Kolędniczych, Chórów i Zespołów Wokalnych w Łososinie Dolnej; Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" w Łososinie Dolnej; Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze organizowane przez Zarząd Gminny OSP i PSP w Nowym Sączu, a także Dzień Seniora, Święto Niepodległości oraz Złote Gody.
Kulturalnymi Ambasadorami gminy są: Zespół Regionalny "Jakubkowianie" i "Mali Jakubkowianie" z Łososiny Dolnej, Grupa Regionalna "Michalczowa" z Michalczowej oraz Orkiestry Dęte z Łososiny Dolnej i Tęgoborzy. Ciekawostką jest również fakt, iż prawie w każdej z miejscowości gminy Łososina Dolna działa Koło Gospodyń Wiejskich.


Turystyka.

Oferta turystyczna gminy Łososina Dolna jest bogata i różnorodna. Przede wszystkim, jako jedyna z gmin należących do Stowarzyszenia "Na Śliwkowym Szlaku", ma Łososina niewielkie lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego, nad którym rozpościerają się wzgórza pokryte sadami jabłoniowymi. Ci, których interesują samoloty i szybowce, mogą odbyć tam szkolenie i uzyskać licencję pilota szybowcowego, albo podziwiać piękno łososińskiej ziemi wybierając lot widokowy jednym z niewielkich samolotów, którymi dysponuje Aeroklub.
Drugim magnesem przyciągającym turystów jest oczywiście Jezioro Roż nowskie i jego baza turystyczno-wypoczynkowa skoncentrowana w Znamirowicach, Tabaszowej i Tęgoborzu, czyli miłośników aktywnego wypoczynku z pewnością zainteresują sporty wodne (żeglarstwo, kajakarstwo, rowery wodne), wędkarstwo, turystyka piesza i rowerowa wokół jeziora.
Trzecią atrakcją gminną są szlaki turystyczne: niebieski, żółty, zielony I i zielony II oraz Karpacki Szlak Rowerowy, a także ciekawe miejsca i zabytki, do których można zarówno wędrować jak i dojechać samochodem.
Czwarta atrakcja to baza sportowa, z której korzystają nie tylko lokalne piłkarskie kluby sportowe (w liczbie czterech), lecz także wszyscy, którzy kochają sport i ruch na świeżym powietrzu. Gmina Łososina Dolna posiada 3 boiska sportowe, korty tenisowe, boisko do siatkówki plażowej oraz stadninę koni.
Piątą atrakcję tej ziemi stanowią bogate zasoby flory i fauny z rezerwatem przyrody "Białowodzka Góra" oraz wieloma rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt, takimi np. jak bobry i wydry.
Za szóstą atrakcję trzeba uznać aromatyczne owoce z łososińskich sadów i plantacji z pysznymi jabłkami na czele, które smakują tutaj jak nigdzie indziej, jak prawdziwe polskie jabłka. Po prostu.


Przydatne adresy:

Gmina Łososina Dolna - www.lososina.pl
Gminna Biblioteka Publiczna z/s w Tęgoborzy - tel. 18 444 92 67
Hotel "Litwiński"** w Tęgoborzy - www.hotel-litwinski.pl
"Farma Zdrowia" w Znamirowicach - tel. 18 444 98 69
Restauracja przy PHU "Ben-Zin" sp. z o.o. - tel. 18 444 02 11
Aeroklub Podhalański w Łososinie Dolnej - www.aph.org.pl
Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy "Nad Zatoką" w Znamirowicach -
www.nadzatoka.eu
Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego i rekreacji wodnej - Yacht Club PTTK "Beskid"
w Znamirowicach - www.znamirowice.pl
Ośrodek Sportów Wodnych AWF - Znamirowice - Załęże - tel. 18 444 90 36
Gospodarstwa agroturystyczne - informator na stronie www.lososina.pl

Ważniejsze publikacje:

1. J. A. Len, T. Osik, Dolina ludzi niepokornych, Łososina Dolna 2004
2. Ks. W. Piątek, Najnowsze dzieje parafii Łososina Dolna na tle historycznym,
Łososina Dolna 2004
3. Ks. W. Piątek, 680 lat życia parafii (1325 - 2005) Łososina Dolna, Łososina
Dolna 2004
4. B. Cetnarowska, S. Golonka, Ta ziemia sercu najbliższa, Łososina Dolna 2005
5. Czasopismo gminne - "Informator Gminy Łososina Dolna"

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-04-24 02:04

data publikacji:  2010-04-24 02:11

data modyfikacji: 2010-05-10 17:24

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512014 | unique: 1281387 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.71319      min: 0.62500      max: 0.90841      średnia: 0.761806