Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Laskowa pomiędzy Pasmem Łososińskim a Kamionną

Każdy, kto choć raz był w gminie Laskowa, nie może pozostać obojętny na piękno tej ziemi, urzekające o każdej porze roku. Gdy wyjedzie się na któreś z licznych wzgórz okalających gminę, wystarczy jeden rzut oka, by zobaczyć zachwycające pejzaże. Po co więc wyprawiać się gdzieś daleko, do takiej Toskanii choćby, szczycącej się malowniczymi krajobrazami, skoro takie samo piękno zobaczyć można w gminie Laskowa, szczególnie latem.

Kto nie wierzy, niech sprawdzi osobiście! Gmina obejmuje obszar 72 km2 i liczy 7598 mieszkańców. W jej skład wchodzą: Laskowa, Strzeszyce, Ujanowice, Jaworzna, Kamionka Mała, Krosna, Kobyłczyna, Sechna i Żmiąca. Najszybciej dojechać można stamtąd do: Limanowej i Nowego Sącza, następnie do Wieliczki i Krakowa.

Rys historyczny.

Początki obecności ludzi na terenach dzisiejszej gminy Laskowa sięgają pradawnych czasów, kiedy to przebiegał przez te ziemie, wówczas całkowicie porośnięte bujnymi lasami, szlak handlowy z Cesarstwa Rzymskiego na wschód Europy, czego dowodzą znalezione w dolinie Łososiny monety rzymskie z okresu pomiędzy I w. p.n.e. i V w. n.e.
Samo natomiast osadnictwo datuje się tutaj na X w. (najstarsze osady). Jednak tak naprawdę historia gminy zaczyna się w XIII w., gdy królowa Kinga, żona Bolesława Wstydliwego, wydała akt lokacyjny dla Ujanowic, otrzymawszy wcześniej w wieczne dziedzictwo Sądecczyznę. Od tego czasu tereny te związane są przez jakiś czas z zakonem klarysek ze Starego Sącza (wiemy, że Kinga założyła ten zakon i do niego wstąpiła), które stopniowo,powiększały dobra klasztorne nabywając sąsiadujące z Ujanowicami wsie - Strzeszyce, Sechnę, Krosnę i Żmiącą oraz zakładając nowe - Jaworzną i Kamionkę Małą. Natomiast sama Laskowa pojawia się w źródłach pisanych w 1402 r. w kontekście kupna połowy wsi przez Janusza z Lasocic, który zapoczątkował ród Laskowskich władający tą ziemią przez ok. 300 lat. Każda z miejscowości w gminie ma swoją ciekawą historię, której, jak to zwykle bywa, towarzyszą liczne legendy i podania, jak choćby ta o pustelni św. Katarzyny, czy o cudownym obrazie świętej w Kamionce. Tutaj też można zobaczyć XVII-wieczny kościół pw. właśnie św. Katarzyny. Równie interesującym zabytkiem architektury sakralnej jest kościół w Ujanowicach pochodzący z XVI w., z kamienną gotycko - renesansową chrzcielnicą i dzwonem z XVI w. oraz bogatym wystrojem wnętrza. A jeśli ktoś interesuje się historią XX w., powinien udać się na 3 cmentarze żołnierzy austriackich, niemieckich, rosyjskich i polskich z czasów I wojny światowej: w Jaworznej, w Kamionce i w Laskowej, jako że przez te tereny przebiegał front wojenny. Z kolei dawną wieś ocalił od zapomnienia Krzysztof Jędrzejek tworząc na ojcowiźnie niezwykłe muzeum - skansen, przepięknie położone, otoczone kwiatowym ogrodem miejsce. Skansen liczy obecnie 9 obiektów - poza budynkiem muzeum są w nim dawne budynki gospodarcze, bardzo dobrze utrzymane i przydrożna kapliczka z 1887 r. I jeszcze jeden zabytek wart jest uwagi turystów - XVI- wieczny dworek szlachecki w Laskowej, należący do czołowych i unikalnych
przykładów polskiej drewnianej architektury rezydencjalnej. Jest to parterowy budynek kryty gontem. W 1993 r. dwór odzyskali ostatni przedwojenni właściciele, rodzina Michałowskich.

Kultura.

Jednym z najlepszych sposobów promocji dziedzictwa kulturowo - przyrodniczego gminy Laskowa są różnego rodzaju imprezy z letnim Festiwalem Śliwki, Miodu i Sera na czele, organizowanym w Laskowej od 3 lat z rozmachem i fantazją. Czas jest wówczas i miejsce ku temu, by gmina mogła pochwalić się osiągnięciami na różnych płaszczyznach, by dała dowód swej gościnności i otwartości na świat, by zaprezentowała lokalną kuchnię z jej sztandarowym produktem - suską sechlońską, aromatycznymi miodami, wybornymi serami i innymi smakołykami, z których słynie ziemia laskowska. Inne znaczące imprezy na stałe wpisane w gminny kalendarz to: Gminny Przegląd Grup Kolędniczych; Rejonowy Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Amatorskich; Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych; Powitanie Lata; Rajd Szlakami Tajnego Nauczania; Młodzieżowy Rajd Turystyczny Szlakami Cmentarzy z I Wojny Światowej.

Turystyka.

Co tu dużo mówić - najlepiej po prostu przyjechać do Laskowej, by odpocząć, zrelaksować się, poleniuchować...
A co jest szczególną chlubą gminy Laskowa?
Po pierwsze: Stacja Narciarska Laskowa - Kamionna z trasami zjazdowymi o różnym stopniu trudności i o łącznej długości 4000 m (najdłuższa 2005 m).
Po drugie: liczne, niebywale urokliwe, swojskie i domową atmosferą emanujące, gospodarstwa agroturystyczne, oferujące, bezcenne dziś, spokój (w tym święty spokój), ciszę, wiejskie ekologiczne, i co najważniejsze, smaczne jadło, a czasem nawet atrakcje dodatkowe, np. konie jak "U Gazdy" czy smakowite "Pstrągi przy młynie".
Po trzecie: ogromne, nieskażone, miejscami wręcz dziewicze lasy z jarami, ostępami, wijącymi się wśród paproci ścieżkami, gdzie nie dotrze żaden pojazd, tylko człowiek na własnych nogach lub, ewentualnie, na rowerze, by choć przez chwilę pobyć sam na sam z naturą w jej najwspanialszej świątyni.
Po czwarte: liczne trasy rowerowe dla amatorów (boczne drogi asfaltowe bez natężenia ruchu) i wyczynowców (o dość dużym stopniu trudności, z różnicami wzniesień dochodzącymi do 600 m).
Po piąte: Łososina, szeroka rzeka z łagodnymi brzegami, czystą i przejrzystą wodą, nad którą do woli można się pluskać i wędkować.
Po szóste: suska sechlońska - lokalny przysmak, ubiegający się o wpisanie na listę produktów regionalnych UE, śliwka wędzona tradycyjnymi starymi metodami. Suski obowiązkowo należy spróbować, bo być w Laskowej i jej nie zjeść, to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża.
Reasumując: Wsi spokojna, wsi wesoła,/ Który głos twej chwale zdoła?/ Kto twe
wczasy, kto pożytki/ Może wspomnieć za raz wszytki?

Przydatne adresy:

Gmina Laskowa - www.laskowa.pl
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki - tel. 18 333 30 05
Biblioteka Publiczna - tel. 18 333 30 05
Stacja Narciarska Laskowa-Kamionna - www.laskowa-ski.pl
Hotel i Restauracja "Trawers" - tel. 18 337 88 10
Hotel i Restauracja "Laskowianka" - tel. 18 333 30 63
Stadnina koni "U Gazdy" - www.ugazdy.eu
Gospodarstwo Ogrodnicze "Pstrągi przy młynie" - www.stawy-zmiaca.pl
Gospodarstwa agroturystyczne, informator na stronie www.laskowa.pl

Ważniejsze publikacje:

1.M. Sromek, Wioski "Klucza Strzeszyckiego" nad Łososiną, Katowice 2000
2.Biuletyn Informacyjny Gminy Laskowa

Źródło informacji:
www.nasliwkowymszlaku.pl"

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-04-24 01:42

data publikacji:  2010-04-24 01:53

data modyfikacji: 2010-05-10 17:28

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2511986 | unique: 1281387 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.81042      min: 0.113693      max: 0.90751      średnia: 0.74618