Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Korona Pogórzy - poczuj radość z rozbierania

1-3 kwiecień 2011
Kurcze, nie siedź w domu! Stary koniu, rusz się trochę! Nie rób wiochy, wyjdź z obory, poczuj trawkę... zimie sorry! Wiosenna Korona Pogórzy to impreza dla wszelakiej gadziny... tutaj obejdziesz się smakiem, zwiedzisz niezwiedzalne miejsca i wzniesiesz się ponad podziały... geograficzne. Wraz z rozgrzewającymi, wiosennymi promieniami słonecznymi rozbierzemy uczestników wyjazdu z zimowych ubrań, a okolice Cieszyna oraz Pogórze Śląskie z wielu tajemnic. Wiosenna Korona Pogórzy to impreza dla każdego zimorodka!

A zatem... Co wyjątkowego kryją w sobie cieszynianka wiosenna, kanapki cieszyńskie, cieszyńskie ciasteczka, biżuteria cieszyńska i strój cieszyński, Cieszyńska Wenecja, a także broń myśliwska, zwana cieszynką? Gdzie można zjeść ulubiony przysmak cesarza Franciszka Józefa, "Różową" i "Białą Magnolię" oraz którędy wiodła najkrótsza trasa tramwajowa w monarchii austro-węgierskiej? O tym wszystkim dowiecie się w czasie kolejnej, wyjątkowej odsłony imprezy SKPG Kraków - Korona Pogórzy.

W planach m.in.: wejście do największego ewangelickiego kościoła w Polsce, Muzeum Protestantyzmu (jednego z dwóch w Polsce), Muzeum Drukarstwa, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz do schronu bojowego w Boguszowicach, do którego zaprowadzą nas członkowie Sekcji Miłośników Militariów z Cieszyna!  Drugiego dnia, w trakcie autokarówki, zwiedzimy także Izbę Pamięci Podobozu Auschwitz w Goleszowie oraz zdobędziemy górę Chełm!

Plan wyjazdu:

1.04. - piątek:
Wyjazd do Cieszyna: 15:40 (przewoźnik: PKS Wadowice)
Zbiórka: 15:20 - RDA Kraków (dolna płyta dworca, stanowisko D14)
Uwaga! Bilety trzeba kupić we własnym zakresie, najpóźniej dzień przed wyjazdem.
Wieczór:
SSM Cieszyn - ulokowanie się w miejscu noclegowym.
Później czeka nas Dobr ajovna Czeskim Cieszynie, czyli herbaciany wieczór w najbardziej klimatycznym miejscu po drugiej stronie Olzy.

2.04 - sobota:
(6:30 - autobus: Kraków - Cieszyn *indywidualnie, alternatywa dla osób, które nie mogą dojechać w piątek)
10:00 - oficjalna zbiórka na Rynku w Cieszynie (przy fontannie św. Floriana)
Dzień pod hasłem: "Szlakiem kwitnących magnolii i cieszyńskiego tramwaju", czyli:
- degustacja kanapek Cieszyńskich i Pałac Larischów
- Sala obrad rady miasta
- Kościół Jezusowy i Muzeum Protestantyzmu
- Muzeum Drukarstwa
- Wzgórze Zamkowe w Cieszynie
- Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz schron bojowy w Cieszynie-Boguszowicach
Przejazd: Cieszyn-Dębowiec - 19:10.
Miejsce noclegu: Agroturystyka "Radecki Dwór" w Dębowcu.
W planach:
- spotkanie z Maciejem Dembiniokiem, pasjonatem cieszyńskich tramwajów, współautorem albumu "Tramwajem po Cieszynie" oraz przewodnika "Cieszyn i Czeski Cieszyn. Śladem Tramwaju".
- nocne poszukiwania Cichociemnych!
- tradycyjne smażenie naleśników oraz impreza gitarowa

3.04 - niedziela:
8.00 - Msza Św.
9.00 - śniadanie
10.00 - autokarówka: Dębowiec - Kończyce Wielkie (kościół św. Michała Archanioła, Pałac Thunów, Kaplica Pałacowa) - Kończyce Małe (Zamek, Kościół Narodzenia NMP) - Kaczyce - Karwina - Chotbuz (archeopark) - Cieszyn Boguszowice - Puńców (kośc. św. Jerzego) - Dzięgielów - Goleszów (Izba Pamięci Podobozu Auschwitz w Goleszowie, wejście na Chełm) - Skoczów (zabytkowa starówka, Kaplicówka) - Cieszyn.
Powrót: Cieszyn- Kraków - godz. 16:50
Uwaga dla osób wracających do Krakowa. Z Cieszyna jeździ także dużo busów, proponujemy ten kurs ze względu na możliwość wcześniejszego zakupienia biletów w kasach (można zrobić to w sobotę).  

Koszty:
Przejazdy:
Kraków - Cieszyn: bilet normalny: 18 zł, studencki - 13, 13 zł
Przejazd Cieszyn-Dębowiec: bilet normalny: 6 zł, studencki: 3,78 zł
Cieszyn - Kraków - bilet normalny: 18 zł, studencki - 13, 13 zł
Noclegi:
Nocleg SSM Cieszyn: 25 zł, studenci: 22 zł
Nocleg "Radecki Dwór" - 20 zł

Inne:
Muzeum Drukarstwa: 4 zł
Autokarówka - 20 zł
Naleśniki - 2 zł

Porady dodatkowe:
Ubiór: należy zaopatrzyć się w ciepłe rzeczy (sweter, polar) jak również wiosenne ubrana oraz coś od deszczu. Na nogi wkładamy turystyczne buty, sprawdzone i wcześniej zaimpregnowane. Wskazane nakrycie głowy chroniące od słońca, krem z filtrem, ewentualnie okulary przeciwsłoneczne. Jeżeli macie ochraniacze na spodnie to je weźcie - mogą być użyteczne, zwłaszcza przy błocie. Mogą przydać się kijki, zwykłe narciarskie lub teleskopowe. Dobrze jest mieć też rzeczy na przebranie po całym dniu wędrówki, zwłaszcza sandały. Zapasowe, suche skarpetki są przyjemną odmianą po ich całodziennych, nieraz już przemoczonych poprzedniczkach.

Jedzenie. Na pierwszy dzień przygotujcie sobie kanapki na cały dzień - każdy według potrzeb (na pogórzu apetyt jest większy!). Pamiętajcie o czymś do picia (bezalkoholowym) - min. półtora litra wody mineralnej (lub źródlanej) na osobę.
Na niedzielne śniadanie weźcie półprodukty, czyli chleb i coś do chleba w ilościach wystarczających na śniadanie oraz na kanapki na drugi dzień. Na drogę nieodzowne są słodycze typu czekolada, cukierki etc. - dodatkowy zastrzyk energii zawsze może się przydać. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą herbaty lub/i kawy. Dobrze mieć swój kubek. Zupki chińskie dla amatorów dań w proszku jak najbardziej wskazane.

Zabierzcie śpiwór i karimatę. Na pewno przyda się scyzoryk lub inny nóż i łyżka. Pamiętajcie o latarce! Nie zapomnijcie też leków, które musicie regularnie zażywać oraz podstawowej apteczki (m.in. środki od bólu głowy)
Nawet najwygodniejsze buty potrafią zdradliwie obetrzeć w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego zapakujcie kilka plastrów z opatrunkiem. Bandaż elastyczny jest również wskazany.
Gitara bądź inne instrumenty grające (no może z wyjątkiem pianina) są zdecydowanie pożądane na wieczór - jeśli tylko możecie - bierzcie!

Jeżeli nie jesteście ubezpieczeni - należy wykupić co najmniej 2-dniowe ubezpieczenie (w każdym biurze podróży). Uwaga: członkowie PTTK z aktualnie opłaconą składką są ubezpieczeni!
No i na koniec uwaga czysto techniczna: choć często pakujemy się w ostatniej chwili i w pośpiechu dobrze jest zapakować sobie wszystko do reklamówek.

Prosimy o zabranie dowodu tożsamości.

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie uczestnictwa, zwłaszcza na noclegi i autokarówkę.
Kontakt:

Weronika Szewczyk, wersze@gmail.com, tel. 515 971 542 - zgłoszenia uczestnictwa
Barbara Zygmańska, jelon@skpg.gliwice.pl, tel. 605 087 872
Piotr Firlej, p_firlej@tlen.pl, tel. 691 856 577

Organizatorzy Korony Pogórzy na Pogórzu Śląskim:
Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie www.skpg.krakow.pl
Studenckie Koło Przewodników Górskich w Gliwicach www.skpg.krakow.pl

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2011-03-25 12:26

data publikacji:  2011-03-25 12:35

data modyfikacji: 2011-03-25 12:41

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512230 | unique: 1281498 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.64400      min: 0.121584      max: 0.88316      średnia: 0.677021