Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Karpacka Troja - Polska Pięknieje

Budowę Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja rozpoczęto w 2007 r., a zakończono w 2011 r. Jest to obiekt o szczególnej wartości historycznej i kulturowej. Odkryto tu najstarsze osady obronne z dotąd znanych w Polsce z początków epoki brązu i stwierdzono pierwsze ślady oddziaływania cywilizacji anatolijsko-bałkańskiej na tereny ziem polskich. W okresie wczesnego średniowiecza znajdował się tu potężny gród, centralny ośrodek jednego z plemion zamieszkujących w tym czasie Małopolskę.

W trakcie badań prowadzonych w Trzcinicy odkryto ponad 160 tys. zabytkówi przebadano konstrukcje obronne. Na bazie tych odkryć powstał niepowtarzalny w skalieuropejskiej Skansen Archeologiczny - oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.Karpacka Troja to teren grodziska "Wały Królewskie" oraz obszar u jego podnóża, zwanyparkiem archeologicznym. Na grodzisku zrekonstruowano 9 odcinków wałów obronnych, wtym fragment obwarowań, drogę i bramę oraz dwa domy z początków epoki brązu, a takżebramę wczesnośredniowieczną, 4 chaty słowiańskie, czynne źródło z X w. i miejsce ukryciaskarbu. W parku archeologicznym zrekonstruowano wioskę kultury Otomani-Fzesabonysprzed 3,5 tys. lat oraz wioskę słowiańską z IX w., przygotowany został plac festiwalowy.

Wpawilonie wystawowym mieści się ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna,multimedialna sala lekcyjna, przytulna "Salka Małego Odkrywcy" dla najmłodszych,pomieszczenia dla potrzeb usług turystycznych oraz działalności merytorycznej. Zabytkiprezentowane na wystawie zostały odkryte w trakcie badań wykopaliskowych grodziska.

W Skansenie odtwarzane jest życie codzienne mieszkańców przy czynnym udzialezwiedzających oraz prowadzona jest działalność edukacyjno-naukowa. Na turystów czekarestauracja z potrawami z dawnych epok oraz dobrze zaopatrzony sklepikz pamiątkami. Skansen proponuje także noclegi w zrekonstruowanych chatach. Zwiedzającymogą sami dotknąć przeszłości. Corocznie odbywa się w skansenie odbywa się FestiwalArcheologiczny "Dwa Oblicza", który jest ciekawym wydarzeniem dla całych rodzin oraz grupzainteresowanych bliższym poznaniem przeszłości. Podczas imprez plenerowych Skansenożywa. Przybywają licznie wojowie z bractw rycerskich, rzemieślnicyi odtwórcy.

Projekt "Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy - atrakcją turystyczną regionu" został nominowany w konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" do głównej nagrody w kategorii Obiekt turystyczny.

Prosimy o zagłosowanie na Karpacką Troję: http://www.polskapieknieje.gov.pl/projekt/trzcinica_kt Głosować można do 20 kwietnia 2012 r.

Więcej informacji na stronie www.karpackatroja.pl

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2012-04-19 11:01

data publikacji:  2012-04-19 11:11

data modyfikacji: 2012-04-19 11:13

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2517518 | unique: 1282733 | interest: 1.96 (49.05%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.76464      min: 0.122234      max: 0.88715      średnia: 0.730376