Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Kąpać się w Jeziorze Rożnowskim - oto jest pytanie

W tym roku sytuacja nad Jeziorem Rożnowskim przedstawia się nieco inaczej niż w ubiegłych latach. Upalne dni, pełnia lata, środek wakacji, ciepła woda, a turystów tylko garstka. Dlaczego? Odpowiedź odnajdujemy m.in. w radio, telewizji, prasie, czy w Internecie. Kto już był nad Jeziorem Rożnowskim może spotkał się z porozwieszanymi na drzewach przy brzegu jeziora kartkami z napisem: "KĄPIEL WZBRONIONA WODA SKAŻONA". Można by myśleć, że to żart.

Na terenie  Małopolski znajduje się kilka sztucznych zbiorników wodnych, które obecnie spełniają nie tylko funkcję energetyczną i przeciwpowodziową, ale także turystyczną i rekreacyjną. Jednym z takich zbiorników niewątpliwie jest leżące na północ od Nowego Sącza Jezioro Rożnowskie.

Jezioro Rożnowskie jest, sztucznym zbiornikiem, a więc powstało w wyniku zatamowania rzeki przez  zaporę wodną. Taką tamę wybudowano na rzece Dunajec w Rożnowie po wielkiej lipcowej powodzi 1934 r. Wzniesiona budowla liczy sobie 550m długości, , 9m szerokości w koronie i 32,5m wysokości. Środkową część zapory zajmuje wbudowana czteroturbinowa elektrownia wodna, obecnie o mocy osiągalnej  56 MW. Jezioro Rożnowskie, które zarysem przypomina literę "S", zajmuje powierzchnię około 1600 ha.

Od momentu, gdy  Jezioro Rożnowskie pojawiło się na mapach, zaczęli przybywać tu pierwsi turyści i wczasowicze. Obecnie latem okolice Jeziora Rożnowskiego są tłumnie odwiedzane przez amatorów sportów wodnych, wędkarzy oraz miłośników wypoczynku na plaży i w wodzie. W miarę upływu lat powstały tu liczne ośrodki wypoczynkowe, domki wczasowe, pola kempingowe, a także gospodarstwa agroturystyczne. Można by rzec, iż baza noclegowa i gastronomiczna, jak na tak niewielki obszar, jest dość dobrze rozwinięta.

W tym roku sytuacja nad Jeziorem Rożnowskim przedstawia się nieco inaczej niż w ubiegłych latach. Upalne dni, pełnia lata, środek wakacji, ciepła woda, a turystów tylko garstka. Dlaczego? Odpowiedź odnajdujemy m.in. w radio, telewizji, prasie, czy w Internecie. Kto już był nad Jeziorem Rożnowskim może spotkał się z porozwieszanymi na drzewach przy brzegu jeziora kartkami z napisem: "KĄPIEL WZBRONIONA WODA SKAŻONA".  Można by myśleć, że to żart. Ale niestety jest to, w przeciwieństwie do brudnej wody w jeziorze, czysta prawda - prawda potwierdzana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Sączu na podstawie badań prowadzonych nad wodami Jeziora  Rożnowskiego od początku sezonu letniego. Na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Nowym Sączu dostępne są dwa komunikaty w sprawie kąpielisk z 2. i 22. lipca br.  Wynika z nich jednoznacznie, że woda jest nieprzydatna do kąpieli z powodu zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody, we wszystkich miejscach nad Jeziorem Rożnowskim zwyczajowo uważanych za kąpieliska. Bo trzeba nam pamiętać, że ani w tym roku, ani w ubiegłych latach nie zarejestrowano żadnych kąpielisk  na Jeziorze Rożnowskim - ani tych prowizorycznych, ani zorganizowanych.

Rodzi się kolejne pytanie: skąd to skażenie? Bakterie są wynikiem powodzi, jakie nawiedziły większą część Polski w maju i czerwcu. W wodzie znalazły się śmieci i ścieki z zalanych terenów na Sądecczyźnie. Tymczasem, mimo tych zanieczyszczeń, są tacy, którzy całymi dniami kąpią się w wodach Jeziora Rożnowskiego. Ci, którzy wolą nie ryzykować, spędzają czas w inny, bezpieczniejszy  sposób - pływają po jeziorze  na  rowerkach  wodnych, łodziach, kajakach, żaglówkach i motorówkach. Tych, zwłaszcza w weekendy spotykamy na jeziorze bez liku. Oprócz wymienionych często kursują statki: "Jaskółka", która swój rejs rozpoczyna w Gródku nad Dunajcem  oraz "Alka", wypływająca z Bartkowej. Pamiętajmy też, że cały czas od 3 lipca do 28 sierpnia trwają Dni Jeziora Rożnowskiego, a c o za tym idzie - szereg imprez, np. turnieje piłkarskie, wybory miss, maratony pływackie, regaty żeglarskie oraz festyny. Najbliższy taki festyn odbędzie się w Rożnowie 25 lipca od godz. 15:00.

Na szczęście oprócz kąpieli w wodzie jest co robić nad Jeziorem Rożnowskim, więc mimo wszystko zapraszamy w nasze urokliwe strony!  

Dla www.cut.travel.pl Edyta Cepiga.

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-07-25 00:07

data publikacji:  2010-07-25 00:21

data modyfikacji: 2010-07-25 00:30

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2516933 | unique: 1282621 | interest: 1.96 (49.04%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.118787      min: 0.128908      max: 0.87637      średnia: 0.744