Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Jaskinia nietoperzy vs Święconka wielkanocna

jaskinia-nietoperzowa

Wierzono, że nietoperze powstają z myszy, która zjadła świeczkę w kościele albo odrobinkę święconki wielkanocnej.

W zbiorach muzeum przyrodniczego im. K. i W. Tomków w Ciężkowicach pojawiła się  interesująca makieta jaskini nietoperzy. Dla zwiedzających jest to ciekawa ekspozycja udostępniona na stałe.

Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach uzyskało nowy ciekawy eksponat. Jest nią okazała makieta jaskini nietoperzy o długości około 6 metrów. Odtworzono w niej szatę naciekową i umieszczono różne gatunki tych ciekawych ssaków. Wystawie towarzyszyć będą prelekcje i prezentacje multimedialne oraz ulotki mające doprowadzić do zmiany stereotypów na temat nietoperzy, zwiększenia świadomości na temat zagrożonych gatunków i ich form ochrony itp. Planowany jest także cykl prelekcji dla uczniów w szkołach powiatu tarnowskiego. W sumie weźmie w nich udział około 600 osób.

Dlaczego powinniśmy chronić faunę i florę, w tym zagrożone gatunki, a pośród nich nietoperze? Odpowiedź na to pytanie będzie można uzyskać uczestnicząc w akcji wystawienniczo-edukacyjnej "Nasze nietoperze", którą organizuje Centrum Kultury i Promocji gminy Ciężkowice, wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie. Pomocą służyć tu będzie zrekonstruowana w Muzeum Przyrodniczym jaskinia nietoperzy. Można się więc spodziewać, że pobity zostanie rekord zwiedzających. Jak dotąd wiosną Muzeum odwiedzało około 1,5 tysiąca turystów.

Akcja prowadzona będzie w ramach edukacji ekologicznej, finansowanej ze środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomocy w jej zorganizowaniu udziela także Zespół Parków Krajobrazowych Pogórza i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy. Przedsięwzięcie realizowane będzie do października 2007r. Jego koszt wynosi 5 tys. zł.

- Zainteresowanie naszą akcją już w tej chwili jest ogromne (mówi Wojciech Sanek z Muzeum Przyrodniczego)
- Mam nadzieję, że uda się nam przeprowadzić zajęcia dla wszystkich zainteresowanych. Tymczasem zapraszamy do Ciężkowic.Stereotypy kontra fakty:

- Łacińska (pochodzenia greckiego) nazwa nietoperzy Chiroptera znaczy dosłownie rękoskrzydłe.

- Chiropterologia jest gałęzią nauki zajmującą się badaniem nietoperzy.

- Według starożytnych Rzymian nietoperz odpędzał nieszczęścia. W Grecji i niektórych częściach Afryki symbolizował czujność, a według Homera wchodziła w niego po śmierci dusza ludzka.

- Chińczycy widzieli w nim wcielenie samego Stwórcy Świata - Hun Tuna. Do dziś symbolem szczęścia w Chinach jest pięć złączonych skrzydeł nietoperza, zaś jego tamtejsza nazwa fu oznacza powodzenie.

- U Słowian siał niepokój, przypominał o istnieniu sił demonicznych.

- W chrześcijaństwie nietoperz stał się jednym z wcieleń diabła i pomocnikiem czarownic. Często przedstawiano wysłannika piekieł z łysymi, nietoperzymi skrzydłami.

- Wierzono, że nietoperze powstają z myszy, która zjadła świeczkę w kościele albo odrobinkę święconki wielkanocnej.

- Wierzono także, że latając wieczorem szukają człowieka, który zapisał duszę diabłu, wkręcają mu się we włosy i urywają głowę, by zanieść ją do piekła. Zabicie nietoperza przynosiło szczęście, zaś jego kości używano w zaklęciach miłosnych wywodzących się z czarnej magii.

- Cyganie twierdzą, że to stworzenia przynoszące szczęście. Gdy jakiś przeleci nad taborem lub zawiruje nad ogniskiem, wróży to szczególny uśmiech losu. W ich wierzeniach nietoperz bywa amuletem. Musi być znaleziony już martwy, gdyż umyślne zabicie nietoperza jest zbrodnią, która się mści. Schowany do sakiewki przyciągnie pieniądze i nie pozwoli zmylić drogi.

- Jeszcze w XVI wieku w Polsce uważano je za ptaki, a na Zachodzie i Wschodzie uchodziły za dziwną odmianę myszy.

- Największą w Środkowej Europie kolonię nietoperzy można znaleźć na terenie bunkrów wchodzących w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Zimuje tam co roku około 20-30 tysięcy osobników należących do 12 różnych gatunków.

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2007-07-01 05:01

data publikacji:  2007-07-02 07:01

data modyfikacji: 2009-05-21 23:55

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512670 | unique: 1281682 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.97536      min: 0.108120      max: 0.96630      średnia: 0.597274