Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Jamna od pokoleń - nowe otwarcie dla regionu

16 lipca uczestnicy projektu "Jamna od pokoleń - nowe otwarcie dla regionu" przeprowadzili spacery badawcze w Jamnej, aby przetestować możliwości uprawiania turystyki pieszej, z pomocą kijków do nordic walking, dla osób powyżej 55 r. Jamna nie jest łatwym terenem, wiele na niej uskoków, wąwozów i niespodzianek. Osoby realizujące zadanie zaproponowały trasę, która nie zraża, w wręcz przeciwnie zachęca do uprawiania turystyki, ruchu na świeżym powietrzu i promuje walory krajobrazowe Jamnej, nawet mimo opadów deszczu.
www.jamnaodpokolen.pl.

Adresaci projektu chętnie i z determinacją pokonywali trasę w deszczu, dowodząc, że jej przebieg jest komfortowy i nie sprawia trudności tej grupie wiekowej. Wyznaczona trasa dla prowadzi od Bacówki na Jamnej, przez siedzibę Duszpasterstwa Ojców Dominikanów malowniczym szlakiem do Jastrzębi, gdzie zostało zorganizowane ognisko (popularna nazwa - Uroczysko Jamna) i regenerowaliśmy siły przy pieczonej kiełbasce, z powrotem pętlą do Bacówki. Czas trwania przejścia wynosi do 4 h, szlak został oznaczony symbolem postaci z kijkami, malowanym na drzewach specjalnymi ekologicznymi farbami dla leśników (barwa - białobrązowa) i jest łatwo widoczny dla turystów, którzy pierwszy raz będą spacerować po Jamnej. W pokonaniu trasy pomagała uczestnikom Ambasadorka projektu - Pani Barbara Prymakowska, uznana sportsmenka i propagatorka aktywności prozdrowotnej i sportowej. Z Jej udziałem odbył się trening przygotowawczy, uczestnicy się nieco rozruszali, aby w trakcie spaceru i na postoju przy ognisku porozmawiać z Panią Barbarą o uprawianiu sportów i turystyki w dojrzałym wieku, o stylu życia i odżywiania, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i kondycją. Jak zapewniali uczestnicy była to korzyść obopólna. Po wyznaczeniu i oznaczeniu trasy posilaliśmy się wspaniałymi potrawami regionalnymi, których receptury znają tylko mieszkanki wsi Jamna, a które zostaną wprowadzone do menu serwowanego w Bacówce, m.in. makaron z przecieranego grochu i smażone pierogi z serowego ciasta z owocami leśnymi.

Kolejne działanie w ramach projektu to zilustrowanie mapy trasy, która została oznaczona i wydruk mapy oraz montaż tablicy, blisko Bacówki, dla wszystkich amatorów wędrówek pieszych i rekreacji na świeżym powietrzu którzy przyjadą na Jamną, odkryć jej urodę i dziedzictwo.

O szczegółach będziemy informować Państwa za pośrednictwem strony www.jamnadlapokolen.pl i na stronach samorządowych gmin Zakliczyn i Ciężkowice, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz partnerów: www.bacowkajamna.pl www.pm.tarnow.pl www.dziecitarnowa.pl a także Starostwa Powiatowego w Tarnowie, jednocześnie dziękując za przyjęcie Honorowego Patronatu nad przedsięwzięciem.

"Jamna - nowe otwarcie dla regionu" z przyjemnością informuje o wyniku pierwszego etapu działań w ramach projektu, realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna".

www.jamnaodpokolen.pl.

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2016-08-11 09:54

data publikacji:  2016-08-11 10:03

data modyfikacji: 2019-12-18 19:52

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2511675 | unique: 1281171 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.73484      min: 0.127134      max: 0.92162      średnia: 0.722959