Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Hubertus - święto które zobowiązuje

24 października 2009
W dawnych czasach ulubioną rozrywką ludzi zamożnych było polowanie. Polowali oni konno ze sforą psów na lisa (Anglia) lub jelenia (Francja).
W Polsce tradycja polowań konnych przetrwała w formie Biegów Myśliwskich organizowanych zazwyczaj 3 listopada (dzień patrona jeźdźców i myśliwych św. Huberta).

Imprezy te cieszą się dużym zainteresowaniem. Organizowane są zazwyczaj od połowy października do połowy listopada.

"Hubertusy", bo tak potocznie nazywa się te biegi, są symboliczne. Nie ma psów, a lisem jest jeden z jeźdźców z przypiętą do lewego ramienia lisią kitą. Można też kitę ukryć w określonym rejonie (np. pod konarami drzew) i wtedy zabawa polega na jej odnalezieniu (tzw. "lis szukany").
Nieważne z jaką formą hubertusa mamy do czynienia, musimy pamiętać, że jest to święto, a to zobowiązuje do przestrzegania kilku podstawowych zasad.
Pierwszą z nich jest zadbanie o odpowiedni strój jeźdźca. Może być klasyczny myśliwski - czerwony frak, biała koszula, biały żabot lub krawat, białe bryczesy, czarne buty z brązowymi mankietami oraz irchowe rękawiczki. Na głowie obowiązkowo toczek! Może to być również strój taki, jak na zawodach jeździeckich. Jednak najważniejsze jest, aby był to strój odświętny.
Koń w taki dzień powinien być zadbany bardziej niż zwykle - to druga zasada. Dla podkreślenia wielkości tego święta można np. wpleść mu w grzywę wstążeczki lub zapleść warkoczyki. Należy również bezwzględnie dbać o bezpieczeństwo konia i jego komfort, gdyż to dzięki koniom jeźdźcy tak miło mogą spędzać czas.
Zasada trzecia, to przestrzeganie regulaminu biegu. Sprzyja to dobrej atmosferze podczas całej zabawy i pozwala uniknąć nieprzyjemnych wypadków. Każdy bieg prowadzi master i nikt nie może go wyprzedzać, na końcu jedzie kontrmaster, który pomaga utrzymać porządek jazdy. Jeźdźcy muszą przestrzegać wcześniej ustalonego szyku jazdy, aż do momentu rozpoczęcia gonitwy za lisem. Niedopuszczalne jest zajeżdżanie drogi innym czy najeżdżanie na jadącego przodem jeźdźca.
Kolejna bardzo ważna zasada, to bycie dżentelmenem. Na przykład, o ile nic tak nie podnosi atmosfery jak odrobina mocniejszego trunku, o tyle nic jej nie psuje tak, jak jego nadmiar.

W Tuchowie pierwszy hubertus został zorganizowany 7 listopada1993 roku przez państwa Grażynę i Jacka Kańków. Przy tej okazji odbyło się otwarcie ośrodka szkoleniowego jazdy konnej "Saroyan", którego są właścicielami. Hubertusy w ośrodku były organizowane regularnie co rok i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem sympatyków jeździectwa z Tuchowa i okolic. Ostatni hubertus w OJK "Saroyan" odbył się w 2003 roku na dziesięciolecie otwarcia ośrodka.
Po krótkiej przerwie tradycja hubertusa została wznowiona w 2006 roku z inicjatywy pana Wacława Sajdaka. Od tego czasu co roku organizacji hubertusa podejmują się inne osoby, z nie mniejszym zaangażowaniem osób zainteresowanych udziałem w zabawie. I tak w kolejnym roku - 2007 - hubertusa organizowali państwo Marta i Jacek Toboła (Stajnia "Galia" Ryglice), w roku 2008 - państwo Renata i Grzegorz Serafin (prywatni hodowcy).

W 2009 roku hubertusa organizuje pan Paweł Kras (znany w okolicy jako Janosik).
Impreza odbędzie się 24 października w Karwodrzy. Zaplanowany jest udział ok. 60 jeźdźców.
Trasa przejazdu: wyjazd ok. godziny 9:30 z Karwodrzy (Nowa Wieś), przejazd przez Karwodrzę (w kierunku Trzemesnej), Łękawkę, Trzemesną, pod granicę Szynwałdu, a następnie powrót w kierunku Trzemesnej.
Na godzinę 15.00 planowany jest powrót do Karwodrzy, gdzie odbędzie się "pogoń za lisem". Gonitwa będzie miała miejsce na łąkach ciągnących się wzdłuż rowu melioracyjnego tzw. leśnych polach za byłą leśniczówką. Po gonitwie dekoracja zwycięzcy i wszystkich uczestników biegu.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia gonitwy mieszkańców Karwodrzy, Tuchowa i okolic.

Materiał przygotowały:
Dorota Piątek
Magdalena Piątek

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2009-10-17 16:19

data publikacji:  2009-10-17 16:34

data modyfikacji: 2009-11-22 02:38

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512671 | unique: 1281682 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.82547      min: 0.162038      max: 0.86561      średnia: 0.747872