Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Gródek nad Dunajcem nad Jeziorem Rożnowskim

Pierwsze skojarzenie, gdy słyszymy nazwę Gródek nad Dunajcem - jezioro! Woda, słońce, pływanie, żaglówki, rowery wodne! A wszystko to za sprawą położenia gminy, której granicę od zachodu stanowią jezioro Rożnowskie i Dunajec. Gmina liczy 88 km2 i 14 sołectw: Gródek nad Dunajcem, Bartkowa Posadowa, Bujne, Jelna, Jelna Działy, Lipie, Podole Górowa, Przydonica, Przydonica Glinik, Roztoka Brzeziny, Rożnów, Sienna, Tropie, Zbyszyce. Mieszka w niej 9072 ludzi. Do Gródka dojechać można od strony Nowego Sącza (25 km), Tarnowa (40 km) i Krakowa (100 km).

Rys historyczny.

Początki osadnictwa nad Dunajcem sięgają dawnych czasów. Źródła archeologiczne mówią o VI w., zatem gmina może pochwalić się imponującą historią zważywszy na fakt, że najstarsze elementy romańskiego kościoła w Tropiu datuje się na XI w., a już w X w. żyli tu dwaj pustelnicy: Świerad i Urban. Od XI w. zaczyna się również duży ruch osadniczy w dolinie Dunajca, zaś znaczący rozwój gospodarczy na tych terenach przypada na wiek XIV, czasy panowania Kazimierza Wielkiego. Wybudowano wówczas na południu Polski wiele zamków, tzw. strażniczych, które miały strzec szlaku węgierskiego. Na szlaku tym leżały m. in. Zbyszyce, Gródek, Rożnów i Tropie. Historia mocno zaznaczyła swą obecność w gminie Gródek nad Dunajcem, o czym dobitnie świadczą liczne zabytki, opracowania historyczne i legendy. Najbardziej znaczące ślady przeszłości to: wspomniany już kościół w Tropiu z czasów św. Świerada (obecny wygląd świątynia zawdzięcza przebudowie w XVI w.) - w jego pobliżu znajduje się ołtarz polowy, przy którym celebruje się msze odpustowe ku czci eremity Andrzeja Świerada z udziałem pielgrzymów ze Słowacji i Węgier; kaplica postawiona na miejscu pustelni św. Świerada, a obok źródło z wodą życia i resztki prastarego dębu, wg legendy, z przełomu pierwszego i drugiego tysiąclecia; w Jelnej - stary młyn i spichlerz kryty strzechą; w Lipiu - zabytkowa kuźnia; w Przydonicy - zabytkowy spichlerz i XVI-wieczny kościół z XVII-wiecznym obrazem Matki Bożej Pocieszenia ofiarowany mieszkańcom przez Jana III Sobieskiego wracającego spod Wiednia w dowód wdzięczności za ich udział w wojnie z Turkami; w Podolu Górowej - drewniany gotycki kościół z XVI w. wpisany na listę zabytków Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej jako jedna z bardziej znaczących budowli; w Rożnowie - ruiny zamku Zawiszy Czarnego, dawnego właściciela (obecnie władze gminy starają się o ich częściową odbudowę, by włączyć ten cenny obiekt do Szlaku
Bursztynowego), kościółek pw. św. Wojciecha z XVII w., pozostałość obronnej twierdzy kamiennej z okresu renesansu z wysuniętym na wschód beluardem (wczesna forma bastionu) zbudowanej przez Jana Tarnowskiego z dużych ciosów kamiennych oraz obszerny dwór w stylu klasycystycznym z XIX w.; w Zbyszycach - gotycki kościółek z początku XV w., zabytek klasy "0" i okazały dwór klasycystyczny z przełomu XVIII i XIX w.


Kultura.

Promocja gminy to duże imprezy plenerowe, na które chętnie ściągają mieszkańcy i turyści. Największą sławą cieszą się lipcowe Dni Jeziora Rożnowskiego, w czasie których atrakcji jest moc! Można wówczas podziwiać regaty na jeziorze, obejrzeć różne występy, zobaczyć Neptuna, boga wód we własnej osobie, zapoznać się z ofertą gospodarstw agroturystycznych,
zakosztować pysznego jedzenia z zupą fasolową na czele.


Turystyka.

To po pierwsze oczywiście: woda! To, by tak rzec, magnes, który decyduje o dużej atrakcyjności turystycznej gminy. Szczególnie latem w miejsce to ściągają tłumy spragnione słońca, piasku, wody, rekreacji.
Po drugie - równie liczną grupę stanowią amatorzy sportów wodnych: żagli, kajaków, windsurfingu, rowerów wodnych czy zwykłych wioseł.
Po trzecie - nie brakuje także wędkarzy, którzy do wyboru mają zarówno wiele pięknych zakątków, gdzie mogą łowić, jak i bogactwo ryb, które mogą złowić.
Po czwarte - do gminy Gródek nad Dunajcem można wysłać na kolonie dzieci i młodzież, jako że jest tu gdzie wypoczywać (domy wczasowe, kolonijne obozowiska, kampingi).
Po piąte - cisza, spokój i piękno krajobrazu to te atuty, które przyciągają w naddunajeckie okolice wszystkich zabieganych, zmęczonych wielkomiejskim zgiełkiem i pośpiechem ludzi. Gościnę oferują im także liczne gospodarstwa agroturystyczne.
Po szóste - nienaruszona przez człowieka przyroda - bukowe lasy, leśne uroczyska, wijące się wśród jarów i ostępów strumyki, a wśród nich szlaki piesze i rowerowe - oto kolejny powód, by przyjechać do Gródka.
Po siódme - kto chce zakosztować niespotykanych gdzie indziej potraw z fasoli, np. kiełbasy fasolowej, tortu z fasoli czy wódki fasolówki (o rozmaitych sałatkach i zupach nie wspominając), obowiązkowo powinien zawitać w te strony.
Po ósme - w Gródku można też zregenerować się duchowo w ośrodku rekolekcyjnym diecezji tarnowskiej "Arka", cieszącym się dużą popularnością wśród wiernych od kilku ładnych lat.
Po dziewiąte wreszcie - przy dobrej pogodzie z wyżej położonych miejsc w gminie podziwiać można przepiękne łańcuchy Tatr. A na taki widok nikt nie pozostaje obojętny!


Przydatne adresy.

Gmina Gródek nad Dunajcem - www.grodek.sacz.pl
Gminny Ośrodek Kultury - www.gok-grodek.iap.pl
Pensjonat "Cztery Pliszki" - www.czterypliszki.pl
Dom Wczasowy "Stalownik" w Bartkowej - www.stalownik.com.pl
Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy "Bartek" w Bartkowej - tel. 18 440 10 64
Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy Rożnów sp. z.o.o. tel. 18 440 30 62, 18 440 34 06
Gospodarstwa agroturystyczne - informator na stronie
www.gok-grodek.iap.pl


Ważniejsze publikacje:

1. L. Kmak, J. Molek, M. Nowakowski, Fasola z Doliny Dunajca, Nowy Sącz 2007
2. A. Krupczyński, M. Nowakowski, Jezioro Rożnowskie. Gmina Gródek nad
Dunajcem, Nowy Sącz 2008
3. K. Tobiasz-Otrębska, Gródek nad Dunajcem i okolice, wyd. II, Nowy Sącz 2009
4. Czasopismo gminne: "Znad Jeziora Rożnowskiego" - kwartalnik

Źródło informacji:
www.nasliwkowymszlaku

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-04-24 01:22

data publikacji:  2010-04-24 01:30

data modyfikacji: 2010-05-10 17:27

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512709 | unique: 1281688 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.72470      min: 0.114586      max: 0.87880      średnia: 0.724734