Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Gnojnik - miejsce, gdzie dobrze się wypoczywa

Gmina Gnojnik położona jest w dolinie rzeki Uszwicy, przy drodze krajowej nr 75 Brzesko - Nowy Sącz, 10 km od Brzeska. Tworzy ją 7 miejscowości: Gnojnik, Uszew, Gosprzydowa, Lewniowa, Biesiadki, Zawada Uszewska i Żerków, co łącznie stanowi obszar 55 km2. Gminę zamieszkuje 7495 mieszkańców. Bardzo umiejętnie wykorzystuje ona swoje położenie przy ważnej przelotowej trasie, a także w niedalekim sąsiedztwie powstającej autostrady A4.

Rys historyczny.

Historia gminy to blisko 800 lat jej istnienia (XII w.), obecności, która pozostawiła swoje ślady w postaci unikatowych zabytków. Najsłynniejszym z nich jest gotycki kościół św. Marcina z XIV w. mający niegdyś charakter obronny, gdyż w wiekach średnich służył ludności nie tylko jako świątynia, ale także jako miejsce schronienia i obrony przed wrogimi wojskami. Nietrudno go zauważyć, stoi bowiem tuż przy głównej trasie, vis a vis urzędu gminy i szkoły, czyli w samym centrum Gnojnika. Tam też znajduje się 6-hektarowy park podworski, założony niegdyś na wzór ogrodu angielskiego, w którym rosną liczące kilkaset lat dęby, lipy, jesiony i czarne sosny (wiele z nich to pomniki przyrody). Innym niezwykłym śladem przeszłości jest modrzewiowy kościółek pw. św. Urszuli z Towarzyszkami w Gosprzydowej, perła Szlaku Architektury Drewnianej. W 2005 r. uznano go za najbardziej zadbany zabytek Małopolski. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Gosprzydowskiej słynący łaskami od 300 lat. Warto także udać się do Uszwi, by obejrzeć tam
kościół pw. św. Floriana, nieco późniejszy, bo z początku XIX w. Interesujące są również obiekty przykościelne ze szczególnym uwzględnieniem plebani mieszczącej się w niegdysiejszym budynku dworu należącego do barona Jana Goetza - Okocimskiego, właściciela licznych dóbr w okolicy, w tym browaru w pobliskim Brzesku. Z kolei w Biesiadkach zadziwia zabudowa wsi, tj. w większości drewniane domy z dwuspadowymi dachami i drewnianymi elementami dekoracyjnymi przybitymi do elewacji zewnętrznej, usytuowane wzdłuż drogi biegnącej przez środek wioski, powstałe w okresie XX-lecia międzywojennego po wielkim pożarze, który zniszczył wieś. W Biesiadkach zobaczyć też można drewniany kościół pw. św. Mateusza z XVII w., stojący na miejscu pierwszej świątyni z XII w. W Żerkowie natomiast, najmniejszymsołectwie w gminie, w centrum wsi znajduje się urokliwa kapliczka, a przy niej pomnik ku czci mieszkańców poległych w I wojnie światowej.


Kultura.

Gmina Gnojnik wie, jak dbać o kulturę i tradycję i jak włączać mieszkańców w ich kultywowanie i prezentowanie światu. Rolę organizatora życia kulturalnego w gminie pełni Centrum Kultury w Gnojniku. Każdy, kto lubi i potrafi śpiewać, grać na instrumentach i tańczyć, znajdzie w jego ofercie kulturalnej coś dla siebie, począwszy od folkloru, poprzez muzykę religijną, młodzieżową aż po współczesną. W gminie działają liczne zespoły wokalno - instrumentalne i schole, które uświetniają swoją obecnością różne, nie tylko gminne, imprezy. Biorą one także udział w różnych konkursach i turniejach artystycznych rozsławiając szeroko swoją gminę. W ostatnich latach w gminie powstała też orkiestra dęta. Warto wspomnieć, że w tą muzyczno - śpiewaczą działalność chętnie angażują się młodzi, starsi i nieco starsi mieszkańcy. Słowem - dla każdego coś ciekawego! Z ważnych gminnych przedsięwzięć kulturalnych i sportowych wymienić trzeba: Międzynarodowy Turniej Szachowy o Czarnego Konia, Dni Gminy Gnojnik, Dożynki Gminne, Jesień Literacką - Spotkania z Pisarzami, Koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II oraz Spotkania Czwartkowe z twórcami. W gminie funkcjonuje Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Potrzebującym i Zapobiegania Patologiom Społecznym "Pomocna Dłoń", które organizuje Spartakiadę Osób Niepełnosprawnych oraz prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej.


Turystyka.

Co wyróżnia gminę Gnojnik spośród innych gmin? Co, oprócz zabytków i bogatej oferty kulturalnej ma ona do zaoferowania komuś, kto przybywa z zewnątrz?
Z pewnością jest to gmina nowoczesna, dbająca o mieszkańców i środowisko naturalne, częściowo skanalizowana i posiadająca oczyszczalnię ścieków, co należy raczej do rzadkości, jeśli spojrzeć na wiele innych, podobnych miejscowości. Uderza też spora liczba dość dużych firm i podmiotów gospodarczych istniejących na terenie gminy, mieszczących się głównie w Gnojniku. Urząd Gminy dysponuje planem zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu uregulowane są kwestie budownictwa, a życie mieszkańców znacznie ułatwione. We wschodniej części gminy w Lewniowej, Biesiadkach i Żerkowie, znajdują się doskonałe tereny rekreacyjne z łagodnymi acz malowniczymi trasami spacerowymi i rowerowymi, skąd podziwiać można przepiękną panoramę Pogórza Wiśnickiego i Beskidu Wyspowego, a w pogodne dni nawet Tatry. Ponadto każda z miejscowości gminy oferuje wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych, gdzie zakosztować można nie tylko wywczasu, ale i smacznej lokalnej kuchni, w tym miejscowego przysmaku - uszewskiej kukiełki, do której tradycyjnego wypieku powrócono po latach. Gmina kładzie duży nacisk na rozwój kultury fizycznej i sportu, czemu służy nowoczesna hala sportowa przy zespole szkół w Gnojniku wraz z boiskami i estradą zlokalizowanymi we wspomnianym już starym parku, który stanowi
naturalne zaplecze rekreacyjne gminy. Oprócz dwóch sal gimnastycznych znajdujących się w Gosprzydowej i Uszwi, tej ostatniej przybył niedawno także kompleks sportowy "Moje boisko - Orlik 2012".


Przydatne adresy:

Gmina Gnojnik - www.gnojnik.ug.pl
Centrum Kultury - www.ck.gnojnik.pl
Gminna Biblioteka Publiczna - tel. 14 686 97 70
Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" - www.pomocnadlon.org.pl


Ważniejsze publikacje:

1. Ks. S. Wiśniowski, Dzieje wsi i parafii Gnojnik (1160-1939), GOK Gnojnik 1992
2. R. Sady, Uszew. Z dziejów wsi, klucza i gminy, GOK Gnojnik 1999
3. J. Magdoń, Biesiadki dawniej i dziś, GOK Gnojnik 2001
4. A. B. Krupiński, Poznajemy gminę Gnojnik: Przewodnik po dziejach i zabytkach,
UG Gnojnik 2004
5. Gosprzydowa. Z dziejów wioski i parafii - praca zbiorowa pod red. B. Prus,
UG Gnojnik 2006
6. Czasopisma gminne: "Wieści Gminne" - dwumiesięcznik

Źródło informacji:
www.nasliwkowymszlaku.pl

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-04-24 01:12

data publikacji:  2010-04-24 01:21

data modyfikacji: 2010-05-10 17:28

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2511993 | unique: 1281387 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.71521      min: 0.121912      max: 0.88720      średnia: 0.711212