Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Długi weekend majowy w regionie tarnowskim

W jaki sposób spędzić długi majowy weekend - aktywnie czy biernie? Ci, którzy skuszą się na odpoczynek pod Tarnowem mogą przebierać w ofertach, których z roku na rok przybywa i stają się ciekawsze. Piotr Firlej - przewodnik beskidzki i animator turystyczny twierdzi, że wcale nie trzeba jechać daleko i wydawać dużo pieniędzy, aby interesująco spożytkować wolny czas. - Na południu od Tarnowa jest mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania, a oferta coraz bardziej urozmaicona - przekonuje.

Jako przykład podaje gospodarstwo Paryja z Ołpin, które zasłynęło już m.in. z organizacji mistrzostw w zjazdach na workach ze słomą, a teraz przymierza się do tradycyjnych sianokosów, w których, za drobną opłatą, będzie mógł uczestniczyć każdy, a przy okazji zasmakować wiejskich przysmaków.

- W trzy dni można objechać całe Pogórze - przekonuje i na dowód tego podaje przykładowy plan "wielkiej majówki". - Sobotę zarezerwowałbym na zwiedzanie Skamieniałego Miasta, Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach i dworku Paderewskiego w Kąśnej.
W niedzielę można przejechać szlakiem ginących zawodów, odwiedzając między innymi znane z wyrobów z drewna Żurową i Szerzyny, podziwiać rozległą panoramę pogórzańską i Doliny Wisłoki z platformy na Liwoczu, a poniedziałek zarezerwować sobie na wędrówki "patriotyczne", na przykład szlakiem cmentarzy I-wojennych, uroczych miasteczek czy kościółków drewnianych - rekomenduje.

On sam, wspólnie z grupą przewodników, od 1 do 3 maja bezpłatnie oprowadzać będzie turystów po Skamieniałym Mieście. Wyjścia na trasę odbywać się będą co 45 minut od godz. 11 do 16.15 spod skały Grunwald. W ubiegłym roku, podczas trzech edycji akcji, rezerwat zwiedziło w ten sposób ponad 700 osób. Każdy otrzymał na koniec specjalny certyfikat. Podobnie ma być i tym razem.

Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji zachęca do odwiedzenia dziesięciu kościółków, znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej - w Gosprzydowej, Iwkowej, Lipnicy Murowanej, Rajbrocie, Skrzyszowie, Sobolowie, Tymowej, Zawadzie i Tarnowie - na Burku i Terlikówce.

Od 1 maja do 30 września, w czwartki i piątki od 12 do 16, a w soboty od 10 do 14 świątynie będą otwarte dla turystów, a oprowadzać będą dyżurujący w nich specjalnie przewodnicy. - Zmyślą o turystach, którzy zawitają do Tarnowa już od najbliższego weekendu wydłużamy godziny pracy punktu Informacji Turystycznej przy Rynku. Każdy będzie mógł w nim zasięgnąć porady, co i gdzie można w danym momencie zwiedzić, jak tam dotrzeć, a przy okazji zabrać ze sobą pamiątkę z Tarnowa - mówi. Od 1 do 4 maja i w soboty punkt będzie czynny od godz. 9 do 17, w pozostałe dni od 8 do 20. Dodatkowo można wypożyczyć w nim rower i w ten sposób poznawać region i jego atrakcje.

Oferta obejmuje nie tylko aktywne formy spędzania czasu (piesze, rowerowe czy nawet konne wycieczki specjalnie wytyczonymi szlakami), ale także autentyczne "nic nie robienie". Na totalny relaks, w ramach projektu "mega byczenie" zaprasza lokalna
grupa działania Dunajec-Biała, w której ofercie czytamy "szukamy odpowiedzi na pytanie co najskuteczniej zrobić, żeby kompletnie nic nie robić".

Wkrótce atrakcyjnych miejsc jeszcze przybędzie. Na Górze św. Marcina powstać ma park linowy, w Rzepienniku Biskupim obserwatorium astronomiczne, a nieopodal Jasła otwarty zostanie skansen archeologiczny Karpacka Troja.

Paweł Chwał, Gazeta Krakowska

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-05-19 17:04

data publikacji:  2010-05-19 17:15

data modyfikacji: 2010-05-19 17:21

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2513590 | unique: 1281986 | interest: 1.96 (49%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.72196      min: 0.117223      max: 0.85741      średnia: 0.697565