Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Demony z Pogórza Karpat

demon-wir

Czy w trakcie wędrówek w regionie Pogórza Karpat można się jeszcze spotkać z przerażającym Demonem z wierzeń słowiańskich. A może jest to wyłącznie sposób na wytłumaczenie sobie niezrozumiałych zjawisk naturalnych, przez ludność podgórską z pierwszego tysiąclecia. A czy Wy jeszcze wierzycie w straszne "Bobo", które po Was przyjdzie po zmroku?Wizerunek Demona jako czegoś przerażającego funkcjonował zawsze. Przedstawimy kilka przykładów, jak wyobrażała sobie Demona miejscowa ludność obecnego województwa Podkarpackiego.
Postacie starych kobiet poruszających się nago, brzydkich z długimi workowatymi piersiami, to wyobrażenie mieszkańców w Ostroszy, Rożnowicach i Rzepienniku Biskupim. Drugim wyobrażeniem (z tego regionu), tym razem wodnego demona miała być postać nagiego młodzieńca. Topielce wabiące ku sobie swe ofiary grały na fujarze lub wyrzucały na brzeg kolorowe wstążki.

Wizerunek DemonaGrafika przedstawia wizerunek Kikimory, która w mitologii wschodniosłowiańskiej była szkodliwym duchem domowym.

Kikimora jest uważana niekiedy za żonę ducha Domowego (innego demona lub ducha typu opiekuńczego). Przybierała ona postać maleńkiej kobiety, choć potrafiła także stać się niewidzialna. Była wroga wobec mężczyzn, po nocach budziła niemowlęta, plątała przędzę, czasami szkodziła także zwierzętom domowym, zwłaszcza zaś kurom. Sama jednak bardzo chętnie przędła i dziergała koronki, przy czym furkot jej wrzeciona uznawano za zły znak.

Poglądy na ukazywanie się nocą topielca w postaci małego chłopca w czerwonej czapce były do niedawna żywe chociażby w Turzy i Szalowej.

Za Demona uważano także sam wiatr, a już za szczególnie groźny wir powietrzny. Powszechna była wiara w Ostroszy i Rożnowicach, że z wichrem latają duchy grzeszników lub nie chrzczonych dzieci.Opracowanie Pogorza.PL
    źródła:
    1. A.Matuszczyk - "Pogórze Karpackie"
    2. Encyklopedia Wikipedia

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2007-07-01 05:01

data publikacji:  2007-07-02 07:01

data modyfikacji: 2009-11-22 02:23

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512685 | unique: 1281684 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.90720      min: 0.105894      max: 0.94996      średnia: 0.56563