Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Czchów - osiem wieków piękna

Mówimy Czchów, myślimy: urokliwe miasteczko nad Dunajcem, w którym przeszłość łączy się z teraźniejszością, historia z nowoczesnością, pamięć o przodkach z energią i pracowitością ich potomków. Jedyne miasto spośród miejscowości skupionych w Stowarzyszeniu "Na Śliwkowym Szlaku".

Gmina Czchów liczy 9324 mieszkańców i obejmuje 10 miejscowości: Czchów, Będzieszynę, Biskupice Melsztyńskie, Domosławice, Jurków, Tworkową, Tymową, Piaski Drużków, Wytrzyszczkę i Złotą. Jej cały obszar to 66 km2. Do Czchowa łatwo dotrzeć z Krakowa (70 km), Tarnowa (35 km) i Nowego Sącza (30 km), głównie za sprawą trasy K - 75.


Rys historyczny.

Czchów szczyci się wieloma wspaniałymi zabytkami i bogatą historią. Ponieważ nie sposób wymienić tutaj wszystkich, ograniczymy się do najważniejszych i najbardziej spektakularnych wizualnie.
W źródłach pisanych znajdujemy wzmiankę o Czchowie już w XIII w. w Księdze Kapituły Krakowskiej. O ziemi tej wspomina też Jan Długosz w związku z nadaniem Czchowowi praw miejskich przez Kazimierza Wielkiego w XIV w., którym to przywilejem miejscowość cieszyła się aż do 1928 r. Z tego właśnie powodu oraz ze względu na swoje położenie - z jednej strony przy drodze handlowej na Węgry, z drugiej nad Dunajcem - znaczenie Czchowa w regionie było w przeszłości nie do podważenia. I w jakimś stopniu nadal jest, jako że po ponad 70 latach, w roku 2000, Czchów na powrót stał się miastem.

Ktokolwiek będziesz w czchowskiej stronie do miasta wjechawszy zobaczysz niewielki, ale charakterystyczny rynek, serce Czchowa i całej gminy, z zachowanym do dziś, typowym dla średniowiecza, układem zabudowy, w skład którego wchodziły: ratusz, kościół i domy bogatych mieszczan. Ratusza już nie ma, nadal jednak służy ludności wybudowany w średniowieczu (XIII w.)  kościół pw. NMP, przykład gotyku z zachowanymi elementami romańskimi, cenną polichromią  i renesansowymi nagrobkami wewnątrz świątyni. Na prawo od kościoła, patrząc w górę, dostrzec można słynną czchowską basztę, widoczną z wielu stron, która góruje nad tą ziemią jak strażnik z przeszłości. Jest ona jedyną ocalałą częścią średniowiecznego zamku, najstarszej budowli obronnej, mającej strzec bezpieczeństwa na szlaku handlowym na Węgry. W baszcie  obejrzeć można stałą wystawę poświęconą wykopaliskom prowadzonym w tym miejscu przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Nieco dalej, przy głównej trasie, tuż nad brzegiem Dunajca wznosi się zamek Tropsztyn, którego widok i z którego widok jest niezwykły. Dzieje tej budowli są burzliwe, o czym świadczy fakt, że to, co dziś podziwiamy, odbudowano od podstaw. Równie burzliwe i tajemnicze są legendy związane z tym miejscem, szczególnie pobudzająca wyobraźnię opowieść o klątwie Inków. Inne perły historii ziemi czchowskiej to kościoły: Przemienienia Pańskiego w Jurkowie (XVII w.), św. Mikołaja w Tymowej (XVIII w.), św. Michała Archanioła w Złotej (XVII w.) oraz klasycystyczny XIX - wieczny dwór z oficyną dworską w Biskupicach i zabytkowy spichlerz dworski w Tymowej. W wieży starego kościoła w Złotej znajduje się muzeum parafialne, a w nim obrazy, rzeźby i zabytkowe ornaty z XVI - XVIII w. W tej samej miejscowości istnieje również prywatna regionalna izba pamięci prowadzona przez panią Marią Stalmachową, w której zgromadziła ona interesujący zbiór przedmiotów i ubiorów używanych nawet 100 lat temu.


Kultura.

Najsłynniejszą, bo międzynarodową, imprezą kulturalną w gminie Czchów jest Baszta Jazz Festiwal, odbywający się corocznie w drugi weekend lipca, na który ściągają zespoły jazzowe z Polski i zagranicy. Imprezie towarzyszą różne inne atrakcje. Ponadto: w maju można wziąć udział w przełajowym Biegu Floriańskim na cześć patrona strażaków, św. Floriana, zaś w wakacje uczestniczyć w Dniach Czchowa.
A kto chce łyknąć więcej kultury, powinien zainteresować się bliżej działalnością Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz działających na terenie gminy stowarzyszeń. No i koniecznie obejrzeć wystawy w galerii MOKSiR- u. Słowem - kulturalna ziemia czchowska zaprasza!
Turystyka.


Gdy turysta udaje się do Czchowa powinien:

- zobaczyć zabytki, o których była mowa wyżej
- podziwiać zapierające dech w piersiach widoki z baszty, wieży zamku Tropsztyn oraz wyżej położonych miejscowości i przysiółków gminy (np. Kozieńca), z wijącą się pomiędzy łąkami i polami szafirową wstęgą Dunajca
- wsiąść na rower i przejechać 3 trasy: zachód - 26 km, wschód -16 km, południe - 19 km
- złapać opaleniznę i oddech nad Dunajcem i Jeziorem Czchowskim
- powędkować, jeśli lubi, bo ryb w tutejszych potokach, rzekach i jeziorze dostatek
- powędrować po leśnych ścieżkach, drogach i bezdrożach oraz po oznaczonych szlakach, urokliwych zakątkach i dzikich ostępach, których w czchowskich lasach nie brakuje
- zobaczyć zaporę na Dunajcu, której budowę rozpoczęto przed II wojną światową, a zakończono w 1948 r.
- wejść lub wjechać na promy w Wytrzyszczce lub Czchowie i przepłynąć na drugi brzeg Dunajca sycąc oczy i duszę przepięknymi pejzażami naddunajeckimi, wzdłuż których ciągną się równe rzęsy fasolowych pól
- wyszaleć się sportowo: na boiskach do nogi, siatki i kosza lub na nowoczesnej, pełnowymiarowej hali sportowej w Czchowie
- spróbować potraw z fasoli i innych lokalnych smakołyków


Przydatne adresy/ important addresses/wichtige adressen:

Miasto i Gmina Czchów www.czchow.pl
Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji tel. 14 663 52 30, 14 663 52 32
Miejska Biblioteka Publiczna tel. 14 663 60 88
Ośrodek Wypoczynkowy "TEMIDA" www.owtemida.pl
Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy Łaziska Czchów Zapora www.laziska.czchow.pl
Ośrodek Wypoczynkowy ZHP w Piaskach-Drużków tel. 14 663 61 05
Całoroczne domki wypoczynkowe w Czchowie - tel. 0 880 630672
Gospodarstwa Agroturystyczne, informator na stronie www.czchow.pl
Bar "Taurus" (całodobowy) Czchów-Zapora, tel. 14663 65 67
Pizzeria "Słoneczny Stok" Czchów-Zapora, tel. 14684 35 40
Zajazd "Zagłoba" Jurków, tel. 14684 21 10


Ważniejsze publikacje:

1. J. Albert - Gmina Czchów i okolice, Krosno 2000
2. W.Widmańska - Oblicza ziemi czchowskiej, Brzesko 2002
3. K. Dudzik, Osiem wieków piękna, Nowy Sącz 2008
4. Czasopisma gminne: "Czas Czchowa" - miesięcznik

Źródło informacji:
www.nasliwkowymszlaku.pl

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-04-24 00:56

data publikacji:  2010-04-24 01:12

data modyfikacji: 2010-04-24 01:12

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2513596 | unique: 1281986 | interest: 1.96 (49%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.92620      min: 0.115890      max: 0.91302      średnia: 0.690475