Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

Brat Czerwonego Barona w Bogoniowicach

Kim był dla Czerwonego Barona pochowany na cmentarzu w Ciężkowicach - Bogoniowicach Rotmistrz (Rittmeister) Oswald von Richthofen? Bratem, kuzynem? Wśród krajoznawców (a także w wielu publikacjach) krąży pogląd iż spoczywa tu brat Czerwonego Barona - niestety nie miał on brata o imieniu Oswald.

Czy w Bogoniowicach leży brat Czerwonego Barona Manfreda Albrechta Freiherra von Richthofena?

Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen (ur. 2 maja 1892 w Borku, zm. 21 kwietnia 1918) - niemiecki lotnik - największy as myśliwski okresu I wojny światowej, nazywany "Czerwonym Baronem". Odniósł 80 zwycięstw powietrznych oficjalnie uznanych.

Zestrzelenie

21 kwietnia 1918 von Richthofen wystartowal na swym trójpłatowcu Fokker Dr.I i dziewięcioma innymi pilotami z z lotniska Cappy. Tego dnia grupa nawiązała nad przełęczą Morlancourt niedaleko Sommy walkę powietrzną z samolotami Sopwith Camels 209. dywizjonu RAF, dowodzonego przez Kanadyjczyka Arthura "Roya" Browna. Richthofen w czasie pościgu samolotu Sopwith Camel, pilotowanego przez niedoświadczonego Kanadyjczyka Wilfrida "Wop" Maya, dostał się pod ostrzał lecącego mu na ratunek innego Camela, pilotowanego przez Arthura "Roy" Browna. Równocześnie wojska australijskie, zajmujące pozycje w tym rejonie, otworzyły do jego samolotu intensywny ostrzał z karabinów maszynowych. Von Richthofen skręcił samolot w kierunku prześladowcy i wówczas został trafiony jednym z pocisków wystrzelonych z tych karabinów, po czym jego samolot spadł na ziemię za liniami sprzymierzonych.

Sekcja zwłok ujawniła, że został trafiony w klatkę piersiową pociskiem nadlatującym z dołu, od tyłu. Kula przeszyła ciało od prawej strony uszkadzając wątrobę, płuca, serce i zatrzymała się w kurtce pilota. Obecnie uważa się, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zestrzelenia Czerwonego Barona był ogień australijskich karabinów maszynowych z ziemi. Jako prawdopodobnego sprawcę zestrzelenia podaje się zwłaszcza sierżanta Cedrica Popkina z 53 baterii artylerii polowej, jednak tak naprawdę był to Snowy Evans, który najprawdopodobniej zastrzelił Richthofena. Sam Popkin przyznał, że on nie mógł trafić Czerwonego Barona. Mimo to, brytyjskie siły powietrzne za zwycięzcę von Richthofena oficjalnie uznały Browna, która to wersja jest jeszcze niekiedy spotykana w publikacjach.

Silnik rozbitego samolotu von Richthofena jest eksponatem Imperial War Museum w Londynie. Z wynikiem 80 oficjalnie zaliczonych zwycięstw, był on najlepszym asem myśliwskim I wojny światowej. Po śmierci M.v.Richthofena pułkiem dowodził do swej śmierci w lipcu 1918 Wilhelm Reinhard, a po nim Hermann Gring.

W uznaniu dla Manfreda von Richthofena jako lotnika, został on pochowany w Bertangles pod Amiens następnego dnia po śmierci z pełnymi honorami wojskowymi przez 3. dywizjon australijskich sił powietrznych. Trzy lata później Francuzi przenieśli zwłoki na cmentarz wojskowy w Fricourt, następnie 20 listopada 1925 uroczyście przeniesiono je na berliński cmentarz Invalidenfriedhof, a w 1975 do rodzinnego grobu na cmentarzu w Wiesbaden
Fokker DR 1 Czerwonego Barona - rekonstrukcja
Wyrazy uznania

Czerwony Baron podczas swej służby został odznaczony licznymi medalami i odznaczeniami państw niemieckich wchodzących w skład Rzeszy oraz austriackimi, tureckimi i bułgarskim.

W Niemczech, potem w III Rzeszy, kwitł kult Richthofena - fundowano tablice i kamienie pamiątkowe. W Świdnicy utworzono jego muzeum.

Od lat wiele osób zadaje sobie pytanie:
Kim był pochowany w Bogoniowicach Oswald v. Richthofen dla Manfreda?

"Na Cmentarzu Wojennym (z I Wojny Światowej) Nr 138 w Bogoniowicach w 11 grobach zbiorowych i w 35 grobach pojedynczych - pochowano: 63 żołnierzy austro-węgierskich, 29 żołnierzy niemieckich oraz 10 żołnierzy rosyjskich.
W jednym grobie pojedynczym został pochowany:

"RITTMEISTER OSWALD FRHR VON RICHTHOFEN, 2 GARDE ULANEN RGT GEFALLEN AM 14.V.1915"

Poległ w Bitwie Gorlickiej tj. w przełamaniu frontu rosyjskiego przez wojska austrowęgierskie i niemieckie.

Kim był Oswald v. Richthofen dla Manfreda?"

Mimo, że zdania są podzielone niemniej jednak wielce pewne jest, że mieli wspólnego przodka w XVII wieku.
Pokrewieństwo jest więc prawdopodobnie podobne jak z innym znanym wojskowym z tej rodziny, Wolframem v.R. Oswald v. R. (1885-1915) który został postrzelony w kręgosłup zaraz na początku bitwy (2.V.). i który był synem sekretarza stanu (ministra) spraw zagranicznych Niemiec - Oswalda von Richthofen.

Czy zagadka stopnia pokrewieńctwa Czerwonego Barona i Oswalda v. Richthofen zostanie kiedyś wyjaśniona ?

Źródło informacji:
www.dunajecbiala.pl

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2010-07-12 18:53

data publikacji:  2010-07-12 19:29

data modyfikacji: 2010-07-12 19:34

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512707 | unique: 1281688 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.76777      min: 0.153897      max: 0.87521      średnia: 0.753644