Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

Serwis turystyczno - podróżniczy Pogorza.PL poleca:

. . . imprezy i wyjazdy trekkingowe,
. . . relacje turystyczne i podróżnicze,
. . . foto galerie Pogórza Karpat

podział stron:

 <  2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 > 

 

Szlaki turystyczne PTTK Ziemi Tarnowskiej

(data publikacji: 2011-02-19 17:05)

Wspominając o historii szlaków pogórskich na podanym obszarze wziąłem pod uwagę teren od zawsze należący do Oddziału PTTK "Ziemi Tarnowskiej" w Tarnowie. Pogórze Karpat jest krainą niezmiernie ciekawą i niestety ciągle należycie nie docenianą. Dla turysty początkującego winno być swoistą "szkołą uczenia się gór" (zdarza się to rzadko), zaś dla wędrowców doświadczonych, potrafiących doceniać piękno pogórskich okolic coraz częściej zyskuje status terenów wybranych.

. . . cały artykuł

psary-radioteleskop

Radioteleskop w obserwatorium rzepiennickim

(data publikacji: 2010-12-13 21:54)

W Psarach niedaleko Kielc, w Świętokrzyskim Parku Narodowym, w roku 1974 założono Naziemną Stację Łączności Satelitarnej. Na przestrzeni ostatnich lat ośrodek był własnością Telekomunikacji Polskiej S.A. i nosił nazwę Centrum Usług Satelitarnych TP SAT. Na wyposażeniu Centrum było siedem wspaniałych anten radiowych służących do łączności satelitarnej. Instrumenty spełniały najwyższe światowe standardy, jeśli chodzi o precyzję i niezawodność działania. Do ostatnich swoich dni były w pełni sprawne i zadbane w stopniu, któremu nie dorównuje żaden inny tego rodzaju instrument naukowy w Polsce. Jeden z radioteleskopów zostanie zamontowany już latem 2011 roku w obserwatorium Bogdana Wszołka w Rzepienniku Biskupim.

. . . cały artykuł

Latarnia na szlaku handlowym - Jodłówka Tuchowska

(data publikacji: 2010-12-09 10:39)

Czyste powietrze, nieskazitelna przyroda, rozległe panoramy przyciągają w ciągu całego roku  turystów do odwiedzenia Jodłówki Tuchowskiej. Walory krajobrazowe miejscowości są szeroko znane, a Brzanka - najwyższy szczyt w okolicy - 536m n.p.m. często odwiedzana. Poza pięknem przyrody, szczególną wartość przejawia krajobraz kulturowy miejscowości. Do najcenniejszych zabytków wschodniej części woj. małopolskiego należy zaliczyć XVI-wieczny obelisk - latarnię na szlaku kupieckim. To zabytek o wyjątkowej wartości historycznej, jeden z najstarszych na Pogórzu Ciężkowickim, najstarszy w gminie Tuchów, a jedyny tak dobrze zachowany tego typu obiekt w Polsce.

. . . cały artykuł

Zygmunt Trojanowski - rzeźbiarz z Dobrocieszy

(data publikacji: 2010-12-01 18:44)

Pan Zygmunt jest rzeźbiarzem ludowym. Twierdzi, że jego talent nie został w pełni wykorzystany ze względu na czasy, w których przyszło mu żyć - kiedyś na twórców ludowych patrzono nieprzychylnym okiem i nie wspierano ich twórczej aktywności. Pan Zygmunt rzeźbił więc tylko w wolnych chwilach, a te zdarzały się niezwykle rzadko: w lecie trzeba było poświęcić się pracom gospodarczym, w zimie - stolarce lub kowalstwu.

. . . cały artykuł

Julian Szczygieł - garncarz z Czermnej

(data publikacji: 2010-12-01 18:38)

Pan Julian zajmuje się garncarstwem od 12. roku życia, od kiedy, przyuczony do zawodu przez lokalnego twórcę, zaczął samodzielnie zgłębiać tajniki rzemiosła. Jednak ten sposób przetwarzania ziemi w przedmioty użytkowe przyciągał jego uwagę już znacznie wcześniej: we wsi działało dwunastu garncarzy i przyszły rzemieślnik miał możliwość obserwowania ich pracy od wczesnego dzieciństwa. Obecnie, ze względu na wiek, zaprzestał działalności niemal całkowicie.

. . . cały artykuł

Ewa Zięba - hawciarstwo

(data publikacji: 2010-12-01 18:35)

Pani Zięba jest założycielką Stowarzyszenia Pogórzan, promującego i wspierającego rozwój regionalny. Zajmuje się haftami, zwłaszcza na obrusach. Haftu nauczyła się w Kole Gospodyń Wiejskich, które funkcjonowało w jej miejscowości około dwadzieścia lat temu. Pasja przetrwała do dziś i pani Zięba nie zaprzestała tworzenia. Zajmuje się głównie haftem wypukłym i richelieu.

. . . cały artykuł

Barbara Świderska - pieczywo tradycyjne

(data publikacji: 2010-12-01 18:25)

Pani Barbara mieszka w malowniczo położonej wiosce Jelna, znajdującej się blisko trasy Nowy Sącz-Gródek. Mijając sklep spożywczy, natrafiamy po prawej stronie głównej drogi na stary drewniany mostek - to właśnie droga do domostwa pani Świderskiej. Pięknego starego domu strzeże uroczy pies o imieniu Juhas.

. . . cały artykuł

podział stron:

 <  2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 > 

 

  Statystyka pod-strony:

IP: 1068

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2019 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2459314 | unique: 1264026 | interest: 1.95 (48.6%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.398970      min: 0.321546      max: 0.446314      średnia: 0.362288