Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

65. Rocznica boju Batalionu "Barbara" pod Jamną

Była to największa bitwa jaką stoczył pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego ps. Leliwa I Batalion "Batalion" 16pp AK (ok. 600 żołnierzy AK) w ramach Akcji "Burza" z przeważającymi siłami niemieckiego okupanta (ok. 4800 żołnierzy regularnych formacji, w tym 14 Dywizji SS Galizien) na terenie Polski południowej. W Jamnej co roku, w ostatnią sobotę i niedzielę września odbywają się uroczystości patriotyczno-religijne dla uczczenia rocznicy historycznego boju.

Uroczystości te mają kilkudziesięcioletnią tradycję i praktycznie organizowane są od 1951 roku. Są one upamiętnieniem żołnierzy Barbary poległych w boju oraz mieszkańców Jamnej i okolicznych miejscowości zamordowanych przez Niemców w odwecie za pomoc partyzantom. W uroczystościach uczestniczą żyjący jeszcze żołnierze Batalionu "Barbara", kombatanci wraz z pocztami sztandarowymi, wojskowa asysta honorowa wraz z orkiestrą, rodziny żołnierzy Batalionu "Barbara", mieszkańcy Ziemi Tarnowskiej, młodzież szkolna, harcerze oraz uczestnicy Jesiennego Rajdu Górskiego Szlakami Walk Batalionu AK Barbara z metą w Jamnej.

Wieczorem z sobotę odbywa się ognisko i podsumowanie rajdu szlakami walk partyzanckich a w niedzielę przed południem uroczysty apel przed pomnikiem, Polowa Msza Święta oraz Apel Pamięci w Dolinie Męczeństwa. Uroczystość ta jest ważnym wydarzeniem patriotyczno - religijnym Ziemi Tarnowskiej. Ważnym elementem tych obchodów jest organizowany corocznie od 1951 roku przez Komisję Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Tarnowie Jesienny Rajd Górski Szlakami Walk Batalionu AK Barbara-Jamna. Inicjatorem i organizatorem rajdu był żołnierz "Barbary", podharcmistrz, drużynowy 13 Tarnowskiej Drużyny Harcerzy, wspaniały znawca i miłośnik gór - przewodnik beskidzki, przodownik GOT PTTK, strz. Józef Małecki ps. "Motyl". Uczestnicy rajdu wędrują szlakami turystycznymi Ziemi Tarnowskiej szczególnie tam, gdzie prowadził swoją działalność Batalion AK "Barbara". Również z inicjatywy J. Małeckiego żółtemu szlakowi turystycznemu nadano imię batalionu "Barbara". O tym fakcie informuje tablica znajdująca się na Bacówce Turystycznej, położonej w południowo-zachodniej części Jamnej na wysokości 477m n.p.m., będącej własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zamontowana jest nad wejściem do bacówki, u góry po lewej stronie. Na wykonanej w drewnie tablicy przez Oddział Tarnowski PTTK znajduje się następująca treść: (...) Dla upamiętnienia walk Oddziałów Partyzanckich AK z okupantem hitlerowskim we wrześniu 1944 - Szlak partyzancki Batalionu "Barbara" na trasie: Tarnów-Góra Św. Marcina-Piotrkowice-Lichwin-Wielkie Góry-Brzozowa-Sucha Góra-Jamna-Posadowa-Bartkowa. Działacze KTG Ziemi Tarnowskiej - 1975. Pod tekstem na tablicy umieszczono żółty znak turystyczny.

Warto również nadmienić, że co roku, od maja 1983 roku, oddział PTTK w Rzeszowie organizuje rajd turystyki kwalifikowanej po ziemi tarnowskiej, nazywany "Jamna", szlakiem walk batalionu "Barabara" AK. Wszystkie trasy kończą się na wzgórzu Jamna, gdzie obok jamneńskiego pomnika odbywa się spotkanie uczestników.


Tekst pochodzi ze strony www.batalionakbarbara.pl.
Autorami strony są Krzysztof i Michał Sikora.
Autorem tekstów jest Krzysztof Sikora.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości autorstwa Wiktora Chrzanowskiego.

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2009-09-28 10:44

data publikacji:  2009-09-28 11:02

data modyfikacji: 2009-11-22 02:31

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512710 | unique: 1281688 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.84304      min: 0.138241      max: 0.88191      średnia: 0.720427