52 Konkurs Palm w Lipnicy Murowanej
|
28 marzec 2010 Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Kościele Katolickim obchodzona jest Niedziela Palmowa, z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza. Częścią tej tradycji są uroczyste procesje palmowe. Jedną z najbardziej znanych jest procesja w Lipnicy Murowanej. 28 marca 2010 r. na lipnickim rynku już po raz 52 odbył się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Również w tym roku Zbigniew Urbański pobił rekord wysokości palmy wielkanocnej, uzyskując 35m 10cm.
|
W Lipnicy Murowanej od ponad ponad 50 lat organizowane są konkursy na najwyższą palmę. W tym roku pobito nowy rekord. Zbigniew Urbański zbudował palmę o wysokości trzydziestu pięciu metrów i dziesięciu centymetrów. W Lipnicy Murowanej od ponad ponad 50 lat organizowane są konkursy na najwyższą palmę.
Zbigniew Urbański zwyciężył w lipnickim konkursie także przed rokiem. Wtedy jego palma miała ponad 33 m i 45 cm wysokości. Był to absolutny rekord w historii konkursu. W tym roku Urbańskiemu udało się pobić własny rekord o 165 cm.
Do tegorocznego konkursu zgłoszono w sumie 70 palm wielkanocnych. Jury przyznało cztery pierwsze miejsca, dziewięć drugich i pięć trzecich lokat. Pierwsze miejsca zajęli: rodzina Leszczyńskich z Lipnicy Dolnej za palmę o wysokości 31 m, Piotr i Daniel Żołna z Lipnicy Murowanej (11,8 m), Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej (12 m) i Mateusz Mech z Lipnicy Murowanej (24 m).
Palmy oceniane są przez plastyków i etnografów w kilku kategoriach. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla pory roku.
Lipnicki konkurs palm rozgrywany jest od 1958 r., ale mieszkańcy Lipnicy i okolicznych miejscowości konkurują ze sobą długością palm od niepamiętnych czasów. Obowiązywała zasada: im bogatszy gospodarz, tym dłuższa palma.
Lipnickie palmy należą do najwyższych w kraju. Ich konstrukcję gospodarze wzmacniają wewnątrz metalowymi rurami. Swoje arcydzieła ozdabiają bibułowymi kwiatami, kolorowymi wstążkami, a niekiedy jedliną.
Najwyższe lipnickie palmy to efekt kilkutygodniowej pracy. Wiele palm ma taką długość i ciężar, że na lipnicki rynek przynoszone są przez kilku mężczyzn. Karawany z palmami muszą z pobliskich wiosek przemaszerować czasem i kilka kilometrów. Następnie palmy przywiązywane są do ogrodzenia wokół figury błogosławionego Szymona.
Lipnickie konkursy palm wielkanocnych co roku w niedzielę palmową przyciągają tysiące turystów z różnych zakątków Polski, a nawet z zagranicy.
Tegoroczna Niedziela Palmowa jest w Lipnicy Murowanej także bardzo ważnym dniem dla miejscowej parafii; Przypomniano historię trzech dzwonów z miejscowego kościoła, które podczas okupacji zabrali Niemcy. Po wojnie dwa małe dzwony kupili parafianie, brakowało jednego dużego. Dzisiaj tę największą lukę wypełnił dzwon podarowany lipniczanom przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W jego imieniu przekazał go lokalnej społeczności Władysław Stasiak, szef kancelarii prezydenta.
Źródło informacji:
TVP Kraków
Informacje poprzedzające 52. Konkurs Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej.
Organizowany nieprzerwanie od 1958 roku konkurs służy podtrzymaniu dawnych tradycji związanych z obchodami Niedzieli Palmowej.
Z lokalnej imprezy konkurs przekształcił się w wydarzenie o randze ogólnopolskiej przyciągające turystów nie tylko z całego kraju, ale i z zagranicy.
Organizatorzy spodziewają się w tym dniu na lipnickim rynku ponad 15 000 turystów i pielgrzymów.
Będą oni mieli, co podziwiać - na rynku, wokół figury św. Szymona a także przy drzewach rosnących w rynku mieszkańcy rozstawią swoje słynne na cała Polskę palmy. Inauguracja, czyli mierzenie i stawianie palm rozpocznie się już o godz. 8.00. Uroczyste poświęcenie palm odbędzie się o 12.00.
Swoją obecność w dniu 28 marca 2010 r. w Lipnicy Murowanej zapowiedział Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, który weźmie udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej.
Poświęcenia palm na lipnickim rynku dokona JE ks. Biskup Ordynariusz Wiktor Skworc, który będzie również przewodził uroczystej Mszy Św. w kościele parafialnym pw. Św. Andrzeja.
Smukłe i powabne, kunsztownie wykonane z wiklinowych pręci, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami na stałe weszły już do lipnickiej tradycji, a dzięki swej wielkości znane są już prawie na całym świecie.
W 2009 padł tutaj absolutny rekord wysokości palmy - 33 metry 45 centymetrów. Twórcą tej palmy był Zbigniew Urbański - mieszkaniec Lipnicy Murowanej.
Konkursowi będzie towarzyszył bogaty program artystyczny prezentujący najważniejsze skarby ziemi lipnickiej.
Na scenie zaprezentują się m.in. szkolne chóry i zespoły artystyczne, orkiestry dęte z Lipnicy Dolnej oraz Rajbrotu, Zespół Pieśni "Raj" z Rajbrotu oraz Zespół "Górzanie" z Lipnicy Górnej.
Z gościnnymi występami wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca "Siedlecanie" z Siedlca, Dziecięcy Zespół Regionalny "Mała Helenka" z Chełmca oraz Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Krzeszowice.
Po Mszy Świętej w kościele Św. Andrzeja nastąpi uroczyste poświęcenie dzwonu o nazwie "Maryja", ufundowanego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
O godzinie 14.30 nastąpi rozstrzygnięcie 52. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Na uczestników konkursu czekają nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Po raz kolejny środki na nagrody przekazało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolski Urząd Marszałkowski oraz Starostwo Powiatowe w Bochni.
Dodatkowo Prezydent RP Lech Kaczyński zdecydował o uhonorowaniu zwycięzcy Konkursu - twórcy najwyższej palmy wielkanocnej dyplomem, oraz nagrodą Prezydenta RP.
Po zakończeniu części konkursowej święta lipnickich palm - na scenie będzie można zobaczyć jeszcze m.in. pokaz gotowania potraw wielkanocnych, w którym wezmą udział przedstawicielki Koła Gospodyń z Lipnicy Dolnej, a całość poprowadzi znany aktor teatralny i filmowy - Piotr Cyrwus.
To jednak nie wszystko, co w międzyczasie będzie działo się w Lipnicy.
Od wczesnych godzin porannych na lipnickim rynku będzie trwał kiermasz rękodzieła artystycznego, a na godz. 14.30 zaplanowano koncert muzyki dawnej, który odbędzie się w kościele Św. Leonarda wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pobliżu kościoła Św. Leonarda będą odbywały się także warsztaty ginących rzemiosł, gdzie zaprezentuje się kilkunastu rzemieślników m.in.: kowal, garncarz, bednarz i wielu innych.
Dodatkowo w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej turyści będą mogli zobaczyć m.in. wystawę fotografii dokumentująca ponad pięćdziesięcioletnią historię Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego, obejrzeć archiwalne materiały filmowe związane z Niedzielą Palmową w Lipnicy Murowanej - materiały Polskiej Kroniki Filmowej z 1958 roku oraz 1973 roku, materiały Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" z Nowego Sącza, materiałów filmowych w dyspozycji Urzędu Gminy, prezentacja filmu "Zakątki Europy". W sali będzie można zobaczyć również wystawę pokonkursową "Szlak Architektury Drewnianej w fotografii" oraz projekty Mirosława Krzyszkowskiego lipnickiego malarza i projektanta.
Turyści będą mogli zwiedzać zabytki lipnickie do późnych godzin popołudniowych.
Atrakcji w tym wyjątkowym dniu w Lipnicy Murowanej nie zabraknie, - dlatego już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszamy.
Źródło informacji: LipnicaMurowana.PL
Inne pokrewne informacje:
- Wirtualny spacer po Lipnicy Murowanej
- 51 Konkurs Palm w Lipnicy Murowanej (2009 rok)
- Fotogaleria z 50 Konkursu Palm w Lipnicy Murowanej (2008 rok)
|
Historia artykułu:
data utworzenia: 2010-03-20 09:33
data publikacji: 2010-03-20 09:48
data modyfikacji: 2010-04-29 19:26
|
|