Pogórza Karpackie. Podróże i turystyka kwalifikowana, jako propozycja ciekawego wypoczynku aktywnego. Krajowe oraz odległe wyprawy Trekkingowe.

 

51 Konkurs Palm w Lipnicy Murowanej

konkurs-palm-lipnica

5 kwiecień 2009
Na lipnickim rynku już po raz 51 odbędzie się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Organizowany nieprzerwanie od 1958 roku konkurs służy podtrzymaniu dawnych tradycji związanych z obchodami Niedzieli Palmowej.

Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Kościele Katolickim obchodzona jest Niedziela Palmowa, z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza. Częścią tej tradycji są uroczyste procesje palmowe. Jedną z najbardziej znanych jest procesja w małopolskiej Lipnicy Murowanej. Z lokalnej imprezy konkurs przekształcił się w wydarzenie o randze ogólnopolskiej przyciągające turystów nie tylko z całego kraju, ale i z zagranicy.

Smukłe i powabne, kunsztownie wykonane z wiklinowych pręci, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami na stałe weszły już do lipnickiej tradycji, a dzięki swej wielkości znane są już prawie na całym świecie. W 2008 padł tutaj absolutny rekord wysokości palmy - 33.39 m. Twórcą tej palmy był Zbigniew Urbański - mieszkaniec Lipnicy Murowanej.

Zdjęcia z jubileuszowego 50 Konkursu Lipnickich Palm prezentujemy
w naszej galerii fotografii: "Konkurs Palm w Lipnicy Murowanej".

Turyści będą mieli co podziwiać - na rynku, wokół figury Św. Szymona a także przy drzewach rosnących w rynku mieszkańcy rozstawią swoje słynne na cała Polskę palmy. Inauguracja, czyli mierzenie i stawianie palm rozpocznie się już o godzinie 8:00. Uroczyste otwarcie konkursu i poświęcenie palm odbędzie się o 10:00.

Konkursowi będzie towarzyszył bogaty program artystyczny prezentujący najważniejsze skarby ziemi lipnickiej. Na scenie zaprezentują się m.in. szkolne chóry i zespoły artystyczne, orkiestry dęte z Lipnicy Dolnej oraz Rajbrotu, Zespół Pieśni "Raj" z Rajbrotu oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Górnej. Po Mszy Świętej o godzinie 12:30 na scenie zostanie wykonana recytacja "Tryptyku Rzymskiego" w wykonaniu znanego aktora - Andrzeja Ferenca. Towarzyszył mu będzie Chłopięcy Chór Katedralny "Pueri Cantores Tarnovienses". O godzinie 13:45 nastąpi rozstrzygnięcie 51 Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego.

To jednak nie wszystko, co w międzyczasie będzie działo się w Lipnicy. Od wczesnych godzin porannych na lipnickim rynku będzie trwał kiermasz rękodzieła artystycznego, a na godz. 14:30 zaplanowano koncert na pozytywie szkatulnym, który odbędzie się w kościele Św. Leonarda wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pobliżu tzw. Starej Plebanii (droga w kierunku na Muchówkę) będą odbywały się warsztaty ginących rzemiosł, gdzie zaprezentuje się m.in. kowal, garncarz, bednarz i wielu innych rzemieślników.

Dodatkowo w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej turyści będą mogli zobaczyć m.in. wystawę fotografii dokumentująca ponad pięćdziesięcioletnią historię Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego, obejrzeć archiwalne materiały filmowe związane z Niedzielą Palmową w Lipnicy Murowanej - materiały Polskiej Kroniki Filmowej
z 1958 roku oraz 1973 roku, materiały Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" z Nowego Sącza, materiałów filmowych w dyspozycji Urzędu Gminy, prezentacja filmu "Zakątki Europy". W sali będzie można zobaczyć również wystawę pokonkursową "Szlak Architektury Drewnianej w fotografii" oraz obrazy Mirosława Polka - "Stara Lipnica" i prace Mirosława Krzyszkowskiego - "Lipnica Murowana".

Turyści będą mogli zwiedzać zabytki lipnickie do późnych godzin popołudniowych.
Organizatorzy spodziewają się w tym dniu na lipnickim rynku ponad 15.000 turystów i pielgrzymów.

Atrakcji w tym wyjątkowym dniu w Lipnicy Murowanej nie zabraknie - dlatego już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszamy.


Program 51 Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego:
Niedziela 5 kwietnia 2009 - Lipnica Murowana

8:00 - Inauguracja imprezy - rozpoczęcie mierzenia i stawiania palm;
8:05 - Koncert Orkiestry Dętej z Rajbrotu;
8:30 - Występ Zespołu z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Górnej;
9:00 - Występ Zespołu Pieśni "Raj" z Rajbrotu z kapelą Stanisława Repetowskiego;
9:30 - Program artystyczny Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej "Historia Lipnickich Palm";
10:00 - Uroczyste otwarcie i przywitanie zaproszonych Gości;
10:45 - Poświęcenie Palm na Lipnickim Rynku;
11:00 - Uroczysta Msza Św. w Kościele Parafialnym Św. Andrzeja;
12:30-13:30 - Recytacja "Tryptyku Rzymskiego" - wykonanie Andrzej Ferenc;
13:45 - Rozstrzygnięcie 51 Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego;
14:30 - Koncert Orkiestry Dętej z Lipnicy Dolnej;
15:00 - Koncert chóru szkolnego z Rajbrotu;
15:30 - Zakończenie.


Imprezy towarzyszące:
9:00 - Warsztaty ginących rzemiosł i tradycji wielkanocnych - plac obok Starej Plebanii.
9:00 - Wystawy lipnickich artystów, projekcje filmów związanych z Konkursem Lipnickich Palm - sala Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej;
14:30 - Koncert muzyki dawnej w kościele Św. Leonarda (unikatowy pozytyw szkatulny);
9:00-17:00 - Zwiedzanie zabytków w Lipnicy Murowanej (kościół Św. Leonarda, kościół Św. Szymona, kościół Św. Andrzeja, dwór Ledóchowskich).

Kolejny konkurs i kolejny rekord. 51 Konkurs Palm Wielkanocnych i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego przeszedł do historii jako wyjątkowo udany.
W konkursie zwyciężył Zbigniew Urbański pobijając swój własny rekord o 6 cm. Rekord najwyższej palmy to 33m 45cm.


Drugie miejsce zajął Andrzej Leszczyński - 28m, trzecie miejsce należy do Mateusza Mecha - 24m. Do konkursu zgłoszono ponad 50 palm. które jak co roku przez tydzień ozdabiają rynek i figurę św. Szymona w Lipnicy Murowanej.

Źródło informacji: serwis internetowy LipnicaMurowana.PL

Inne pokrewne informacje:
- 52 Konkurs Palm w Lipnicy Murowanej (2010 rok)
- Wirtualny spacer po Lipnicy Murowanej
- Fotogaleria z 50 Konkursu Palm w Lipnicy Murowanej (2008 rok)

  Historia artykułu:

data utworzenia:  2009-03-30 09:22

data publikacji:  2009-03-30 09:42

data modyfikacji: 2010-03-20 12:07

szukasz kontaktu: contact form

© 2007-2020 Pogorza.PL

zgłoś błąd: error on the side

statystyka od luty 2008 => | all: 2512202 | unique: 1281498 | interest: 1.96 (48.99%) |

kod strony generowano (sekundy): 0.92273      min: 0.106952      max: 0.95121      średnia: 0.595602